Bekleme Ekranından Çık
Thumbnail
  • 01.03.2022

Rolls-Royce dünyanın en büyük uçak motoru olacak UltraFan’ın  yer testlerine başlıyor

 

Sivil Havacılık dünyası önümüzdeki yıllarda yepyeni teknolojiye sahip, fan kısmı devasa büyüklükte olan bir motora şahitlik edecek. Rolls-Royce’un UltraFan adını verdiği motor, havacılığın gördüğü en büyük motor olacak. 2021 yılının başlarında ilk gösteri (Demonstrator) motorunu üretmeye başlayan Rolls-Royce, yüksek teknolojili ve düşük

emisyonlu motorun ilk yer testlerine hızla yaklaşıyor.

 

UltraFan motorun geliştirilmesinin Baş Mühendisi Andrew Geer, şu ana kadar kaydedilen ilerlemeyi özetledi ve yer testlerinin 2022 yılının başlarında başlayacağını belirtti. Rolls-Royce, 2021 yılının başlarında dünyanın en büyük uçak motoru olacak UltraFan’ı üretmeye başladığını duyurduktan haftalar sonra, İngiltere Derby’deki devasa motor test yatağı Testbed 80 tesisinin resmi açılışını yaptı. Future Flying Forum’da konuşan UltraFan ürün geliştirme Baş Mühendisi Andrew Geer, şimdiye kadar ne kadar ilerleme kaydedildiğini anlattı.

“2021’de Derby’de ilk Ultra Fan gösteri motorunun üretimine gerçekten odaklandık. Çok çeşitli yeni teknolojileri bir araya getiren tamamen yeni bir motor tipi. Motorun üretim aşaması tüm ekip için gerçekten önemli bir yıl oldu.

“UltraFan, bir dizi güçlü yeni teknolojiyi bir araya getiriyor. Örneğin, iki karbon kompozit fan pali sistemiyle çalışan 64 Megawatt dönüştürülmüş güç üreten bir dişli kutusu. Ayrıca, motor içinde süper yüksek enerji yoğunluğuna sahip bir çekirdek sistem mevcut”

“Ultra Fan motorumuz 2022’nin başlarında yer testlerine girecek. Bu motor, halâ hizmette olan birinci nesil Trent motorlarımızdan %25 daha az yakıt yakan bir motor üretme kapasitesine sahip olduğumuzu kanıtlayacak. Ayrıca, bugün hizmette olan aynı sınıf motorlardan çok daha düşük emisyonlar üretebileceğimizi de gösterecek.

UltraFan’da kullanılan teknolojik yenilikler, iklim değişikliğiyle mücadele, Rolls-Royce tarafından dikkate alınan bir temadır. Motor, en başından itibaren %100 sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ile çalışacak ve sadece CO2 (Karbondioksit) değil, aynı zamanda NOx (Azot Oksit), partiküller ve gürültü olmak üzere her açıdan daha az emisyon üretecek şekilde tasarlandı.

UltraFan, bu heyecan verici ürünün geliştirilmesinde önemli bir kilometre taşı olan 2022'de yer testlerinden geçecek. Rolls-Royce, motoru bu aşamaya getirmek için Demo Works adını verdiği bir tesis oluşturdu. Rolls-Royce ilk kez yeni bir motorun tüm bileşenlerini tek bir çatı altında topladı. Bu tesis, UltraFan gibi karmaşık bir motor için gereken tüm ekibi, araçları ve ekipmanı bir araya getiriyor. İşlerin iyi gittiğini kaydeden Geer, şunları söyledi:

“Motorun üretiminde iyi bir ilerleme kaydediyoruz ve bu yılın başlarında yer testlerine hazır hâle getirmeyi dört gözle bekliyoruz.”

UltraFan gibi büyük bir motora, büyük bir test alanı gerekli. Motor, bir seferde çok büyük miktarda havayı hareket ettirebiliyor. Bununla  başa çıkmak için büyük bir giriş alanına ihtiyaç vardı. Bu nedenle Rolls-Royce, Geer’in dünyadaki en büyük ve en akıllı havacılık motor test yatağı olduğunu söylediği, Testbed 80’i inşa etti.

UltraFan, Rolls-Royce’un CO2 azaltımıyla ilgili olarak çok önemli gördüğü bir şey olan %100 SAF kullanarak ilk testten geçecek. Rolls-Royce, 2023’ün sonundan önce mevcut tüm motor tiplerinde %100 SAF kullanımını gerçekleştirmeyi taahhüt ediyor. Örneğin, Boeing 787 Dreamliner’da hizmet veren Trent 1000 motoru, Rolls-Royce’un uçuş testi ortamında şimdiden %100 SAF yakıt operasyonlarından geçti.

Bununla birlikte, UltraFan sadece devasa bir motor değil, çığır açacak yeni uygulanan teknolojiler, Trent 1000 gibi diğer Rolls-Royce motorlarının bileşenleri haline gelebilir. UltraFan projesinde yapılan çalışmalar, bugün zaten uçan birçok motor için de daha temiz, daha düşük emisyonlu motor teknolojisinin yolunu açabilir.

Yer testleri, bu testlerde ortaya çıkacak sorunların halledilerek motoru uçuş testlerine hazır hâle getirilmesi, uçuş testlerinin tamamlanması, sertifikalandırılması, takılacak uçak tiplerinin tespit edilmesi, uçağa ve motora uygun pylon üretimi gibi yapılacak bir dolu işlemler var. Bu devasa motoru önümüzdeki 10 yıl içinde bir uçağa güç verirken görebileceğiz gibi duruyor.

Kaynak : https://simpleflying.com/rolls-royce-ultrafan-test-2022/

 

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği