Bekleme Ekranından Çık

BÜYÜK ÜLKENİN, KÜÇÜK BİR MODELİ

MİNİATÜRK

 

2003 yılında İsviçre’deydim. Swissminiatüre dedikleri ve İsviçre Lugano’da bulunan önemli yapıtların ufaltılmış modellerinin sergilendiği ve 1959 yılında yapılmış olduğunu öğrendiğim o minik park ilk kez gittiğimde beni çok etkilemişti. Burası bugün İstanbul’da bulunan Miniatürk’ün adeta bir ikizi gibiydi...

 

2003 yılında, İsviçre Lugano’da bulunan önemli yapıtların Swissminiatüre dedikleri ve ufaltılmış modellerinin sergilendiği ve 1959 yılında yapılmış olduğunu öğrendiğim minik parkı gezmiş ve çok etkilenmiştim. İşte bu geziden yıllar sonra bu ay İstanbul’da Miniatürk ya da Minyatür Türkiye Parkı denilen o görkemli parktayım.

Türkiye’nin belli başlı önemli yapıtlarının sergilendiği 60.000 metrekarelik bir büyük ve görkemli park burası. Konumu çok güzel. Haliç’in kıyısında eski bir park alanında kurulmuş. Yapımına 30 Haziran 2001 yılında başlanmış,2 Mayıs 2003 tarihinde de ilk kez ziyarete açılmış. Miniatürk için söylenen bir söz var, bu söz çok hoşuma gitti. Deniliyor ki, ’Büyük Ülkenin Küçük Bir Modeli’.

Parkta, 122 adet mimari eserin 1/25 oranında küçültülmüş minyatür modelleri yer alıyor. Parkı gezerken isterseniz sesli rehberlik hizmeti de alabiliyorsunuz. İstanbul’da bir Türkiye turu atmak isterseniz mutlaka Miniatürk’e gelmelisiniz.

Girişte 500 araç kapasiteli muazzam bir otoparkı bulunan Miniatürk her gün açık.

Miniatürk ile Antik Çağ'dan Bizans’a Selçuklu'dan, Osmanlı'ya 3000 yıllık yaşanmışlığın izlerine tanık oluyorsunuz. Bu yapıtların bazılarını saymak gerekirse, Alman çeşmesi, Aya İrini, Anıtkabir, Bursa Ulu Cami, Çanakkale Şehitleri Abidesi, Efes Kütüphanesi, İzmir Saat Kulesi, Pamukkale, Peri Bacaları, Safranbolu Evleri, Urfa Balıklı Göl, Hacı Bektaş’ı Veli Külliyesi vb. sayılabilir.

Miniatürk’ün içinde ayrıca, dünyanın ilk ve tek’ Kristal Müzesi ‘ile Millî Mücadelenin anlatıldığı ‘Panorama Zafer Müzesi’ de yer alıyor.

Parkı kuşbakışı izlemek için de ayrıca seyir terasları yapılmış. Bunun dışında, yapay bir gölün üzerinde yer alan ve 42 m uzunluğundaki Boğaz Köprüsü'nde yürüyebiliyorsunuz. Zeminde bulunan dev bir satranç tahtasında satranç oynayabiliyorsunuz. Ya da Miniatürk Express denilen trenle gezebiliyorsunuz.

Sizleri bu ay İstanbul’da Haliç'te bir Türkiye turuna davet ediyorum. Gerçekten çok değişik, bir açıkhava müzesinde zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Muhteşem değil mi? O zaman doğru Miniatürk’e, inanın çok beğeneceksiniz.

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği