Thumbnail
  • 09.05.2024

Illinois eyaletinde bulunan Şikago, ABD’nin en büyük şehirlerinden birisidir. Türk Hava Yollarının O’Hare (ORD) havalimanına direkt seferi bulunmaktadır. Şehir, eski ve yeni dokuları ile çok güzel vakit geçirebileceğiniz olanaklara sahiptir. 

Ş ehrin metro ağı gayet gelişmiş durumda, merkezde bir yerde kalıp metro ile istediğiniz her yere ulaşım sağlayabilirsiniz; ancak şehir dışındaki nispeten uzak alışveriş merkezlerine gitmek isterseniz araba kiralamak şart; fakat şunu göz önünde bulundurmak gerek: Şikago’da otopark ücretleri gerçekten pahalı ve günlük otopark ücretleri araç kirasından yüksek olabilmekte. Bu nedenle mümkün olduğunca ücretsiz otoparkı olan otelleri tercih etmek maddi anlamda kazanç sağlayacaktır. Şehir içinde de gezilebilecek büyük alışveriş merkezleri bulunmaktadır (Maxwell Street Market);fakat alışveriş yaparsanız metro ile dönüş yorucu olacaktır. Kısacası amaç alışveriş yapmak ise araba illa şart.

Şikago, rüzgârlı şehir olarak bilinmekte, havası hızlı bir şekilde yağmura ve soğuğa dönebilmektedir. Bu nedenle gezimiz süresince şemsiyeyi yanımızda bulundurmak zorunda kaldık.

Tüm bunların yanında Şikago merkezde görülecek ünlü anıt, park ve noktalardan bahsedecek olursak şehir merkezinde olan Grant Park ile başlayabiliriz. Bu parkın içerisinde birçok görülecek şey var: Millenium Park, Cloud Gate (TheBean), Maggie Daley Park, Crown Çeşmesi, Agora, Buckingham Çeşmesi ile Art Institute of Chicago bu bölgede gezilebilir. Biz gittiğimizde tadilatta olan kısımlar olduğundan birçoğunu yakından göremedik, özellikle çeşmeler aktif değildi. Buraları gezdikten sonra Adler Planetaryumu, Shedd Akvaryumu, Field Doğal Tarih Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden, bu üç yer yan yana bulunmaktadır. Biz vakit darlığından dolayı sadece Field Doğal Tarih Müzesini gezebildik; ancak unutulmamalı ki müzeyi tam  anlamıyla gezebilmek için en az 6 saate ihtiyaç var. İçeride görülecek şeyler o kadar çok ve çeşitli ki: gerçek dinozor iskeletleri, doldurulmuş hayvanlar, yeraltı dünyasından alanlar, Antik Mısır tarihi, dünya tarihi gibi birçok alan... Müze çıkışında Şikago manzarasının keyfini çıkararak sahil boyunca yürüyebilirsiniz.

Şehrin merkezinde Michigan Avenue üzerinde Magnificent Mile isimli bir cadde vardır. Burası lüks markaların bulunduğu, görülecek ve güzel vakit geçirilebilecek bir yerdir. Caddenin bitiminde Water Tower sizi karşılar.

Buraya yakın eğlence merkezi olarak Navy Pier olmazsa olmaz yerlerden, dönme dolaba binip şehrin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Çocuklar için çocuk müzesi de bulunmaktadır; ancak açık ve kapalı oldukları saati kontrol etmeden gitmeyin, bazı günler erkenden kapanmaktadır. Buradan sonra Michigan Gölü Lakefront Trail’de yürüyüş yapabilir, Oak Plajında dinlenebilirsiniz. Oak Street ise lüks alışveriş mağazalarının bulunduğu bir yer. Böylelikle OldTown’ı da ziyaret etmiş olursunuz. Evler ve sokaklar oldukça güzel.

Şehirde yapılması gereken diğer aktiviteler ise Chicago Theatre’ı görmek, nehir kenarında yürüyüş yapmak (River Walk) ve Willis ile Hancock Towerlardan birinin zirvesine çıkmaktır. Biz Skydeck’teki cam çıkıntı (the ledge) nedeniyle Willis Tower’a çıkmayı tercih ettik. Manzara gerçekten müthişti

“Şikago’da ne yenir?” diye sorulduğunda şehrin kendine özgü pizzası popüler yemeklerdendir. Kalın hamurlu farklı tarzda pişen bir pizzaları vardır. Pizano’s Pizza ve Giordano’s Pizza bu anlamda şehrin popüler mekânlarındandır.

Bununla birlikte Portillo’s fast-food zincirlerinde sığır etinden sosisli sandviç ve İtalyan usulü sığır eti denenebilir. Gerçekten oldukça lezzetliydi. 

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği