Thumbnail
  • 12.11.2018

UTED’in SHY Part 66 Komisyonu’na dahil olması komisyon çalışmalarına güzel bir dinamizm kazandırırken, komisyon üyelerinin olumlu, yapıcı yaklaşımları ile birlikte çalışmalar ivme kazanmıştır.

14 Şubat 2015 tarihinde gerçekleşen Uçak Teknisyenleri Derneği (UTED) Genel Kurulu ile görevi devralan yönetimimiz, ilk olarak UTED markasının sektördeki etkinliğinin ve ağırlığının yeniden sağlanmasını en öncelikli hedefi olarak belirlemişti. Bu doğrultuda, sektörün köklü ve öncü kurumları ile görüştük, mesleğimiz ve meslektaşlarımızla ilgili her türlü çalışmanın içerisinde olma isteğimizi, sektörümüzdeki sorunların çözümü için sahip olduğumuz yetkinliklerle görev almaya hazır olduğumuzu her ortamda açık açık ifade ettik.

Göreve geldiğimiz günden beri, güzide mesleğimiz adına mevcut sorunların çözümü ve mesleğimizin değer göstergesi ‘lisans’ ve ‘lisanslandırma’ sürecindeki yıllardır yapılan yanlışların düzeltilmesi ve meslektaşlarımızın talepleri doğrultusunda girişimlerde bulunduk. İlk olarak zamanın SHGM Genel Müdürü Sayın Bilal Ekşi Bey’i ziyaret ettik. SHGM tarafından oluşturulan lisanslandırma komisyonu çalışmalarına katılmak için istekli olduğumuzu ve süreç içerisinde yapılan yanlışlarla ilgili bilgi paylaşımında bulunduk ve mevcut SHY Part 66 Komisyonu’na havacılık bakım sektörü çalışanlarının temsilcisi olarak dahil olduk.

UTED olarak Part 66 komisyon çalışmalarına ev sahipliği de yaptık. Çalışmalara sektör tecrübemiz ve enerjimizle dinamizm kazandırdık.

UTED, SHY 66 Temel Tecrübe Kayıtları Güncelleme Komisyonu çalışmalarından çıkan sonuç, uçak teknisyenliğini gelecek olarak benimseyen genç meslektaşlarımız için umut oldu. İnce eleyip sık dokuyan, sorumluluğunun bilincindeki komisyon üyelerimiz ciddi ve yorucu bir çalışmayı başarı ile sonuçlandırarak tüm meslektaşlarımız adına gurur verici bir tablo sergilediler.

UTED olarak katıldığımız SHGM Part 66 Komisyonu üyelerinin mevcut sorunların bilinci ile, sahip oldukları birikimi çözüm odaklı ve yapıcı olabilmek adına sağladıkları toplantılar, güncellenen SHY Part 66 Talimatı ile meyvesini verdi. Birçok konunun çözüme kavuştuğu bu toplantılara genel olarak ev sahipliği yapan SHGM Part 66 Direktörlüğü’ne teşekkür ediyoruz. UTED olarak İstanbul’da organize ettiğimiz toplantılarda değerli komisyon üyelerimizi ağırlamaktan mutluluk duyduk.

SHY Part 66 komisyonu çalışmalarına mevcut durumun değerlendirilmesi ve sonrasında da yapılacak çalışmaların sorunsuz ve hedeflenen zaman içerisinde gerçekleşmesi için görev dağılımı yapılarak başlandı. Bizde mesleğimiz adına bu kapsamdaki en büyük sorun olarak gördüğümüz Temel Tecrübe Kayıt Defterleri’nin güncellenmesi görevine talip olduk. Bu doğrultuda A1, B1.1, B2 Kategorileri ile aralarında kategori ilavesi ‘tecrübe kayıt listeleri’ni hazırlamak üzere görev aldık ve çalışmalarımıza başladık. İstanbul’da dernek merkezinde yapılan toplantı ile sektör içinde aktif olarak çalışan tecrübeli ve tecrübe kaydı sürecinde sorun yaşayan meslektaşlarımızdan bir çalışma komisyonu kurmaya karar verdik.

UTED’in tecrübesini aktardık

B1.1 ve B2 kategorilerde mesleki bilgisi, becerisi ve işe yaklaşımının olumlu olduğu bilinen Murat Topçu, Gökhan Karakılıç, Tarık Kemal Kızıltepe, Ahmet Bal, Burak Doğa, İrfan Çelikkol, Murat Akkuş, Davut Yavuz ve Cemali Tursun’un olduğu bir alt çalışma grubu oluşturduk ve üç tam gün çalışma yapılmasını sağladık.

Komisyonda yıllarca ötelenmiş sorunlarının çözümü için katkı sağladık. UTED olarak Part 66 Komisyon çalışmalarına ev sahipliği de yaptık. Çalışmalara sektör tecrübemiz ve enerjimizle dinamizm kazandırdık.

Filosunda az sayıda uçak bulunan ve yetki kapsamı da bu duruma bağlı olan farklı işletmelerde çalışan meslektaşlarımızın tecrübe kayıtlarını rahatlıkla doldurabilmesi, yaptığımızın çalışmaların en temel yaklaşımı oldu.

Bu çalışmalar sonucunda, emekli olmuş veya emekliliği gelmiş meslek büyüklerimizin meslek hayatları süresince hiç görmediğini ifade ettikleri ve tekrarlı bakım işlemlerinde olmayan veya çok uzun periyotlarla ağır bakımlarda görülebilen meslek için gerekli tecrübeden ziyade üretici dokümanlarından kopyalanıp yapıştırılarak oluşturulan işlerin bulunduğu liste güncellenmiş, sayıca gereğinden oldukça fazla olan iş basamakları azaltılmış ve uygulanabilir, gerçek tecrübeye dayalı bir hale getirilmiştir.

Lisans kategorilerine göre hazırlanan tecrübe listeleri içeriğinde her bir iş basamağı, uygulanabilirlik ve esnekliğin artırılması adına kayıt listelerinde istenen iş basamaklarının yalnız türü belirtilerek hazırlanan iş içerikleri örnek kılavuz basamaklar olarak ayrıca sunulmuştur. Bu haliyle yayınlanan Yeni SHY 66 Talimatı ile son halini almıştır.

Devrim niteliğinde değişiklikler 

Kategori ilavelerinde ise devrim niteliğinde değişiklikler yapılarak son derece sadeleştirilmiş ve tecrübe temeli esas alınarak listeler oluşturulmuştur. Yenilenen Talimatla tecrübe kayıtlarından kaynaklı lisans alımı süreci iyileştirilmiştir. Ancak, bu çalışmalar lisans alımı sürecinin bir bölümünü oluşturmaktadır. Teorik sınav sürecinde yaşanan sorunların giderilmesini bekliyoruz. Genç meslektaşlarımız için SHY 66 Lisansı’nın cazip hale getirilmesi en büyük temenni ve beklentimizdir. UTED olarak üzerimize düşen her türlü fedakarlık ve çalışmanın içerisinde olacağız.

İleri teknoloji kullanılan sektörümüzde, canımızı emanet ettiğimiz ve sorumluluk alan meslektaşlarımızın dünya standartlarında kabul gören havacılık kültüründe veya uçuş emniyeti yaklaşımında olması için sektörün önde gelen aktörlerinin de üzerine düşen görevleri yerine getirmesini bekliyoruz.

Çalışmalarımızda bize destek veren meslektaşlarımıza UTED Çalışma Komisyonu Başkanı olarak yönetimimiz ve camiamız adına teşekkür ederim. Olumlu ve yapıcı yaklaşımları ile sürecin gelişimine katkı sağlayan SHGM Yetkililerine, SHGM Part 66 Komisyon üyelerine, sektör temsilcilerine de ayrıca teşekkür ederiz.

 

- Murat Akkuş ( UTED Genel Sekreteri )

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği