Bekleme Ekranından Çık

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM,

2017 yılının ilk çeyreğini geride bıraktık. Havayolu şirketlerimizin açıklanan mali tablolarının bu zor dönem için nispeten iyi sayılabilecek rakamları içermesi yılın geri kalanı için umut verici olmuştur.

 

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’nin, İstanbul Atatürk Havalimanı çıkışlı uçuşlarda, yolculara ait tablet ve dizüstü bilgisayarlarının uçağın kabiniçi bölümüne alınmasını yasaklayan kararlar almasını adaletsiz ve yanlı kararlar olarak değerlendiriyoruz.

 

Sivil havacılığımızın gelişimine olumsuz etkileri olabilecek bu adaletsiz ve haksız kararlara karşı yöneticilerimizin bu oyunun içinde çözümler üretmesini bekliyoruz. Uluslararası organizasyonlarda bu haksızlıkların giderilmesi için yapılan veya yapılacak çalışmalarda sonuç alınmasını ve başarılı olunmasını dileriz.

Camia olarak bu adaletsizliklerin giderilmesi için her türlü desteği sağlamaya hazırız..

 

Bu dönemde, alınan tüm kararların isabetli olmasını, tüm uçaklarımızın dolu ve şirketlerimizin karlılığının artmasını havacılığımızın gelişmesini bekliyoruz.

 

Değerli Meslektaşlarım,

2012 yılında yapılan bir protokol ile başlayan ve geçtiğimiz ay dokuzuncusu yapılan SHGM ve YÖK arasında koordinasyon toplantısına katıldık. Yaklaşık dört yıl önce yapılan ilk toplantıda sivil havacılık sektörüne nitelikli personel temin edilmesinin önündeki engellerin tespit edildiği görülmektedir. Geçen zaman içerisinde, bu tespitlerin çözümü için bir arpa boyu yol alınamadığı görülmektedir.

 

Geçtiğimiz ay içerisinde katıldığımız son toplantıda aşağıdaki taleplerimizi tüm ilgililere ilettik;

  • -Üniversitelerdeki müfredatın yeniden düzenlenmesi,
  • -Modül sınavları için efektif sorular hazırlanması ve
  • -SHY/SHT-147 mevzuatında belirtilen eğitmen ihtiyacının karşılanması için sektör emeklilerinden yararlanılması

 

Burada sürekli gençlerimizin ülkemizin eğitim kuruluşları tarafından mağdur edildiğini ifade ediyoruz. Ancak, sesimizi yetkililere/ilgililere yeteri kadar duyuramadığımızıda belirtmek isterim.

Bu hususu yeniden değerlendireceğiz ve ülke kaynaklarımızın daha fazla israf edilmemesi ve yeni mağdur gençlerin olmaması için hukuksal açıdan da bu konunun takipçisi olacağız. Gelişmelerle ilgili bilgilendirmeleri yapacağız.

 

Değerli Meslektaşlarımız,

Dünyanın tek çocuk bayramı olan “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nı çocuklarımıza ve tüm dünya çocuklarına hediye eden Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve şükranla anıyoruz. Dernek olarak bu yıl da çocuklarımız için heyecan verici etkinliklerimiz olacak. 23 Nisan etkinliğimizle ile ilgili bilgilendirmeleri yapacağız.

 

Tüm meslektaşlarımıza ve sivil havacılığımızın tüm paydaşlarına görevlerinde kolaylıklar ve emniyetli çalışmalar dileriz.

 

Saygılarımla...

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği