Bekleme Ekranından Çık
Thumbnail
  • 01.12.2021

Renklerin Dili-2

Sizin Renginiz Hangisi

 

Her bir rengin kendine özgü bir manası ve anlamı vardır ve bu renklerin hayatımıza olan etkileri tartışılmazdır. Hele hele renklerin kişiler üzerindeki etkileri su götürmez bir gerçektir. Acıkmanız, bulunduğunuz bir ortamdan sıkılmanız, bir cisme dikkat çekmeniz, karşınızdakine sevgi, güven duyma ve başarılı görme gibi beşeri his ve duyguların arka planında renklerin insanlara olan etkileri vardır.

 

Merhaba sevgili okuyucularımız ;

Renklere kaldığımız yerden devam edelim.

 

BEYAZ; Aslında beyaz tek renk değildir, daha çok gökkuşağında bulunan tüm renklerin birleşimidir. Beyaz yüzeylerin özelliği renkleri emmesi değil geri yansıtmasıdır.Saflığın ve sevginin rengi olarak bilinir. Beyaz diğer renklerin kendini kirletmesine izin vermez. Beyaz rengin anlamı saflık, masumiyet, bütünlük ve tamamlamaktır. Psikolojik olarak da temizlenmenin, yeni başlangıçların rengi olarak bilinir ve bu nedenle konuşma isteği yaratır. Bu renk zihnin yaratıcılığını artırır.

 

SİYAH; Kendi başına bir renk olmamakla beraber, öyle bir renktir ki sıradan renklerin birleşiminden elde edilir. Siyah bir zemin renklerin tüm ışınlarını emdikten sonra gözle görülmeyen dalgaları geri yansıtır. Birçok rengin normal önemini aştığı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Birçok rengin fazlalığının kontrol etmek için siyah renk çok faydalı bulundu.Gizem, gizlilik, bilinmezlikle ilişkilendirilir. Dünyada gizlenmiş olan içimizdeki bastırılmış şeyleri temsil eder... Sizinle dış dünya ile engel yaratır, duygularımızı korurken rahatlamanıza yardım eder, özgüven yoksunluğu ve güvenilmezliği yaratır. Obezite tedavisinde kullanılan bir renktir.

 

GRİ; Siyah ve beyazın renk karışımından elde edilen bu rengin yatıştırıcı özelliği olduğu düşünülür. Tarafsızlığı, karasızlığı yansıtır. Hareketsiz ve duygusuz olduğu için bu renk dengeli ve sağlamdır. İçine kapanık ve sessiz bir renktir. Bu renk canlandırmaz, enerji vermez, yenilemez ve eğlendirmez.Psikolojik açıdan uzlaşmanın rengi olup gri siyaha yakınsa o kadar dramatik ve gizemli, beyaza ve gümüşe yakınsa o kadar aydınlatıcı ve canlı olur.

 

PEMBE; Koşulsuz  şartsız sevmektir. Bu renk beslenmeyi, sevmeyi, merhameti temsil eder. Kırmızı ve beyazın birleşimi olan bu renk kırmızının verdiği hareketlilikle başarı konusunda yardımcı olur. Pembe ne kadar koyu olursa o kadar tutkulu ve enerjik olursunuz. Pembe dişi, romantik, şefkatli, sırdaş, düşünceli ve dikkatlidir. Sezigsel ve anlayışlıdır. Psikolojik açıdan da umudun rengidir. Sıcaklık ilhamı veren duyguları rahatlatan herşeyin tam ve yolunda odluğu duygusunu veren olumlu bir renktir. Duygusal enerjimizi sakinleştirir ve tazeler.

 

TURKUAZ; Açık iletişim ve düşüncelerin şeffaflığıdır. Bu renk zihinsel stres ve yorgunluk olduğu zaman ruhumuzu şarj eder.Yalnızlık duygusunu dindirir. Duvarda ya da kıyafetlerinizde odaklı kalmanız halinde yoğun bir sakinlik ve kendinizle dünya ile yüzleşme cesareti verir. Acil durumlarda açık düşünmenize ve karar vermenize yardımcı bir renk olduğu için  etrafınızda olması gereken bir renktir. Psikolojik olarak da duygusal denge sağlayan duyguları kontrol ederek iyileştiren bir renktir. Barışı , huzuru, sakinliği temsil eder.

 

MAGENTA; Evrensel uyumun rengidir. Fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal olarak denge ve uyum yaratmaya yardımcı olur. Değişim ve dönüşümün rengidir. Mutsuz, kızgın, hayal kırıklığı olan zamanlarda ruhumuzu canlandırır. Bu renk Yüksek derecede evrensel sevgiyi temsil eder .Neşeli olmanın, mutluluğun, memnuniyetin, başarılı olduğumuz konluardaki zevklerin rengidir. Sezgilerimizi ve ruhani yeteneklerimizi güçlendirir.

Sevmediğiniz bir renk sizinle ilgili çok şey anlatabilir.

 

Sevgiyle huzurla maddi manevi bolluk bereketle kalmanız dileğiyle.

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği