Thumbnail
  • 01.10.2022

Vietnam’ın Ruhu: Savaş Tarihi Müzesi

 

Vietnam’ın verdiği büyük savaşların atmosferini tarihin izleriyle ta derinden hissedebileceğinizbu müzede, geçmişten kopup gelmiş hava taşıtları koleksiyonunun özel bir yeri var.

 

Hanoi’de bulunan bu müzede aslında Vietnam’ın tarihi boyunca verdiği savaşlardan kalan hava taşıtlarının yanı sıra tank, bomba vb. parçalar da bulunuyor. Pek çok kişi Vietnam’ın savaş tarihi ile ilgili öyle ya da böyle bir şeyler duymuştur. Ancak bu kadar küçük bir ülkenin zorlu direniş savaşlarından nasıl galip ayrıldığını merak eden herkes bunu kendi gözleriyle görebilmek için buraya akın ediyor.

Dolayısıyla, Vietnam Komünist Partisi’nin kararına göre Savunma Bakanlığı, büyük ulusal savaşa ait gerçek objeleri, eserleri ve kanıtları muhafaza edebilmek adına Ordu Müzesi’ni (2002’de ismi Savaş Tarihi Müzesi olarak değiştirildi.) 1954 yılının sonlarında yaptırdı. Açılışı Vietnam Halk Ordusu’nun 15. yıldönümünde, 22 Aralık 1959’da, gerçekleştirildi. Hanoi merkezinde Lenin’in heykelinin yanında bulunan müze, Başkan Ho Chi Minh’in mozolesine de sadece 600 m uzaklıkta ve 10 000 m2’lik bir alanı kapsıyor. Burası Vietnam’ın yedi ulusal müzesinden birinin olmasının yanında ordu müze sisteminin de merkezi konumunda… Burada ülkenin ilk kuruluş döneminden Ho Chi Minh dönemine kadar olan tüm savaşlara dair kalıntıları ve eserleri görmek mümkün… Müze alanında bir de herkes tarafından çok iyi bilinen ulusal tarihi bir anıt olan
Hanoi Bayrak Kulesi de var. Kulenin yapımı 1805 yılında başladı ve 1812 yılında tamamlandı. Yüksekliği ise 31 m.

Müzeye gelen ziyaretçiler, Vietnam Savaşı’na dair sergilenen binlerce parçanın yanı sıra fotoğrafları, haritaları ve modelleri de görebilirler. Bu sayede ziyaretçiler Vietnam ordusunun doğuşunu, büyümesini ve zaferlerini çok daha iyi anlayabiliyor.

Vatanseverlerin Anıları

Ancak ana binada sergilenen parçalar 1950’den beri güncellenmiyor. Bunların çoğu Çinhindi Savaşı’na ait. General Giap ve Vietnamlı vatanseverleri yücelten bu eserler ziyaretçilerin yoğun ilgisini alıyor. Bazıları da İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarında Japonya’ya karşı verilen savaşa ait. İçerisinin havalandırması eski metal fanlarla sağlanıyor. Parçalar otomatik kapılı cam kabinlerde muhafaza ediliyor. Bu parçalar eski ve bakımsız görünüyor.

Bahçe Tarihle Dolu

Daha yeni olan binada da Amerika ile yapılan savaşa ait parçalar sergileniyor. Bu kapsamda, üç boyutlu hologramların yanı sıra bir tank, bir cip ve çok sayıda eser var. Ancak müzenin esas göz alıcı eserleri bahçede… 1800’lerde inşa edilen bayrak kulesi, artık büyük bir ulusal simge haline gelmiş. Ekim 1954’ten beri bu kulenin tepesinde bir Vietnam bayrağı dalgalanıyor.

Günümüzde müzenin kapıları tüm ziyaretçilere, savaşılan ülkelerin vatandaşlarına bile, açık. Müze, Vietnam’ın en popüler müzelerinden biri olmakla birlikte yıllık yarım milyona yakın ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Müzenin kendi aktarımına göre, ziyaretçilerin üçte ikisini yabancı ziyaretçiler oluşturmaktadır.

Müze altı periyodu kapsıyor

Vietnam’ın tarihi ve Vietnam Halk Ordusu’nun kuruluşu, Fransız sömürgeciliğine karşı verilen mücadele, Amerikan emperyalizmine karşı verilen mücadele, Vietnam Halk Ordusu’nun düzenli modern ordu sistemine geçişi, halkın ve ordunun birlik oluşu, müze bahçesinde sergilenen uçak, tank, ağır silahlılar, roketler, bombalar vb. gibi cephanelik parçaları.

Müze bahçesinde bulunan hava taşıtları ise şunlar:

Bell UH-1, B-52G enkazı, Cessna A-37 Dragonfly B, Douglas A-1 Skyraider E ve H modelleri, Mikoyan-Gurevich MiG-17 F ve Mikoyan-Gurevich MiG-21 MF & PFM.

Eskiden Çin ve Amerikan Savaş Suçları Müzesi olarak bilinen müzede öncelikle Amerikan Savaşı konu ediliyor ancak Fransız-sömürge dönemi ve Çin ile olan çatışmalar da belgeleniyor. Dışarıda ABD zırhlı araçları, topçu parçaları, bombalar ve piyade silahları sergileniyor. Arazinin bir köşesi, Phu Quoc ve Con Son adalarındaki kötü şöhretli Fransız ve Güney Vietnam hapishanelerine ayrılmıştır. Eserler arasında, Fransız aletlerinin en ikonik olanı, giyotin ve savaş esirlerini barındırmak için kullanılan, insanlık dışı olarak bilinen “kaplan kafesleri” yer alıyor.

Müzenin zemin katı, savaş karşıtı harekete uluslararası düzeyde destek veren bir poster ve fotoğraf koleksiyonuna ayrılmıştır. Bu biraz iyimser görüntü, üst kattaki dehşete karşı bir denge sağlıyor.

Gösterilen bazı görüntüler çok üzücü, özellikle de ABD napalm bombalarından kaynaklanan yaygın yıkımın fotoğrafları ve Ajan Orange’ın Vietnam vatandaşları üzerindeki korkunç toksik etkileri. Birçok ziyaretçinin sergiler arasında bir mola vermesi gerekebilir. Müze ayrıca, savaşta kullanılan ve bir zamanlar askeri sırlar olan, binlerce küçük dartla dolu bir top mermisi olan flechette gibi deneysel silahlardan bazılarını görme şansı sunuyor.

Üst katta, Requiem Sergisine’de, Efsanevi savaş fotoğrafçısı Tim Page tarafından derlenen bu çarpıcı koleksiyon, çatışma sırasında her iki tarafta öldürülen fotoğrafçıların çalışmalarını belgeliyor ve Larry Burrows ile Robert Capa’nın çalışmalarını içeriyor.

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği