Bekleme Ekranından Çık

Önceki aylarda Manyetik alan ve Elektro Manyetik alan tanımı ve bu alanların olumsuz etkilerinden bahsetmiştim. Bu ay bu alanların tespiti ve olumsuz etkilerinden korunmak için bilim dünyasının keşiflerinden bahsedeceğim. Öncelikle ELF alanlarının kaynakları nelerdir? Çok kısa üzerinden geçelim.

 

1) Bütün harici dağıtımı veya iletim hatları
2) Bulunduğunuz mekanlardaki yeraltı kablolama ve bu kabloların bağlı olduğu cihazlar
3) Manyetik alanlar (MFS) güç kaynağı kesilmiş olduğunda da hala mevcut akım yaymaktadırlar. Sadece akım oranı değişmektedir.

Bulunduğunuz alanların ölçümünü yapmak istediğinizde yapılması gereken ilk şey seviyeleri değiştiğinde akış enerjisi miktarı da değiştiği için öncelikle en fazla enerjiyi ölçerek işe başlamalısınız. Manyetik Alanın en üst noktasının seviyelerinin ölçümü için Elektrikli aletlerin tamamını açarak ölçüm yapmalısınız.

 

1. Ölçüm
Çevre toksikoloğu Magda Havas’a göre; önce 60 hertz ELF alanı ile başlayarak en çok zaman geçirdiğiniz mekanlar olan eviniz, çocuklarınızın okulu ya da işyerinizde manyetik alana maruz kalma miktarınızı ölçmenizi tavsiye etmektedir. Etkisinde kaldığınız Elektro Manyetik Alanı ölçmek için bir ölçüm aletine ihtiyacınız var. Havas’ın tavisye ettiği ölçme cihazı internet üzerinden de satın alınabilen Tri Field Metre olup yaklaşık 200 USD’dır. Bu ürün ELF manyetik alanlar için orta derecede iyi, ELF elektrik alanları ve RF alanları için ise yeterince hasas değildir ve bu durumda sizin etkisinde kalacağınız alanın sağlıksız olup olmadığını %100 ölçememektedir. Ayrıca fiyatı da oldukça yüksektir. Ancak gittikçe bu tür aletler geliştirilecek olup alternatiflerini de takip etmekte fayda vardır.


2. Wiring etkisi için yapılabilecekler
Evinizin çok yakınlarından geçen elektrik santralleri olmasa bile konutlardaki manyetik alanların en güçlü kaynak tipleri son yıllarda sıkça kullandığımız wiring hatlarıdır. Ayrıca evlerimizde ne olursa olsun elektrik kullandığımız için yaşadığımız mekanlardaki elektrik kutularının ve yaşadığınız yere elektrik taşıyan metal boruların topraklanması vücudunuza alacağınız olumsuz etkiyi oldukça azaltacaktır.

 

Magna Havas’a göre eğer topraklamada herhangi bir sorun yaşanırsa metal rodlar aracılığı ile transfer edebilir metal borunun bir bölümünü plastik boru ile durdurarak yine sağlınız için önemli olan bu tehdit alanının derecesi azaltılabilmektedir.

 


3. Manyetik Akımın yolculuğu
Yapılan araştırmalar neticesinde uzun süre motorsiklet kullanımı sırasında bataryaya maruz kalmak prostat kanserine sebep olmaktadır. Bir başka koruma materyali olarak tasarlanan ve özellikle motorsiklet koltuğu altına da konabilen ve o kadar küçük alanları koruması için tasarlanmış olan MU metal sanayi koruyucusu küçük alanlar için oldukça kullanışlıdır. Bu ürünü üreten firma ürünün oldukça pahalı olmasından dolayı sipariş alarak
üretim yaptıklarını belirtmektedirler.

 

Manyetik Alan etkisini engelleyecek olan malzemeler ,Manyetik Enerjiinin içlerinden geçmesi ile etrafa yaydıkları olumsuz etkisini azaltmaktadırlar ancak bu materyalleri oluşturmak için kullanılan malzemeler oldukça pahalıdır.

 

Bu nedenle pek çok kişi bu ürünleri kullanamayacağından aslında en doğru olan şimdilik Manyetik Alana neden olan kaynaklardan belki de uzak kalmak ve en azından onların çok yakınlarında bulunmamaktır. Peki bulunduğumuz ortamda Manyetik Alan yayan kaynaktan ne kadar uzakta kalmalıyız?
Yapılan araştırmalara göre Manyetik Alanın gücü uzaklığın karesi kadar ters orantılı olarak azalmaktadır. Genellikle dahili güç kaynaklarından arka plan seviyelerine birkaç inç’e 6 feet düşmektedir. Magna Havas’a göre bulunduğunuz mekanlarda yapacağınız ölçümler sonrasında küçük bir oda içinde manyetik alan yüksekse elektrik kablolamanızda büyük bir sorun bulunmaktadır. Eski tüb kablolama ve eski tokmaklama ya da düğmeleme denilen yöntemler kullanılmış olabilir. Eski tip kablolamalar ne yazık ki zararlı enerjiyi aynı şekilde yaymaktadır.


Genellikle yüksek alanlarda metal borulama ve tekli kablolama kullanıldığı tespit edilmiştir. Akım ters yöne olduğunda paralelinde veya burgulu çift koruyucu kullanıldığında iki alan birbirini etkisizleştirir böylece denge sağlanmış olur. Şunu bilmek oldukça önemlidir Manyetik Alanın bina içindeki materyaller arası yolculuğu oldukça
önemlidir.


Ölçümlerinizi yaptıktan sonra göreceğiniz manyetik alan kirliliği etkilerinden kurtulmak için bulunduğunuz ortamlardaki ısıtma kabloları, ana elektrik panelleri, tavan ve zeminden kurulu floresanlardan, hatta yüksek Manyetik dalga yayan bazı elektrikli aletler içinde sayılan elektrik sobaları, mikrodalgalar, elektrik süpürgeleri, bilgisayar monitörleri, saç kurutma makineleri, elektrikli traş makinelerinden uzak kalmayı tercih edeceksiniz.
En sık maruz kaldıklarınızdan başlayarak elektrikli cihazların kullanımını azaltmayı bile tercih edebilirsiniz. Mesela işe elektrikli traş makinesi ile traş olma sıklığını azaltarak başlayabilirsiniz. Bir sonraki ay devam etmek dileği ile Sağlıcakla kalın…

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği