Thumbnail
  • 15.05.2023

UTED, SHT 66 TALİMATI İLE  İLGİLİ YAPTIĞI ÇALIŞMALARI SHGM İLE PAYLAŞTI

 

Uçak Teknisyenleri Derneği (UTED), 15 Mart 2023 tarihinde Sivil Havacılık

Genel Müdürlüğü-SHGM Genel Müdürü Kemal Yüksek, Genel Müdür Yardımcısı

Murat Topçu ve Uçuşa Elverişlilik Daire Başkanı Ali Tayfun Şahin’in katılımıyla daha önce şirketler ile  gerçekleştirilen “SHT-66 Talimatı UTED Danışma Kurulu Toplantısı”nın sonuçlarını SHGM ile paylaştı.

 

Toplantıda UTED’in yaptığı çalışmaların ve önerilerin yer aldığı bir sunum gerçekleştirilirken, şirketlerden alınan geri dönüşler de katılımcılara sunuldu. Toplantıyı sosyal medyadan değerlendiren UTED yönetimi, “Öneri ve çalışmalarımızı bir sunum ve dosya halinde kendilerine ilettik. Kendileri, iletilen çalışmalar arasında mantıklı ve değerlendirilmeye değer bir çalışma ve önerinin ilk kez verildiğini belirtilerek sektöre ışık tutmamızdan ötürü teşekkürlerini ilettiler. Bundan sonraki süreçlerde birlikte çalışmak istediklerini belirterek talimatlarla ilgili yapılacak tüm çalışma gruplarına bizleri dahil ettiler. Artık masadayız ve tüm süreçlere müdahil olabileceğiz. Bu aşamaya gelinmesi, sizlerin verdiği destek ile oldu. Bu münasebetle tüm arkadaşlarımıza sektörün tek ve gerçek sesi olmamıza yapmış olduğu destek için çok teşekkür ediyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Açıklamada UTED’in dil konusunda vermiş olduğu öneri ile ilgili olarak; SHGM ve Yetkilendirilen Kurumlar tarafından yapılan sınavlardan alınan puan “45 Puan YDS, 65 Puan eşdeğeri sınav merkezleri” olacak şekilde düzenlenmesine yönelik talebin mantıklı ve amaca yönelik bulunarak değerlendirmeye alındığına vurgu yapıldı: “Dil konusunda çalışmalar devam edecek ve son halinin oluşmasında birlikte hareket edilecektir. Karma sınav ile ilgili vermiş olduğumuz öneri ise; talimat yayınlanma tarihinde halihazırda yetkili olarak çalışan personelin karma sınavdan muaf edilmesi şeklinde idi. Önerinin mantıklı olduğu, lakin sektörde çalışan EASA lisanslı veya EASA belgeleriyle sınırlama kaldırmış tüm personelin artık bir daha bu sorunla karşı karşıya kalmaması ve SHGM tarafından onayının verilmesi istendiğinden sınav yapma talebinin devam ettiği ayrıca sınavların direkt modül sınavı gibi algılanmaması gerektiği, çok yakın bir zamanda çalışmaların tamamlanarak sektörün bilgilendirileceği tarafımıza iletildi. Bizleri de ilgili komisyona alarak yapılacak sınavların içeriği konusunda da bir söz hakkı verilmiş oldu. İlgili sınavlar konusunda yapacağımız toplantılarda muafiyet konusunda arzu ettiğimiz sonuca ulaşamasak da içerik anlamında sürece dahil olarak masada yerimizi alıp sizlerin mağduriyete uğramaması için elimizden gelen tüm çalışmaları gerçekleştiriyor olacağız. Bu temsil sizlerin desteği sayesinde artarak büyüyecek ve inanıyoruz ileride çok daha fazla söz hakkına sahip olacağız. Sizlerin sesi olmaya ve her platformda en üst düzeyde temsil etmeye devam edeceğiz.”dedi.

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği