Thumbnail
  • 12.08.2022

MESLEK VE OKUL SEÇME KONUSUNDA HATA YAPMA LÜKSÜNÜZ YOKTUR

 

Meslek ve okul seçme durumunda olan genç kardeşlerimiz için yol gösterici olacağını düşündüğüm aşağıdaki soruları kaydolmayı düşündükleri okul yöneticilerine sormalarını ve yanıtlarını aldıktan sonra karar vermelerini tavsiye ederim. Sadece reklamlara bakarak verilen karar, en iyi reklam kampanyası yapan okulu seçmiş olduklarını garanti eder, en iyi eğitimi veren okulu değil.

 

1. Hangi meslek dalında eğitim veriliyorsa o meslek dalında bilfiil çalışmış kaç adet eğitmeniniz mevcut.

2. Eğitiminizi verdiğiniz meslek dalını barındıran hangi kurum ve/veya kuruluşla net sonuçları olan iş birliği protokolleriniz var ve bu protokol ile daha önceki dönemlerde ne gibi faydalar elde edilmiş

3. Son 3 yılda mezunlarınızdan kaç kişi eğitimini gördükleri meslekle ilgili işlerde istihdam edildi.

Soruları havacılık sektörü Uçak Teknisyenliği için açalım ki diğer sektörlere de örnek teşkil edebilsin.

1. Herhangi bir Uçak Bakım Merkezi’nde çalışmış eğitmen veya destek personel sayısı nedir. 60 adete yaklaşan Uçak Teknisyenliği eğitimi veren okul sayısı ortada iken birçoğunun sivil havacılık uçak bakım alanında tecrübeli personel bulundurmadıkları çok açıktır. Siz bulunduranları bulunuz. Uçak Bakımı bilmeyenlerden öğrenebileceğiniz bilgiler doğal olarak çok kısıtlı olacaktır.

2. Havacılık sektörü ile okulun iletişimi ve iletişim kalitesi, iş birliği protokolleri çok ama çok önemlidir. Bizzat sektör oyuncularından ne şekilde destek almaktadırlar. Üstün körü var mı var cinsinden bir iş birliği yazısı dışında bir destekten söz ediyorum.

3. Mezunlarını takip etmeyen bir okulu asla tercih etmeyin. Bu soruya cevap vermekte gecikirseler hemen listenizden siliniz söz konusu okulu.

Sonuç olarak reklam şüphesiz tanıtım için önemli. Ancak aynı zamanda yukarıda bahsi geçen konulardaki olumsuzlukları yok etmek adına da kullanılabilir. Çünkü kaliteli eğitim maliyet gerektirir. Her ay bu maliyeti karşılamak yerine 1 ay süresince reklam maliyetine katlanmak gibi bir ucuzculuk her zaman mümkündür.

Tüm okullarımızın hem yukarıda bahsi geçen sorulara doyurucu yanıt vermelerini hem de tanıtımlarını yapmak için reklama başvurmalarını arzu ederim.

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği