Thumbnail
  • 15.09.2023

Kuzeyden güneye Avrupa’nın en batısındaki tarih dolu ülke…

Portekiz

 

Avrupa’nın en batısında kalan, tarih kokan, modern ve turizm merkezi bir ülke olarak tatil için herkese hitap eden bir nokta. Sıcakkanlı, misafirperver ve gayet eğlenceli insanları ile Avrupa Birliği üyesi olan refah seviyesi yüksek Portekiz, size tam aradığınız güzellikleri sunmakta.

 

Eşim ve oğlumla birlikte yaptığımız rota, kuzeydeki Porto’dan başlayıp güneyde Cascais'te bitiyor. Bu rota için yaklaşık 8 tam gün gerekli ve araç kiralamak şart. Araç fiyatları çok uygun, trafik çok temiz ve kurallara uygun şekilde akıyor; otopark ücretleri gayet makul ve bolca var. Dolayısıyla hiç otopark yükünüz olmadan gezinizi gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. Aşağıdaki görselde gezi planımızı sırasıyla görebilirsiniz.

Porto

Burası Portekiz’in kuzeyinde yer alan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan büyük bir şehir. Tarihi çok eskilere dayanmakta. Burada 1 gün Ribeira diğer gün de Gaia bölgesini 2 tam gün araba kiralamadan, yaya şekilde çok rahat gezebilirsiniz. Zaten bu iki bölgeyi Douro Nehri ayırmakta. Meşhur Ponte Dom Luis 1 Köprüsü’nün hem altından hem de üstünden yürüyerek harika manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Yanı sıra Sao Bento Tren İstasyonu gibi çini süslemeleriyle dolu birçok tarihi binayı ve Livraria Lello adlı kitabevini dolaşabilirsiniz. Tabii ki leziz mi leziz natalarından tatmayı da ihmal etmeyin.

Havalimanı-şehir arası ulaşım, metro ile hızlı, kolay ve ucuz. 2 tam gün gezi ardından havalimanına dönüp aracımızı kiraladık ve birkaç sahile uğradıktan sonra diğer yerleri gezmeye başladık (Mutlaka TOLL geçiş sistemini -bizdeki HGS gibi olan- kiralayın, çünkü sürekli ücretli yollara girip çıkmanız gerekecek.).

Aveiro

Aveiro, 17’nci yüzyıla kadar önemli bir liman kenti olarak kullanılmış. Şehir, içinden geçen kanalı; rengârenk boyalı ev ve sandallarıyla "Portekiz'in Venedik'i" olarak anılıyor. Günübirlik gezilip yola devam edilebilir. Sonraki durağımız ise Costa Nova.

Costa Nova

Burası bizim sahil kasabalarımızı andıran çok şirin ve güzel bir yer. Evleri, sahili, doğası ile yol üzerinde görülüp geçilecek sevimli bir kasaba. Gezmek için 2-3 saat yeterli. Yeme-içme, dinlenme için harika bir seçenek.

Coimbra

Portekiz’in üniversite  şehridir  ve  üniversiteye  turlar dahi düzenlenmektedir. Kampüste çeşitli tur alternatifleri bulunmaktadır ve buralara giriş için randevu ve bilet almak gereklidir. Uzun kuyruk beklememek için online alınabilir. En can alıcı noktası Joanina Kütüphanesi’dir ve fotoğraf çekmek yasaktır. Burada iki gün harcamak yeterli; güzel ve eğlenceli bir meydanı var. 

Fatima

Portekiz’in görülmesi ve gezilmesi gereken dini merkezinden birisi olan Fatima’nın gerçekten görmeye değer çok büyük bir alana kurulu kilisesi vardır. Orada dua eden, af dileyen insanları görebilirsiniz. Kısa süreli yol durağı olarak mutlaka geçerken görülmesi gereken bir şehir.

Batalha

Burası da Fatima gibi dini öğelerle öne çıkıyor. Yolunuzun üstünde olan bu iki bölgeyi görmeden geçmeyin.

Obidos

Obidos, Portekiz’in surlarla çevrili kale şehirlerindendir. Orta çağ temalı geçmişini muhafaza etmiş ve halen o görünümünü korumaktadır. Burada 1 gece kalınabilir. Bölgenin kendine has içecek ve yiyecekleri damak zevkimizle benzer şekildedir.

Azenhas do Mar

Burası Sintra yolu üzerinde, çok güzel manzarası olan, dinlenmek ve soluklanmak için harika bir durak denilebilir. Bölgenin okyanus ve şehir manzarası gerçekten muhteşem.

 

 

Cabo da Roca

Avrupa’nın en batı noktası burasıdır. Müthiş manzarası nedeniyle de fotoğraf için çokça turisti kendine çeken bu nokta, yol üzerinde geçerken durulup görülmeye değer.

Sintra

Portekiz’in en ilgi çeken yerlerinden birisidir burası. Lizbon’a yakındır ve görülecek çokça turistik mekânı vardır. Tam anlamı ile gezmek için iki gününüzü ayırmanız gerekebilir. Pena Sarayı, Quinta da Regaleira, Castelodos Mouros en popüler gezi noktalarıdır. Biz 2015 yılında Lizbon'u gezmiş ve Sintra'ya da günübirlik geçip Pena Sarayı’nı görmüştük. Bu gezimizde diğer görmediğimiz yerlerini keşfettik. Gerçekten büyüleyici bir yer ama park sorunu var ve çok kalabalık. Yollar da genellikle tek yön. Belki aracınızı merkezde bir otoparka bırakıp gezilecek yerlere otobüsle gidebilirsiniz. Erken gitmekte yarar var.

Cascais

Burası da Lizbon’a çok yakın olan okyanus şehri. Dinlenmek ve plajlarında vakit geçirmek buranın en popüler aktiviteleri. Ama suyu buz gibi… :)

Tüm bu rotayı bitirdikten sonra aracımızı teslim etmek üzere Porto'ya döndük ve İstanbul'a uçmak için havalimanına geçtik. Gezdiğimiz yerlerin her biri farklı özelliklere ve öneme sahipti. Bu nedenle de bu gezi bizim için çok keyif ve heyecan vericiydi.

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği