Thumbnail
  • 01.10.2021

İş Hayatında Stresle Başa Çıkmak İçin

Nefes Teknikleri İle Rahatlama

 

İşyerindesiniz çok stresli ve gerginsiniz zamanınız yada ortamınız yok bunların hiçbiri için o zaman burundan derin ve uzun nefes alın olabildiğince içinizde zorlamadan tutmaya çalışın ve ağzdan çok yavaşça boşaltın.En az 3 kez tekrarladığınızda tepenize çıkan stresin nasıl yavaşça yokolduğunu yada kendinize hakim olabildiğinizi görebilirsiniz.

 

Stres nedir ?

Her canlının çevreden gelen tehlikeye uyum sağlamak için gösterdiği normal tepkidir. Stres enerjisi doğru kullanılabildiğinde yapıcı, doğru kullanılamayıp kontrolden çıktığında yıkıcı etkiler gösterebilir.

Stres yaratan olaylar karşısında bedenimizde fiziksel ve kimyasal değişimler oluşur. Bir taraftan stres hormonlarında aşırı bir artma olurken bir taraftan da kaslarımız gerilir. Bedenimizin hormonel ve kassal gösterdiği bu değişiklik sonucunda nefesimiz hızlanır, kalbimiz hızlı çarpmaya başlar, sindirim sistemimiz yavaşlar, beynin salgıladığı kimyasallar olan seratonin, noradrenalin ve dopamin azalır.

Uyku veren seratonin, enerjimizi sağlayan noradrenalin, yaşama sevinci veren dopamin ve dopaminle birlkte doğal morfin diye adlandırılan endorfin salgısında azalma olunca bedenimiz hastalıklara yenik düşer, acılara davetiye çıkarır, yaşam sevincimizi ve enerjimizi kaybederiz.

Peki bu stresi azaltmak için neler yapmalıyız;

Yataktan zoraki bile olsa gülümseyerek kendinizi gülümseterek kalkın ve gülümserken tatlı tatlı esneyin gerinin.

Başucunuzda bir bardak su olsun yavaş yavaş zevkle suyu için

Yataktan kalkar kalkmaz kış ayları bile olsa camları açın odanızı ve yatağınızı havalandırın.

Odanız havalanırken nefes ve gevşetme çalışmaları yapın.

Nefes ve gevşetme çalışmalarından sonra duşa girin.

Duş alırken tüm olumsuz duygu ve düşüncelerinizin su ile birlkte kanalizasyona gittiğini ve yine tepenizden akan su ile yepyeni taze enerjiler verdiğini hayal edin.Kısacası arının ve tazelenin.

Evinizde toz zencefil , tarçın ,ceviz yada badem ,incir bal ve süt mutlaka bulundurun.

Örneğin; ılık ballı tarçınlı süt bedeninizi çok rahatlatır.

Stresi Azaltmak Bedenimizi Gevşetmek  İçin Nefes Teknik

Oturarak yada uzanarak nefes çalışabilirsiniz.Emin olun bu çalışmalardan sonra ağrılarınız azalacak ve gevşeyeceksiniz.

Burnunuzdan derin bir nefes alın ve nefesinizi tutarken oturuyorsanız  ayaklarınızla yeri iyice kavrayın uzanıyorsanız parmak aralarınızı gererek iyice açın nefesinizi tutamadığınız zaman yada verirken yine burundan yavaşça veriyoruz ve aynı anda parmaklarımızı gevşetiyoruz.

Nefes alın nefesinizi tutarken baldırlarınızı sıkın verirken gevşetin.

Nefes alın nefesinizi tutarken bacaklarınızın üst kısmını kasın verirken gevşetin.

Nefes alın nefesinizi tutarken kalçanızı sıkın karnınızı içine çekin nefes verirken gevşetin.

Nefes alın nefesinizi tutarken ellerinizi yumruk yapıp bileklerinizden içeri kırın ve kollarınızı kasın nefesinizi verirken önce kollarınızı gevşetin sonra bileğinizi normal pozisyona getrip en son yumruğunuzu yavaşça açın.

Burnunuzdan nefes alın nefesinizi tutarken omuzlarınızı kulağınıza doğru kaldırın (çocukken yaptığımız banane gibi) nefesinizi verirken yavaşça indirin.

Nefes alın nefesinizi tutarken yüzünüzü iyice buruşturun nefesinizi verirken yavaşça gevşetin

Nefes alın bu kez nefesinizi tutarken ayak parmaklarınızın aralarını açarak iyice gerin, baldırlarınızı sıkın, bacaklarınızın üst kısmını sıkın, kalçanızı sıkın, karnınızı içeri çekin.

Omuzlarınızı kulaklarınıza doğru kaldırın ve yüzünüzü buruşturun sonra nefesinizi verirken tüm bedeninizi yavaşça gevşetin .

Nefes Egzersizleri

Derin ve yavaşça uzun nefesler alın zorlamadan tutabildiğiniz kadar tutup aldığınız yavaşlıkla yavaşça tekrar nefesinizi bırakın.

Derin ve kısa bir nefes alın ancak olabildiğince uzun zamanda nefesinizi boşaltın.

Derin ve uzun nefes alın nefesinizi kısa sürede boşaltın.

Kısa nefes alın kısa sürede verin.

Nefes egzersizlerini diyaframdan ve en az 3 kez yapmanız gerekiyor.Eğer karın ve göğüs bölgesinden açık ameliyat olduysanız üzerinden bir yıl geçtikten sonra ancak bu egzersizleri çalışmanızı öneririm.

Ancak işyerindesiniz çok stresli ve gerginsiniz zamanınız yada ortamınız yok bunların hiçbiri için o zaman burundan derin ve uzun nefes alın olabildiğince içinizde zorlamadan tutmaya çalışın ve ağzdan çok yavaşça boşaltın. En az 3 kez tekrarladığınızda tepenize çıkan stresin nasıl yavaşça yokolduğunu yada kendinize hakim olabildiğinizi görebilirsiniz.

Eğer diyafram nefesi bilmiyorsanız ve ters nefes alıyorsanız yani ağızdan alıp burundan veriyorsanız bedeninize ciddi bir hava dolar ve çok sinirli agresif depresif ve gergin olursunuz.Eğer ters nefes alıyorsanız yada diyafram nefesi almıyorsanız yani kısa nefes alıyorsanız derin alamıyor nefesiniz sadece göğsünüze kadar iniyorsa mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Sonrasında diyafram nefesinizi doğru kullanmaya başladığınızda hayatınızın nasıl mucize gibi değiştiğine inanamayacaksınız.

Nefes ve diğer tüm uzmanlık alanlarımda sevgiyle her zaman desteğe hazırım.

Sağlıkla sevgiyle huzurla kalın

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği