Thumbnail
  • 06.11.2022

İNSANSIZ İLK SAVAŞ UÇAĞI:

X-47B

 

İnsansız uçak ilk olarak X-47 programının bir parçası olarak geliştirildi. X-47B insansız muharebe hava sistemi için yaklaşık 813 milyon dolarlık bir harcama yapılmıştı.

 

İlk insansız savaş uçağı (İSU) olma özelliği taşıyan ve Amerikalı bir savunma teknolojisi üreticisi olan Northrop Grumman firması tarafından, Amerika Birleşik Devletleri’nin insansız muharip hava aracı programı UCAS-D kapsamında üretilen Northrop Grumman X-47B, operasyonal olmamasına rağmen sahip olduğu birçok üstün özelliği ve gerçekleştirdiği çok başarılı uçuş testleri ile geleceğin insansız savaş uçaklarının geliştirilmesi konusunda çok büyük bir tecrübe kazanımı sağlamıştı.

2007 yılında sözleşmesi imzalanan ve geliştirme süreci başlatılan X-47B’nin iki adet prototipi üretildi. Uçağın en dikkat çeken özelliklerinden biri ise katlanan kanatları sayesinde uçak gemisi hangarlarına daha kolay sığabilmesiydi.

4 Şubat 2011’de ilk uçuşunu gerçekleştiren X-47’nin ilk uçak gemisi kalkışı 14 Mayıs 2013 tarihinde, ilk uçak gemisi inişi ise 10 Temmuz 2013’de gerçekleşti. Ayrıca X-47 ilk havadan yakıt ikmalini 22 Nisan 2015 tarihinde gerçekleştirdi. Herhangi bir İHA operatörünün desteği olmaksızın otonom olarak gerçekleştirdiği uçak gemisi inişi ve yine operatör desteği olmadan gerçekleştirdiği havada yakıt ikmali ile X-47 bir ilke imza atmış ve bu alanlarda tarihe geçmişti.

İnsanlı ve İnsansız Hava Taşıtları İlk Kez Bir Arada

10 Temmuz 2013 ise uçak havalanarak bir F/A-18 Hornet eşliğinde USS Theodore Roosevelt uçak gemisine iniş yaptı, böylece ilk kez bir insansız hava taşıtı, insanlı bir hava taşıtı ile birlikte uçmuş oldu. Deneme uçuşu şu şekilde gerçekleşmişti; ilk olarak Hornet kalkış yaptı, onun ardından da X-47B kalktı ve uçak gemisinin çevresinde 8 dakika kadar birlikte uçtular. X-47B tüm sistemlerin doğru çalıştığından emin olmak için bir ara alçaldı ve yeniden yükselerek uçmaya devam etti. 24 dakika sonra ise X-47B, durdurma halatını yakalayarak iniş gerçekleştirdi, ardından kanatlarını katladı ve bir operatör onu iniş bölgesinden uzaklaştırdı.

Bu uçuşta belirlenen tüm hedeflere ulaşıldı. Denemeler, X-47B’nin denizdeki beşinci test sürecini oluşturuyordu. Bu kapsamda uçak, sekiz kez katapult kalkışı, otuz kez tamamen durmadan kalkış ve yedi kez de durdurma halatlı iniş gerçekleştirdi. Denemeler 24 Ağustos 2014’te başarıyla neticelendirildi.

Deniz denemeleri uçağın, aynı bir insanlı uçak gibi, 90 saniye ya da daha kısa sürede savaşa hazır hale gelmesini amaçlıyordu. Buradaki esas hedef ise aynı insanlı uçaklardaki gibi kalkışı, inişi ve bekleme paterninde tutmayı, işlemleri aksatmadan sağlamaktı. Sonuç olarak, tüm bu testlerden başarılı sonuçlar alındı. 

Uçak ayrıca havacılıkta “sıra dışı başarıları” nedeniyle 2014’ün Mart ayında Aviation Week tarafından 57. Laurate Ödülü’ne layık görüldü. 19 Nisan 2014’te ise A.B.D. Ulusal Havacılık Dairesi; Northrop Grumman, A.B.D. ordusu ve X-47B takımına 2013 Robert J. Collier Ödülü’nü verdi.

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği