Bekleme Ekranından Çık
Thumbnail
  • 07.05.2019

Uçaklarda kullanılan elektrik bağlantı elemanları
Bu yazımda Airbus uçaklarda kullanılan elektrik bağlantı elemanlarının kodları, ne oldukları ve ne işe yaradıklarıyla ilgili sizlere bilgilerimi paylaşıyor olacağım.
Sevgili okuyucularım,
Öncelikle nisan ayındaki yazımda sehven ‘Form4’ olarak yazdığım ‘Form1’ olacaktı. Sanırım yazımda güncelleme yaptığım esnada editoryal süreç zamanında problem yaşanmıştır. Bağlantı elemanları tanıtımlarında sizlerle, Airbus uçaklarında kullanılan malzemeleri tanıtacağım.
VU
Farklı değerlerdeki elektriğin (6 VDC, 26 VAC, 28 VDC, 115 VAC) var olduğunu belirten “Fictitious circuit letter (V)” harfi kullanılır. ‘U’ harfi ise panel olarak düşünüldüğünde, rakamlar kullanılarak bilinen hale (örneğin 50 VU) gelir. Bunlar panellerde, Rack’larda vb. yerlerde kullanılır.
VG
“Fictitious circuit letter (V)” olarak kullanılıyor, ‘Ground’ AC voltajda kullanılan nötr
bağlantılarını ifade eder. Sadece AC sistemlerde kullanılan alıcıların (aydınlatma, kontrol box’lar, boosterpumb vb.)
VN
“Fictitious circuit letter (V)” olarak kullanılıyor, ‘Negative’ DC voltajda kullanılan nötr
bağlantılarını ifade eder. Sadece DC sistemlerde kullanılan alıcıların bağlantısı için kullanılır.
Warning (uyarı); AC ve DC nötr bağlantıları hiçbir zaman aynı yere bağlanmaz.
Caution (dikkat); Make sure that AC and DC neutral connections are not connected to the same location.
VC
“Fictitious circuit letter (V)” Voltaj olarak kullanlmaya devam ediyoruz. ‘C’ Connector olarak kablo bağlantı elemanlarından biri, LRU veya çoğu alıcının elektrik bağlantı yeri diyebiliriz.
VP
“Fictitious circuit letter (V)” olarak kullanmaya devam ediyoruz. ‘P’ Pressure seal kabloların sabit olmayan bağlantı elemanıdır.
Aynı zamanda Receptacle olarak kullanılır. Uçaklarda kabloların LRU ve kablo geçişleri olarak kullanıldığını görebiliriz.
VP
“Fictitious circuit letter (V)” olarak kullanmaya devam ediyoruz. ‘P’ Pressure basınçlı-
basınçsız bölge geçişlerinde kullanılan, üzerinde özel olarak seal kullanılan elektrik
elemanlarından biridir. İniş/takım, kanat bağlantı noktaları, pressure bulkhead vb. yerlerde görebiliriz.
VT
“Fictitious circuit letter (V)” olarak kullanmaya devam ediyoruz. ‘T’ Terminal, bir kablolunun birden çok yere dağıtılmasıyla ilgili kullanılan elektrik bağlantı elemanıdır. Ağırlıklı olarak avionic kompartıman ve kabin içinde kullanıldıklarını görebiliriz.
VD
“Fictitious circuit letter (V)” olarak kullanmaya devam ediyoruz. ‘D’ Diode, olarak özellikle nötr hatlarında daha sık kullanıldığını gördüğümüz elektrik bağlantı elemanı, tek yönlü ‘chech valve’ olarak söyleyebileceğimiz elektrik elemanıdır. Avionic kompartımanda ve (kontrol box’ların bağlı olduğu yerler) Rack’da bulunurlar.
VS
“Fictitious circuit letter (V)” olarak kullanmaya devam ediyoruz. ‘S’ Splice, Chapter 20’de (Electrical Pratical Wiring Manual) uçaklarda kullanılan kabloların nerelerde ve limit içi olarak kablo tamiri anlamında, kablo eklerinin yapıldığı elektrik bağlantı elemanıdır. Bunlar, kendi aralarında ısıtmalı ve ısıtmasız olarak ikiye ayrılırlar. ESPM’nin izin verdiği yerlerde ve kabindeki PSU’larda (Passenger Service Unit) görebiliriz.
WR
‘W’ Wire Route, uçaklarda kullanılan kablo demetlerinin (wire harness) belli bir yolu vardır. Hangi kablo demetlerinin uçaklarda nerelerden geçtiğini ve onlara nasıl ulaşabileceğimizi gösteren bilgilerdir.
End Cap
Uçaklarda kullanılan elektrik kablolarının daha önceden, bir service bülten ile deactive
edilmiş ve tekrar kullanılabileceği düşünülen uçaktan sökülmeyen kabloların uçları emniyetli olarak durması için kullanılan elektrik elemanlarından biridir.
RB
Relay Base; uçak sistemlerinde kontrol devreleri için kullanılan çeşitli tiplerdeki Relay’lerin bağlandığı/oturduğu wiring bağlantısını sağlayacağı elektrik elemanlarıdır. Ağırlıklı olarak avionic kompartımanda görebiliriz.
Sizlerin de öğrenmek istediği konularla ilgili isteklerinizi e-mail adresime gönderirseniz daha da çok katkıda bulunacağımı düşünüyorum.
Youtube’da açtığım, eğitim kanalında özellikle genç çalışma arkadaşlarıma uçak bakım alanında yeni işe başlayan kardeşlerime hitap eden eğitim videolarımı da seyredebilirsiniz.
Beni okuduğunuz için teşekkür eder, hepinize sevgi ve selamlarımı gönderiyorum.

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği