Bekleme Ekranından Çık
Thumbnail
  • 07.09.2022

uçak kazaları inceleme / EYLÜL

 

11 EYLÜL SALDIRILARI

 

11 Eylül 2001 Salı günü, saldırganlar Amerikan yolcu uçaklarını kaçırmış ve New York’taki iki gökdelene çarparak binlerce kişinin ölümüne neden olmuştu. Bu saldırılar sadece Amerika için değil, tüm dünya için yüzyılın en travmatik olaylarından biri oldu.

 

ABD'nin doğu kıyısında uçmakta olan dört uçak, birbiriyle bağlantılı kişilerden oluşan küçük bir ekip tarafından aynı anda kaçırıldı.

El Kaide üyesi ve saldırıların lideri Muhammed Atta ve diğer korsan Abdulaziz al-Omari 11 Eylül 2001'in erken saatlerinde birlikte Portland, Maine'den Boston'a uçtular. Her iki korsan da Los Angeles'a giden uçakta birinci sınıf bilet aldılar. Diğer üç korsan Waleed al-Shehri, Wail al-Shehri ve Satam al-Suqami Logan Uluslararası Havaalanına arabayla geldiler. Beş korsan saat 07.40'ta kontrolden geçerek 07.45'te kalkması planlanan uçaklarına yerleştiler.

11 Eylül 2001 Salı yerel saatle 7:59'da American Airlines 11 nolu uçuşu gerçekleştiren uçak sabahı Boston Uluslararası Logan Havaalanı'nından Los Angeles'a doğru havalandı. American Airlines 11 sefer sayılı uçuş 11 Eylül 2001 saldırılarında kaçırılan ilk uçaktı. Uçak, Boston'daki Logan Uluslararası Havaalanı'ndan Los Angeles Uluslararası Havaalanı'na gitmekteydi. Uçakta 11 mürettebat ve 81 yolcu vardı. Yolculardan 5'i hava korsanıydı ve liderleri de Muhammed Atta'ydı. Kalkıştan 15 dakika sonra, saat 8:14'te Atta ve adamları Boeing 767'nin kontrolünü ele geçirdiler. Bu pilotun ve birinci memurun Boston hava trafik kontrolü ile bağlantısının kesildiği zamandı.

İki dakika sonra uçak planlanan rotasından saptı. Bundan sonra uçaktan herhangi bir radyo sinyali gelmedi ayrıca uçağın diğer uçaklarla çarpışmasını engelleyen sistemde kapalıydı. Uçuş görevlileri Ong ve Sweeney kaçırılma esnasında American Airlines ile AT&T airphones kullanarak temas kurdular. Görevliler korsanların diğer görevlilerden ikisini yaraladıklarını ve bir İsrailli yolcuyu öldürdüklerini söylediler.

Korsanlar, Uçağın yönünü kuzeye, New York'a doğru çevirdiler. American Airlines 11 sefer sayılı uçağın kontrolü korsanların eline geçtiği sıralarda Boston'daki aynı havalimanından bir uçak daha kalktı. United Havayolu şirketinin 175 sefer sayılı uçağının modeli de Boeing 767'ydi.

Varış noktası da aynıydı. Kabinde 9 mürettebat, 56 yolcu vardı. İçlerinden 5'i hava korsanıydı. 6 dakika sonra, Washington'dan bir uçak daha kalktı: American Airlines 77 sefer sayılı uçuşu..Boeing 757'nin içinde 6 mürettebat ve 58 yolcu vardı. Yolculardan beşi hava korsanıydı. Uçağın varış noktası Los Angeles'tı.

Saldırganlar, ABD'nin diğer yakasına yanı batı tarafına giden uçakları seçmişti. Böylece uçakların yakıt sorunu olmayacaktı.

Havada içinde saldırganların bulunduğu 3 uçak vardı, ama bunlardan sadece biri korsanların elindeydi. Muhammed Atta, yolculara seslenmek istedi, ama yanlış düğmeye basınca telsiz mesajı gönderdi. Atta, mesajda birkaç tane uçak kaçırdıklarını ve herkesin güvende olduğunu sessiz kaldıkları sürece her şeyin düzeleceğini ayrıca havaalanına geri döneceklerini söylüyordu. Bir dakika sonra da "kimse hareket etmesin, her şey iyi olacak, hareket etmeye kalkarsanız uçağı ve kendinizi tehlikeye atarsınız. Sadece sessiz kalın." dedi. Uçağın kaçırıldığını fark eden hava trafik kontrol Federal Aviation Administration'a haber verdi. Bu uçaktaki saldırganlar "Havaalanına geri dönüyoruz" diyerek yolcuları sakinleştirmeye çalışırken, Newark'tan dördüncü bir uçak havalandı.

San Francisco'ya uçan uçakta 7 mürettebat, 37 yolcu ve 4 hava korsanı vardı. Tam bu sırada saldırganlar United Havayolları'nın 175 nolu uçuşunu New York'a yönlendirdiler.

Muhammed Atta'nın kumandayı ele geçirdiği American Airlines 11 sefer sayılı uçak Dünya Ticaret Merkezi'nin kuzey gökdelenine çarptı. Uçak, binanın kuzey bakan tarafına 93 ile 99.uncu katlar arasına girdi. Herkes büyük bir şaşkınlık içindeydi, neler olup bittiğini anlamaya çalışıyordu. Televizyonlar canlı yayına geçti, New York'un sembolü İkiz Kulelerden biri yanıyordu;

Ama bu daha ilk saldırıydı.

Dakikalar içinde, saldırganlar American Airlines 77 nolu uçuşu gerçekleştiren uçağı ele geçirdi. Ve uçağı başkente yönlendirdi. İlk saldırıdan 17 dakika sonra, 09:03'te tüm dünyanın gözleri önünde ikinci uçak Dünya Ticaret Merkezi'nin güney kulesine çarptı. United Airlines'ın 175 nolu uçağı, 77 ile 85'inci katların arasından binaya girdi. Çarpışmadan sonra Kuzey Kulesi yandı ve 102 dakika (1 saat 42 dakika) sonra çöktü. Çarpışma binada büyük hasar yaratsa da çöküşün ana nedeni, uçak yakıtından kaynaklanan yangın sonrası açığa çıkan büyük ısının binanın ana maddesi olan çelik yapısına zarar vermesiydi. Ayrıca bu çöküş esnasında yüzlerce kurtarma görevlisi de öldü.

9:28'de korsanlar bir uçağı daha ele geçirmişti. Bu uçak, American Airlines’a ait Boeing 757-223’dü. 9 dakika sonra uçak Amerikan Savunma Bakanlığı'nın merkezine, Pentagon'a çarptı.

İşte o andan itibaren bunun organize bir saldırı olduğu netleşmişti. Hemen hava sahası tüm uçuşlara kapandı ve havadaki uçakların yere inmesi talimatı verildi.

93 nolu uçuşunu gerçekleştiren United Airlines’a ait Boeing 757-222 uçak Pennsylvania'da Stonycreek'te bir alana düştü. Daha sonra yapılan araştırmada uçağı kaçıranların aslında Başkent'e saldırmayı planladıkları ancak yolcular tarafından engellendikleri anlaşılacaktı.

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği