Bekleme Ekranından Çık
Thumbnail
  • 11.02.2020

Ülkemizde de resmiyet kazanan ‘Dünya Havacı Kadınlar Haftası’, bu yıl tüm dünya genelinde ‘WOAW20’ olarak 2-8 Mart 2020 tarihleri arasında anılacak. Peki ülkemizde havacılık alanında toplumsal cinsiyet dengesinin geliştirilmesine yönelik sağlanacak etkinliklere bizler hazır mıyız?

 

Selamlar sevgili dostlar,

Sizlere bu ay yaklaşmakta olan Dünya Havacı Kadınlar Haftası’ndan bahsetmek istiyorum. Aslında bu konuya kendini adamış, ülkemizde bu organizasyonun bilinçli bir etkinlik olarak kutlanması için uzun zamandır emek veren Sayın Can Erel Bey’in hazırlamış olduğu yazıyı paylaşmamın çok daha faydalı olacağı kanaatindeyim.

 

Sayın Can Erel Bey’in kaleminden;

Dünya Havacı Kadınlar Haftası 2020 kapıda!

Kanada merkezli  ‘Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü’ (Institute for Women Of Aviation Worldwide - iWOAW) tarafından dünyada ilk kadın pilot lisansı alması (8 Mart 1910) anısına, bugünün 100’üncü yıldönümünden itibaren her yıl 8 Mart gününün içinde bulunduğu hafta (pazartesi gününden pazar gününe) ‘Dünya Havacı Kadınlar Haftası’ (Women Of Aviation Worldwide - WOAW Week) olarak anılıyor.

 

Havacılık ve uzay endüstrilerimizde kadının sayı ve seviyesinin artırılarak toplumsal cinsiyet dengesinin geliştirilmesini amaçlayan uçuşlu ve uçuşsuz etkinlikler iWOAW Enstitüsü’nün bu haftaya özgü oluşturduğu ‘Dünya Havacı Kadınlar Haftası Web Sitesi’ üzerinden etkinlik kaydı yapılarak burada belirlenmiş esaslara göre dünya genelinde düzenleniyor. Bu etkinlikleri değerlendiren iWOAW Enstitüsü, ilgililere ödüller de veriyor, bu etkinlik sahiplerini ‘kadın dostu’ olarak dünyaya ilan ediyor ve ilgili platformlarda bir araya getiriyor.

Türkiye genelinde, son yıllarda daha da gelişip güzelleşen etkili etkinlikler düzenleniyor. Son yıllarda ülkemiz, düzenlenen etkinlik sayıları ile en başlarda ve nitelikleri ile dünya birinciliği alan etkinliklerimiz de var. Bugüne kadar tek eksiğimiz henüz uçuşlu etkinliklerin düzenlenememiş olması.

 

Ülkemizin bu konudaki durumu ‘Dünya Havacı Kadınlar Haftası Türkiye Başarısı’ konulu basın bülteninde detaylı olarak belirtilmiştir.

 

Türkiye’de havacılığın otoritesi olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, havacılık endüstrisinde toplumsal cinsiyet dengesinin geliştirilmesi için cinslere eşit fırsat tanınması ilkesine dayalı sistematik çabada önce ‘Sivil Havacılıkta Toplumsal Cinsiyet Dengesi Geliştirme Talimatı’ (SHT-TCD) yayınladı ve bu talimatı endüstri genelinde yürütecek ‘Toplumsal Cinsiyet Dengesi Geliştirme Komisyonu (SHGM-TCDGK)’ kurdu; tüm endüstrinin de temsiline olanak sunularak...

 

.... bu talimat ile, ulusal havacılığımızda toplumsal cinsiyet dengesinin geliştirilmesi amacı ile yıl boyunca gerçekleştirilen çabaların en yoğun olarak düzenleneceği ve gelişmelerin kamuoyu ile paylaşılacağı ‘Dünya Havacı Kadınlar Haftası’ ülkemizde de resmiyet kazandı.

Bu yıl 2-8 Mart 2020 tarihleri arasında yapılacak Dünya Havacı Kadınlar Haftası, dünya genelinde ‘WOAW20’ olarak anılıyor...

 

Dünya Havacı Kadınlar Haftası (WOAW20) sırasında neler yapılabilir?

‘Dünya Havacı Kadınlar Haftası’ web sitesinde her türlü detay yer almaktadır. Bu sitede etkinlik planlamak, planlanan etkinliklerin planı ve afişlerini yüklemek ve bu haftayı takip eden süreçte sunulacak dünya ödüllerine aday olabilmeyi sağlayan sonuç raporlarını gönderebilmek için siteye üye olmak gereklidir. Kurumsal katılımlar için de yeni yöntemler belirlenerek web sitesinde duyurulmaktadır.

 

Bu sitede duyurulacak bazı gelişmeleri zaman içinde bu yazımın yorumlarında da paylaşacağım...

 

Ayrıca, düzenlenecek etkinliklerde birkaç yıl öncesine kadar Türkçe konuşan ülkelere sunduğum mentörlük kapsamında hazırladığım “CAN’CA Dünya Havacı Kadınlar Haftası Rehberi” dokümanından da faydalanılabilir.

 

Hatta o haftaya kadar, bireysel olarak;

Ulusal ve uluslararası havacılıkta (tarihi ve güncel açıdan) kadın,

Havacılıkta toplumsal cinsiyet dengesinin geliştirilmesi,

Bu endüstride kadının sayı ve seviyesinin artırılmasının önemi ve etkileri,

gibi konular sosyal medya hesaplarında (#WOAW20 anahtar kelimesi anarak) paylaşılabilir.

 

Ve bir de müjde...

Geçen yıl devreye alınan ‘İstanbul Havalimanı’, anılabilmesi amacı ile SHGM himayesinde endüstrinin katılımına ve desteği ile gerçekleşecek ‘Dünya Havacı Kadınlar Haftası’ ana etkinliği, ‘Havaalanında Kadın’ temasıyla düzenlenecek. Detayları yakında...

 

Peki, ulusal havacılık ve uzay endüstrilerimizde toplumsal cinsiyet dengesini geliştirmek için siz ne yapıyorsunuz; Dünya Havacı Kadınlar Haftası içinde düzenlediğiniz etkinlikleriniz var mı?

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği