Thumbnail
  • 15.05.2023

Bir Boeing 777 Uçağının “Tail Skid” Tertibatının 145 KG ağırlığında olduğunu biliyor musunuz?

 

Boeing 777 uçağındaki kuyruk çarpma koruması, bir “Tail Skid Assembly” tertibatı (TSA) ve “Tail Strike” tertibatından oluşur. Tail Strike Assembly ise, içinde iki adet kablo bulunan basit bir antendir. Kuyruk çarpması meydana geldiğinde, tail strike anten kırılarak tellerin açık devreye girmesine neden olur ve bu da “Kuyruk Çarpması” mesajını kokpitte uyarı anlamında tetikler.

 

Tail Skid, Aft Fuselage (Arka Gövde bölgesini) koruma sağlayan bir kısımdır. Kalkış sırasında kuyruk piste temas ederse, ‘‘Tail Skid’’ darbeyi emerek tüm hasarı üzerine alacaktır. Darbe sırasında silindir sıkışması olarak ezilen emici silindirin içinde ezilebilir bir kartuş yapısı vardır. Çarpma sırasında sonucunda Tail Skid tarafından emilen şiddetli bir kuvvet etkisi, kartuşu içeride ezebilir. Daha fazla kuvvet uygulanırsa, kırılabilir bir sigorta pimi kırılır (FUSE Pin) ve daha fazla hasarı önlemek için tail skid tertibatının bir kısmını uçak yapısından ayırır.

Etkinin şiddeti, gösterge pimlerinin ne kadar uzadığı ile belirlenebilir. Pimler ne kadar uzun süre maruz kalırsa, darbenin etkisi o kadar büyük olur. Bu arada tail skid tertibatı, iniş takımları ile birlikte çalışır. İniş Takımları açıkken, tail skid tertibatı uzayacaktır. İniş Takımları toplandığında, tail skid tertibatı geriye toplanacaktır. Bu yüzden tail skid tertibatını yerde, kalkışta kolayca görülebilir. Ama uçak havalanıp iniş takımlarını kaptan pilotun komutu ile topladığında tail skid tertibatı, sürtünme (Drag) oluşturmaması için içeri doğru toplanacaktır.

En yeni bir B777-300 serisinde, Tail Skid tertibatını göremeyebilirsiniz. Çünkü teknoloji gelişmeye devam ettikçe bazı sistemlere ihtiyaç duyulmamaya başlamıştır. “The Flight Control Logic Computer”, son versiyonu sayesinde kargo ve yolcu yükleri  verileri ile daha iyi uçak ağırlık merkezi (Centre of Gravity) sağlamaya yardımcı olur. Bu sadece kuyruk darbesine karşı daha iyi bir koruma sağlamakla kalmaz, aynı zamanda havayollarının birkaç yüz ağırlığı azaltmasına da yardımcı olur. Sizce böyle bir tertibatın olmaması 145 kg bir ağırlık için değer mi ?

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği