Bekleme Ekranından Çık

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM,

 

Derneğimizin gücünü sektör çalışanlarının sorunlarının çözümü için kullanacağımızı ifade etmiştik. SHGM tarafından düzenlenen son SHY66/147 toplantısında mevcut Temel Eğitim Tecrübe Kayıt Listesinde bulunan işlemlerin bir kısmının uçak bakım ortamında gerçekleşmesinin zor olduğunu bir kez daha gündeme getirdik. Bu listenin güncellenmesi ve uçak bakım ortamında daha sık tekrarlanan işlerin listede olması konusunda SHGM yetkilileri ve sektör temsilcileri ile mutabık kaldık. Uzun süre gerçekleşmeyen işlerin temel tecrübe kayıt listesinden çıkarılarak yerine yenilerinin eklenmesi, mağdur ve gönüllü sektör çalışanlarının bu çalışmalara katkı sağlaması için UTED olarak görev aldığımızı ifade etmek isterim.

 

Mesleğimizi belgeleyen Uçak Bakım Lisansı temin edilmesi aşamasında gerekliliklerden biri olan Temel Eğitim Tecrübe Kayıt Listesinin güncellemesi için internet ortamında bilgi girişi yapılabilen bir form alanı oluşturduk. Tüm sektör çalışanlarının uçak teknisyenliği için gerekli gördüğü işleri/işlemleri bu alanlara girerek mağdur olan kardeşlerimizin sorunlarının çözümüne katkıda bulunmasını bekliyoruz.

 

UTED hepimizi ilgilendiren sorunların çözüm için çalışan bir kuruluş haline gelmiştir.

Nisan ayı içerisinde gerçekleştirdiğimiz Sivil havacılık otoritesi ile sektör çalışanlarını buluşturan bilgi paylaşımı seminerlerine Sabiha Gökçen ve Antalya istasyonlarında da devam etmek istiyoruz. Sabiha Gökçen istasyonunda Haziran ayı ilk haftasında gerçekleştirmeyi planladığımız seminerimizi SHGM yetkililerinin yoğun denetim programları nedeniyle ertelemek zorunda kaldık. Seminer tarihleri ile ilgili bilgilendirmeyi sosyal medya hesaplarımız üzerinden de sektör çalışanları ile paylaşacağız.

Bizi izlemeye devam edin.

 

Değerli Meslektaşlarım,

 

Uçak bakım sektörüne nitelikli insan kaynağı sağlaması gereken okulların teknik donanım ve nitelikli eğitmen yetersizliği hepimiz tarafından bilinmekte ve ifade edilmektedir.

Ayrıca, özel üniversitelerimizde mevcut olan Uçak Teknolojileri bölümlerinden mezun olan kardeşlerimizin ellerindeki belgelerle hangi haklara sahip oldukları ve hangi alanlarda kendilerine iş olanağı sağlanacağı belirsizliğini korumaktadır.

Yeni bir YGS sınav süreci ve sonuçlarına bağlı olarak bir tercih heyecanı yaşanacak. Buradan bir kez daha, SHYO ve Uçak Teknolojileri bölümlerini tercih etmeyi düşünen liseli kardeşlerimize ve onların velilerine sesleniyorum. Yüksek Öğrenim tercihlerinizi yaparken, lütfen tercih etmeyi düşündüğünüz okulun SHY-66 müfredatı ile uygunluğunu sorgulayınız.

SHGM tarafından tanınan okul veya SHY 147 belgeli okul değil ise, okula başladığınız durumunuzla - mezun olduğunuz durumunuz arasında nitelik olarak bir fark olmadığını tekrar hatırlatmanın uygun olacağını düşünüyorum.

 

Değerli Meslektaşlarım,

Son dönemde hain tuzaklarla kaybettiğimiz şehitlerimize Yüce Allah’tan bir kez daha rahmet diliyorum. Hoşgörü ve Rahmet ayı Ramazan’ın tüm insanlığa huzur ve bereket getirmesini niyaz ederim.

 

Tüm meslektaşlarıma ve sivil havacılığımızın tüm paydaşlarına görevlerinde kolaylıklar ve emniyetli çalışmalar dilerim.

 

Saygılarımla...

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği