Thumbnail
  • 07.05.2018

Değerli Meslektaşlarım,

2018 yılının ilk üç ayı ülkemiz havacılık sektörü için üzücü kazaların yaşandığı bir dönem oldu.

TC-TRB tescil işaretli Başaran Holding’e ait “Bombardier Challenger 604” tipi iş jeti, Dubai – İstanbul seferini gerçekleştirirken İran’da düşmüş ve uçuş ekibinin de içinde olduğu 11 kişi hayatını kaybetmişti.

Kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, sevenlerine sabırlar dileriz.

Başaran Holding’e ait “Bombardier Challenger 604” tipi iş jeti kaza ile ilgili ulusal medya ve sosyal medya üzerinden yapılan havacılık dinamikleri ile örtüşmeyen haberlere değinmekte de fayda olduğunu düşünüyorum.

Bu tip üzücü kazalar sonrasında FDR ve CVR kayıtları analiz edilmeden, eksik ve yetersiz bilgilerle yapılan değerlendirmelerin açıklamalar yapılmasının önüne geçilmelidir.

Özellikle, havacılık sektörü profesyonelleri tarafından her kaza sonrası olası senaryolar üretilerek yorum yapılması ve kamuoyunda bilgi kirliliğine neden olunmasını sektöre yapılan saygısızlık olarak değerlendiriyorum.

Ülkemizde meydana gelen havacılık kazalarının SHGM tarafından araştırılması ve sonuçlarının da havacılık kültürü gelişmiş ülkelerdeki gibi şeffaf olarak kamuoyu ile paylaşılmasının sektörümüze katkı sağlayacağına inanıyorum.

Havacılık, teknolojinin ve bilimsel verilerin en üst düzeyde kullanıldığı sektörlerden biridir.

Havacılık otoriteleri ve uçak üreticileri; uçuş güvenliği, yolcu konforu ve yakıt tasarrufunu artırmak için çalışmakta ve uçaklarda kullanılan sistemleri sürekli geliştirmektedirler.

Değerli Meslektaşlarım,

Ülkemizdeki havacılık bakım alanında verilen eğitimin yetersizliğini ve eğitim alan gençlerimizin ülkemizdeki kurumlar tarafından mağdur edildiğini her ortamda gündeme getiriyoruz.

Dernek merkezimizde ve havacılık bakım eğitimi veren okullarda mesleğimizin nitelikleri ile ilgili seminer/toplantılara katılıyor ve gençlerimizi derneğimizin çalışmaları ve uçak bakım alanı gereklilikleri ve mesleğimizin nitelikleri ile ilgili bilgilendirmeler yapıyoruz.

Özellikle genç meslektaşlarımızın bizlere gösterdiği ilgiden memnun olduğumuzu ifade etmek isterim.

Nisan ayı içerisinde Kayseri ve Ankara seminer ve toplantılara katılacağız.

Ayrıca, 25-29 Nisan tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek olan “Euroasia Air Show” da olacağız.

Değerli Meslektaşlarım,

Kahraman Ordumuzun yerli ve milli silahlarımızla Suriye’de başarı ile yürüttüğü operasyonları görmek Millet olarak gururumuzu okşadı.

Bu operasyonların sonuçlarının Devletimize ve Milletimize hayırlı olmasını dileriz.

“Kanımızın Son Damlasına Kadar Kahraman Ordumuzun Yanındayız” sloganımızla, 11 Nisan 2018 Çarşamba günü Atatürk Havalimanı – AHL B Kapısı Apron tarafında, Kızılay ile Mehmetçiğe Kan Bağışı Kampanyamızı gerçekleştireceğiz.

Tüm meslektaşlarımızı Kan Bağışı Kampanyamıza bekliyoruz.

Değerli Meslektaşlarım,

Dünyanın tek çocuk bayramı olan “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nı çocuklarımıza ve tüm dünya çocuklarına hediye eden Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve şükranla anıyoruz.

Dernek olarak bu yıl da çocuklarımız için heyecan verici etkinliklerimiz olacak. 23 Nisan etkinliğimizle ile ilgili bilgilendirmeleri yapacağız.

Tüm meslektaşlarıma ve sivil havacılığımızın gelişmesi için çalışan tüm paydaşlarına görevlerinde kolaylıklar ve emniyetli çalışmalar dilerim.

Saygılarımızla...

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği