Bekleme Ekranından Çık

İdil hanım kendisi, eşi, annesi, babası ve çocukları ile yılardır hayal ettikleri kıtalar arası uzun bir yolculuk için hazırlık yapmaktadır. Bilet satın almadan önce yolculuk yapacağı havayolu hakkında aradığı pek çok kriterin yanında ailesi ve kendisi için özel yemek taleplerine de uygun hizmet verecek havayolunun hangisi olduğunu araştırmaya başlamıştır. İdil hanım annesi için düşük miktarda tuz içeren yemek, babası için düşük yağ içeren yemek, çocuğu için çocuk yemeği, bebeği için bebek yemeği ayrıca eşinin patlıcan sebzesine olan alerjisinin dikkate alınacağı özel bir yemek çeşidi ve kendisinin de gluten alerjisi olması nedeniyle buğday proteini içermeyen yemekleri uçuşları sırasında verebilecek havayolunun hangisi olduğunu ilgili havayollarının yetkililerine sorarak bilgi almaktadır.

İdil hanım ve aile bireylerinden bir kısmının yaşadığı sağlık sorunu gibi son yıllarda bazı gıdalara karşı duyarlılığı olan kişiler bazı yemekleri yerlerse ciddi sağlık sorunları yaşamaktadırlar. Bu tür rahatsızlığı olan kişiler uzun seyahatlerinde belki hiç yemek yemeden yolculuk yapmak zorunda kalabilmektedir. Özellikle bazı rahatsızlıklar için olan özel yemekler hazırlanırken diğer yemeklerin hazırlandığı ortamdan tamamen ayrı, özenle hazırlanmaları gerekmektedir.

İdil hanım gibi uçakla seyahat eden yolcular yaşadıkları sağlık sorunlarının dışında dini inançlarından dolayı da özel yemek talebinde bulunabilmektedirler. Özel yemek talebi hizmetini sunmak havayolu şirketleri arasında farklı kurallarla uygulanabilmektedir. Bazı havayolu şirketleri sadece yurt dışı uçuşlarında bu hizmeti verebilirken bir başka
taşıyıcı para karşılığında yemek hizmeti verebilir. Bazı havayolları ise sadece İdil hanımın talepleri gibi özel yemek taleplerinin tamamına ya da bir kısmına ek ücret talep edebilmektedirler. Havayollarının bu konuda hizmetleri aynı olmak zorunda değildir. Yolcular talepleri ile ilgili bilgiyi henüz uçuşları için rezervasyon yaptırırken almalı ve taleplerini rezervasyon aşamasında uçuşlarının kalkış saatine belli süreden önce belirtmelidirler. Havayolu şirketinin sorumluluğu bu tarz özel yemek hizmeti vermeyi taahhüt ettiğinde başlar. Bu yemek hizmetlerini vermeyi taahhüt eden havayolları bu hizmeti hazırlayacak ortamın hazırlanması, bu yemeklerin zamanında uçağa yüklemesi gibi arka plandaki işleyişe dikkat etmeli ve hizmetini eksiksiz vermelidir. Yolculara bu tür hizmet verileceğinin ilan edilmesi ve bu hizmetin verilmesi kısmında bir hata ya da kusur olmaması oldukça önemlidir.

 

Havayollarının ikram hizmeti vermesindeki farklılıkların dışında IATA tarafından yayınlanan özel yemek çeşitlerinin bir kısmı şunlardır;

Sağlık ile ilgili yemek çeşitleri; Gluten İntolerans yemeği, Laktozsuz Yemek, Diabet Yemeği, Sindirim rahatsızlığı olan kişiler için sindirimi kolay yemek hatta az yağlı ve az kalorili yemekler. Son yıllarda bazı gıdalara alerjik reaksiyon gösteren kişilerin sayısındaki artış nedeniyle kişinin rahatsızlanmasına neden olan ürünün yolcuya verilmemesi hatta uçağa yüklenmemesi gibi hizmetleri de vermektedirler. Tabi bu gibi sağlık durumlarında ilgili havayolunun sağlık raporu isteme hakkı bulunmaktadır.

Dini Yemek Çeşitleri; Müslüman Yemeği, Hindu Yemeği, Kosher Yemeği.
Vejeteryan Yemek Çeşitleri; Asya Tipi Vejeteryan Yemeği, Çiğ Sebzeli Vejeteryan Yemeği, Katı Vejeteryan Yemeği (Hiçbir şekilde içinde hayvansal ürünü barındırmamaktadır,) Oryental Vejetaryan Yemeği.
Bunların dışında Bebek Yemeği, Çocuk Yemeği gibi yemekler de verilebilecek yemek çeşitleri içinde yer almaktadır.


Mutlu uçuşlar...

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği