Thumbnail
  • 10.03.2022

NARSİST BİRİYLE YAŞAMAK

 

Narsist biri ister iş arkadaşı, ister sevgili, ister eş olarak hayatınızın herhangi bir karesinde yer alıyorsa onu değiştiremeyeceğinizi kabul etmeniz gerekiyor. Eğer vazgeçemeyecek kadar çok seviyorsanız ya da bir şekilde hayatınızda kalması gerekiyorsa onunla yaşamayı sizin öğrenmeniz gerekiyor.

 

En önemli ve karşısındaki kişiyi delirten en belirgin özellikleri empati yoksunu olmalarıdır. Dünya onların etrafında döner. Asla yanlışlarını kabul etmezler, yaptıklarından pişmanlık duymazlar, gelgitleriyle sürekli aklınızı karıştırırlar. Menfaatleri ve çıkarları için hoşunuza gitsin gitmesin tüm davranışları sergilerler. Duygularınızı, emeğinizi sömürürler. Sizin değeriniz, onların menfaatlerine hizmet ettiğiniz sürece vardır.

Narsist biri hiçbir zaman sizi üzdüğü için üzülmez, özür dilemez, pişman olmaz, o hep doğrudur. Eğer narsist biriyle beraberseniz hep siz üzülürsünüz.

Narsist kişi ile özel bir ilişki yaşıyorsanız ilk başlarda sizi o kadar iyi manipüle edip, sizi idealize eder ki siz tam aradığım ruh eşi dersiniz daha doğrusu dedirtir. Onu hayatınızın tam merkezine koyarsınız. Bir de aileden gördüğünüz sevgi, şefkat eksikliğiniz varsa bu kişiler o boşluğu doldurarak kendisinin doğru kişi olduğunu size yaşatır. Kendilerini sevdirme konusunda oldukça başarılıdırlar. Bu nedenle sürekli kendisine sevgi, ilgi ve şefkat gösterirsiniz. Ancak bir gün gelir ki bu onun ağına düştüğünüz zamandır, o artık sizin ondan vazgeçemeyeceğinizden emindir. İşte o zamandan sonra verdiğiniz hiçbir şeyin karşılığını alamazsınız. Değersizleşirsiniz  ve bunun üzerine bir de hatayı kendinizde ararsınız. Çünkü narsistin en başarılı olduğu şey, manipülasyondur.

BİR NARSİSTLE YAŞAMAYI GÖZE ALDIYSANIZ ;

Zayıf davranışlar sergilememeli ve her zaman güçlü olmak zorundasınız.

Hayır demekten korkmayın, her zaman dik bir duruş sergileyin.

Onu ikna etmeye çalışmayın.

Sizi anlamasını beklemeyin.

En güçlü silahınız dik durmak, üzülmemek, sizi çekmek

istediği yere gitmemek.

Her şeyin hata olduğunu düşünmenizi sağlamalarına izin vermeyin.

Kendinizi önemseyin çünkü bir narsist hiçbir zaman sizi önemsemeyecek.

Öfkenizi kontrol edin, tartışmaya girmeyin.

Durumu kabul edip kendinize karşı dürüst olun.

İçe kapanıp sessiz kalmayın yani depresyona girmenizi sağlamasına izin vermeyin.

Kısacası narsist eş, hiçbir zaman eleştiriyi, hatalı olduğunu ve yanlış yaptığını kabul etmez. Hep karşısındakileri suçlar ve sizi o kadar iyi manipüle eder ki siz bir anda kendinizi suçlar hâlde bulursunuz.

NARSİST İLE AYRILMAYA KARARLIYSANIZ AŞAĞIDAKİLERE DİKKAT ;

İletişimi direk kesin gerekirse ortak arkadaşları dahi engelleyin.

Sadece gidin uzatmayın, dinlemeyin, konuşmayın.

Ayrılık nedenlerinizi yazıya dökün.

Emin olun eşiniz çok kısa zamanda hayatına olduğu gibi devam edecek, yeni bir kurban bulacaktır.

Üzülmek için kendinize şans verin.

Mutlaka kendinizi oyalayacak bir hobi vb. bir şeyler bulun.

NARSİST GERÇEKTEN SEVER Mİ ?

Narsist kişi ona sağladığınız imkânları, toplum içerisinde onu onure etmenizi, sizinle hava atmayı, onu iyi hissettirmenizi ve her konuda desteklemenizi sever. Kısacası menfaatleri devam ettiği sürece sever. Eğer ondan ayrıldıysanız, özgüveniniz yerine geldiyse ve sizi manipüle edemeyeceğini anladıysa öyle bir hamle yaparak sizi suçlu konumuna düşürür ki neden böyle olduğunu anlayamazsanız. Sonrasında da yeni kurbanlar arar.

NARSİST KİMİ SEVER?

Genellikle iyi aile ilişkisi olan, sosyal bir çevresi olan, iyi bir kariyeri olan hayatta başarılı olan kişileri severler. Neden mi? Çünkü bu kişiler narsistleri diğerlerinin gözünde iyi gösterecektir.

NARSİSTİ TANIMAK İÇİN BAZI CÜMLE KALIPLARI ;

Bizim kendimizden başka kimseye ihtiyacımız yok (Amaç sizi yalnızlaştırıp her şeyden, herkesten uzaklaştırıp sadece kendi alanında, kendiyle bırakmak yani özgüven eksikliği yaşamanızı sağlamak).

Kendi içinde kabul edemedeği sevmediği davranışlarını size yansıtması. Örneğin, kendi öfkeli biriyse sesini azıcık yükseltip damarınıza basıp sizin daha çok ses yükseltmenizi sağlayarak sizi suçlaması gibi…

Siz her zaman onun yaşam koşullarını iyileştirmek için uğraştığınız hâlde bir gün gelip siz kötü olup kendisine ihtiyaç duyduğunuzda ‘dünya senin etrafında dönmüyor, kendini bu kadar önemseme, çok abartıyorsun' gibi kelimelerle sizi değersizleştirmesi.

Yüzde yüz haklı olduğunuz bir konuda bile ‘sen kimsin, insanların seni niye sevmediği belli, sen ne kadar zavallısın' gibi cümlelerle sizi aşağı çekmek .

Eğer ayrılmaya kalkarsanız o sizin için hiçbir şey yapmamış bile olsa  benim sayemde buralara geldin, benim sayemde paran var, sen bensiz bir hiçsin  gibi cümlelerle özgüveninizi yerle bir eder. Sizi değersizleştirir.

Sizi üzecek incitecek canınızı acıtacak şeyler söylediğinde ‘bilki bunları senin iyiliğin için söylüyorum, seni sevdiğim için, değerli olduğun için, değer vermesem umrumda olmaz' gibi cümlelerle sizin kafanızı karıştırır ve kendinizi sorgulamanızı, suçlu hissetmenizi sağlar.

NARSİST KİŞİLİĞİ FARKETMEK İÇİN BAZI İPUÇLARI ;

Her zaman her şartta kendi yetersizliğini gizlemek için suçu size yıkar.

En çok bilinen özelliği manipülasyondur. Çeşitli oyunlarla sizi kendine bağlar ve ufacık bir hatada kendinizden şüphe etmenizi sağlar.

Eğer haksızsa çok iyi laf çarpıtır, sen şimdi bana kötü mü demek istedin, ben mükemmelim mi diyorsun gibi.

Laf kalabalığı yapmayı çok sever. Böylece sizi konudan uzaklaştırıp kafanızı karıştırarak yılmanıza neden olur.

İçi boş genellemeler yapar. Siz onlarca değerli şey söylerken içinden cımbızla işine gelen ve sizi pes ettirecek kelimeleri bulup pes ettirir.

Aslında yıkıcı eleştiri yaparken bile  sizi yapıcı olduğuna her zaman ikna ederler.

Size karşı üstünlük kuramayacağını anladığında çevrenize sevdiklerinize sinsice yaklaşarak kendi hastalıklı düşüncelerini bir şekilde onlara bulaştırır.

Her türlü zayıflığınızı öğrenip size karşı kullanarak sınırlarınızı zorlar.

Sizi kendisine iyice bağladıktan sonra atağa geçer yani siz ona karşı güçlü bir bağ ile bağlandıktan sonra kendilerini gösterirler. Kısacası size psikolojik şiddet uygularlar.

Böyle bir şeyi nasıl düşünürsün, çok ayıp, utan kendinden gibi cümlelerle size suçlayıp utandırarak özgüveninizi yok etmeye çalışırlar.

Sevmediğiniz her konuda abartılı şakalar yapıp canınızı yakıp gönlünüzü kırdıktan sonra ne var canım bunda sadece şakaydı gibi cümlelerle işin içinden çıkmaya çalışırlar.

NARSİSTLİĞİN TEDAVİSİ VAR MI ?

Bu kişilikler kendilerini kabul etmediği sürece zor. Eğer gerçek bir narsistle beraberseniz tam tersi o sizi hasta olduğunuza inandırır ya da gerçekten hasta eder. DİKKAT !

Kabul ettiği takdirde psikolojik yardım, psikoterapi, bilişsel davranış yöntemleri EMDR gibi yöntemlerle iyileştirelebilir.Ancak dediğim gibi önce kişinin narsist olduğunu kabul etmesi ve karşısındaki danışmanın da bu konuda uzman olması gerekiyor. Çünkü ilk başlarda danışmanından da beğenilme, takdir edilme duygularını tatmin etmesini istemesi olasıdır.

Eğer sizin de merak ettikleriniz varsa mail yoluyla bilgi verebilirseniz sevgiyle yanıtlarım.

Ayrıca uted dergi okuyucularımıza ilk seansımız hediyedir.

Sevgiyle, sağlıkla kalın...

 

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği