Bekleme Ekranından Çık

Okullar başladı. Yaz aylarına kadar çocukların derse boğulacağı döneme girdik. Bu arada ders dışı kitaplardan, ders başarısını etkilemesin diye uzak tutmaya çalışılan çocukların bir taraflarının eksik kalma tehlikesi baş gösteriyor.

 

Uzmanlar iyi çocuk kitaplarının onlara olumlu katkıda bulunduklarında hemfikir. Zaten okulların müfredatlarına da girmiş ve okunması tavsiye edilen kitapları hatırlatmak istiyoruz… Kitapların tanıtımlarını yayınevi bültenlerinden aktarıyoruz:

 

YÜREKDEDE İLE PADİŞAH

Eşeğini kaybeden Yürekdede, pazardan küçük deve satın alır. Her yıl çıktıkları yaylaya gitmek üzere hanımı Ayşe Nine ile yola çıkarlar. Az giderler, uz giderler, dere tepe düz giderler. Konakladıkları yerde atlılar çıkar karşılarına. Onları doyurmak için “bir güzel söz, bir sevgi­ye” aldığı deveciğini keser Yürekdede. Padişahın atlıların arasında olduğunu farkedemezler. Saraya davet edilirler. Sonra ne oldu, dersiniz. “Yürekdede ile Padişah” kitabı bu mutlu sona adım adım yaklaştıracak sizi.

 

KÜÇÜK PRENS

Dünyanın en çok satan ve okunan kitaplarından biridir. Eserde bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. Sahra Çölü’ne düşen pilotun Küçük Prens’le karşılaşması ile başlayan kitap yirmi yedi bölümden oluşur. Özellikle Küçük Prens’in yurdundan ayrılıp altı ayrı gezegene yaptığı gezileri anlatan bölümlerde bazı tipik yetişkin yaşam biçimlerinin eleştirisi yapılır.

 

OLIVER TWIST

İlk gençlik kitapları arasında, dünya çocuk klasiklerinin çok ayrıcalıklı bir yeri vardır. Çocuk dünyasını oldukça etkileyen ve onların kişilik oluşumunda büyük katkıları olan bu eserler çocukların dünya görüşünün biçimlenmesinde, yaşama bakışlarında etkin bir rol oynar. “Oliver Twist”, Charles Dickens’ın ilk eseridir. Yazarın yaşadığı dönemi yansıtan eser 1838’de günlük bir gazetede dizi olarak yayımlanmış ve oldukça büyük ilgi görmüştür. Londra’nın kenar mahallelerinde yaşayan kötü insanları ve bunların içinde kendilerine yol bulmaya çalışan kimsesiz çocukları anlatan eser Charles Dickens’ın başyapıtlarından biridir. “Oliver Twist”ten sonra yazdığı ve aynı konuları işlediği “David Copperfield”, “Nicholas Nickleby” adlı yapıtları da en az Oliver Twist kadar sevilen eserleri arasında yer alır.

 

TOM SAWYER

Amerikalı mizahçı, roman yazarı Mark Twain’in başyapıtlarından Tom Sawyer, Amerikan edebiyatının ilk büyük eseri olarak kabul edilir. Mark Twain’in sürekli yaramazlık peşinde koşan Tom ile arkadaşı Huckleberry Finn’in maceralarını anlattığı romanı, ilk çıktığı günden itibaren bütün dünya çocuklarının başucu kitabı oldu ve olmaya da devam ediyor.

 

SEKSEN GÜNDE DEVRİALEM

Phileas Fogg, gazetede dünyayı seksen günde dolaşmanın mümkün olduğunu okuduğunda arkadaşları ona kahkahalarla güler. Ama o bunu başarmayı kafasına koyar ve seksen günlük macera dolu yolculuğu böylece başlamış olur. Uzman isimlerce sadeleştirilip yayına hazırlanan ve her biri usta çizerler tarafından resimlenen klasik dizi kitapları minik kitapseverleri hiç eskimeyen klasiklerle tanıştırıyor.

 

GULYABANİ

Gulyabani; Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın boş inançların nasıl kötüye kullanılarak saf ve namuslu insanların kandırıldığını vurgulayan, aynı zamanda da dönem Türk toplumu ile ilgili ayrıntılı bir panorama sunan güzel bir eseridir.

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği