Thumbnail
  • 01.01.2022

ISFD

(INTEGRATED STANDBY FLIGHT DISPLAY)

 

B777-200/300 uçak kokpitinde sadece küçük bir kare olan ama uçuş ile ilgili önemli bilgileri uçuş mürettebatına gösteren bir komponentten bahsetmek istiyorum. ISFD!

 

ISFD Nedir?

ISFD (INTEGRATED STANDBY FLIGHT DISPLAY) yani diğer bir adı ile entegre yedek uçuş ekranıdır. B777-200/300 uçaklarında kokpitte center forward panel (P2) de ADM Power Supply ın altında bulunmaktadır.

 

ISFD uçağın,

Pitch ve roll durumunu (attitude)

Havadaki hızını

Heading durumunu

Localizer ve glideslope deviation durumunu

göstermektedir.

ISFD uçağın attitude, yükseklik ve havadaki hızını dahili olarak hesaplamakatadır.  Left AIMS cabinet'den heading ve ground speed datasını, center MMR (multi mode reciever) aracılığıyla da localizer ve glideslope deviation datasını alır.

NOT: ISFD’de VOR’dan gelen data gösterilmemektedir.

 

ISFD 289 mm uzunluğunda, 2 kilogram ağırlığında, 83 mm genişlik ve yüksekliğe sahiptir. 20 watt DC ile çalışmaktadır Arka yüzeyinde 3 adet bağlantı konnektörü bulunmaktadır.

Bunlar; 1 tanesi elektrik konnektörü, 2 tanesi pnömatik konnektör, olup ISFD’ye pitot ve statik hava basıncı girişleri için sağlanan bağlantı elemanlarıdır.

 

ISFD’nin Üzerinde Bulunan Tuşların Tanımı ve Kullanımı

Display Brightness Switches

 

ISFD’nin ekran parlaklığını arttıran yada azaltan tuşlardır.

Approach Mode Switch

Localizer ve glideslope deviation ekranını kontrol eder. ISFD ilk açıldığı zaman localizer ve glideslope deviation ile ilgili bir şey göstermez. Sonrasında dataları alır ve göstermeye başlar. APP’ye;

1 kere basıldığında front course approach modu gelir

2 kere basıldığında back course approach modu gelir ve sadece localizer gözükür. Localizer deviation pointer’ı da ölçeğin zıt kısmına alır.

3 kere basıldığında ise APP modu kapanır.

Barometric Reference Switch

Barometrik olarak birimleri düzelten switch tir. Barometrik düzeltme, hektopaskal veya inç cıva birimlerinde gösterilebilir. Düğmeye basmak, hectopascals ve inç cıva arasındaki referansı değiştirir. Ekran, hektopaskal (hPa) için HP’yi ve inç cıva için IN’yi (Hg olarak) gösterir.

 

Barometric Control

Barometrik kontrol, dönen bir düğme ve ayrıca bir basmalı düğmedir. Kontrolün döndürülmesi barometrik düzeltmeyi ayarlar. Barometrik düzeltme, ekranın sağ üst tarafında hektopaskal (hPa) veya inç cıva (Hg) cinsinden gösterilir.

 

Attitude Reset Switch

Ekranın align edilmesi (ayarlanmasında) kullanılır.

Built-in Test Equipment

Uçağımız yerdeyken APP (approach mode switch) ve  HP/IN (barometric referance switch) e 2 saniye basılı tutulması halinde test ekranına (BITE Test) ulaşılacaktır.

 

Ocak 2022 yazımı teknik ağırlıkta tutmak ve sizlere küçük ama önemi yüksek olan bir komponenti tanıtmak istedim.

2022'den dileğim yeni yılın bereketli, sağlıklı ve uçak bakım teknisyenleri adına istihdam oranının artması ve staj yapmak isteyen öğrenci arkadaşlarımızın yapabileceği bir eko sistemin oluşturulmasını ve hava aracı bakım personeli yetiştiren okullarımızın kalitesine +1 değer katacağı bir sene olmasını ümit ediyorum.

Sağlıcakla kalın!

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği