Thumbnail
  • 01.11.2021

İZMİR ALİAGA

Aliağa, tarih boyunca insanlık tarihinin en önemli uygarlıklarının kurulduğu Aiolis bölgesinde kurulmuştur. Tarih içinde birçok uygarlık bölgede var olmuştur.

Aiolis kentlerinden Kyme ve Myrina, günümüzde Aliağa ilçe sınırları içinde yer almaktadır Arkeologların yaptığı kazılar ve arkeolojik bulgulardan Aliağa'nın bulunduğu bölgede ilk yerleşimlerin  İ.Ö 3.500'lü yıllarda olduğu anlaşılmaktadır. Tarih içinde Aioller belgeye gelmiştir. Kyme, Myrina, Gryneia, Pitane gibi tarihi kentler Aliağa bölgesindedir.

Bu ay İzmir’in son derecede sevimli, güzel bir ilçesinde Aliağa’dayım. Önce merak uyandıran ilçenin adının nereden geldiğini açıklamak istiyorum. Sultan Dördüncü Murad Bağdat Seferi sırasında kendisine yardım edenleri beraberinde getirerek bunlardan bazılarına Batı Anadolu bölgesinde topraklar vermiştir. Abdülkerim Ağa da bunlardan birisidir. Ona bugünkü Aliağa yöresini bağışlamıştır. Abdülkerim Ağa öldükten sonra toprakları oğulları arasında pay edilmiştir. Çelebi Bey ile Ali Ağa’ya bugünkü Aliağa yöresini bırakmıştır. Ali Ağa burada büyük bir çiftlik kurmuştur. İşte bu bölge bu nedenle bu isimle tanınmıştır.

Bir diğer hikâye ise şöyledir: Çiftlik sahibi olan Ali Ağa İstanbul’da bir suç işler. Ve ölüme mahkûm edilir. Avusturalyalı baltacı Edwards (Sonradan Müslüman olarak Kenan adını almıştır) tarafından bu cezadan kurtarılmıştır. Ali Ağa da bunun üzerine, adını değiştirmemek koşulu ile çiftliğini Edwards a bırakır. Edwards buraya üç katlı bir malikane yaptırır. İşte Aliağa’nın ilk yapısı bu binadır. Bu bina 1922 yılında İngilizler tarafından kıyı top ateşsine tutulunca yıkılır.1933 yılında İzmir Valisi Kazım Dirik burayı ilkokul haline getirir.1972 yılında bina yıkılarak yerine Atatürk ilkokulu yapılmıştır.

Şu anda bölge yoğun bir ticaret merkezi durumundadır. Ancak geçmişte de ticaret merkezi olup, Kyme antik kenti üzerine inşa edilmiştir. İonya göçünden, Pers istilasına, Malazgirt Savaşından, Cumhuriyet dönemine kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.3000 yıllık bir tarihe sahip bu güzelim belde de 14 Ocak 1982'de ilçe haline gelmiştir.

Aliağa Antik Yunan ve Helen uygarlığına kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Aliağa’da bazı Antik kentler bulunmaktadır. Helen uygarlığının yaşadığı yer olan Aigai Antik kenti, eski bir Amazon şehri olan Kyme Antik kenti ve 12 Aioi kentinden biri olan Gryneion Antik kenti sayılabilir.

Aliağa’nın 2 tane güzel köyü var: bunlar Çakmaklı ve Güzel hisar köyleri. Ayrıca flamingoları ile ünlü bir de kuş cenneti bulunmaktadır. İlçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunan kuş cennetinde Türkiye genelinde bulunan 500 kuş türünden 100 ü burada bulunmaktadır.

Kentte bir de Arkeoloji müzesi bulunuyor. Burada daha çok Kyme antik kentinden çıkartılan tarihi eserler sergilenmekte.

Günümüzde en önemli sanayii bölgesinden biri durumunda olan Aliağa’da 1980 yılından sonra yapılan Petrol Ofisi, Petkim ve Demir çelik yatırımları sonucunda bölgede hızla bir büyüme söz konusu olmuştur. İlçede 40’dan fazla sanayii tesisi mevcuttur. Petkim ve Petkim’ e bağlı 17 fabrika, gemi söküm tesisleri, kâğıt fabrikası, gübre sanayii, demir çelik fabrikaları ve deniz suyu nakliyeciliği yapan iş yerleri bulunuyor.

Yaklaşık 10 milyon metre karelik bir alana kurulan Aliağa organize sanayii bölgesi de gerçekten sanayicilere ideal yatırım olanakları sunmakta. Aliağa organize sanayiinin alt yapısı modern teknoloji ile yapılmış, dünyada ve Türkiye’de ilk kez içme suyu, gerilim hatları, aydınlatma, otomasyon ve fiber optik telekomünikasyon sistemleri yerin altına yapılan galeriler içine yerleştirilmiş.

Görüyorsunuz ki Aliağa gerçekten önemli bir enerji ve sanayi merkezi olmakla birlikte aynı zamanda da tarihsel, kültürel değerleri ile zengin bir de geçmişe sahip bir bölge.

Gidin, görün Aliağa’yı ,inanın bu beldeyi çok beğeneceksiniz ve etkileneceksiniz.

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği