Bekleme Ekranından Çık
Thumbnail
  • 07.09.2022

Havacılık Tarihinin Deposu:

Smithsonian Ulusal Hava ve Uzay Müzesi

 

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi (National Air and Space Museum) ABD’nin başkenti Washington, D.C.’de bulunan bilim ve teknoloji müzesidir. 1946 yılından beri hizmet veren Ulusal Hava Müzesi’nde tarihi uçaklar, uzay aracı, füze, astronot kıyafeti, roket ve diğer uçuş eserleri sergilenmektedir ve içerisinde yirmi üç adet galeri bulunmaktadır.

 

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’nin diğer resmi adıyla Smithsonian Enstitüsünün 1946 yılında Ulusal Hava Müzesi olarak kurulan bölümü ve ana binası, 1976 yılında National Mall’da açılmıştır. 2003 yılında Dulles Uluslararası Havalimanı’ndaki Steven F. Udvar-Hazy Center’ı da kendisine katarak 760.000 fit karelik (71.000 m2) alanda faaliyet göstermeye başlamıştır.

Müze, yüzlerce uçak, uzay aracı, füze, roket ve diğer uçuş eserlerini sergileyen yirmiüç galeriye ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra, müzede Einstein Planetaryum’u ve IMAX sinema salonu da mevcut. Müze, yıllık 6.2 milyon ziyaretçiyi ağırlayarak, dünyanın en çok ziyaret edilen beşinci müzesi olma özelliğini taşımaktadır.

Müzenin giriş katında yer alan Boeing Kilometre Taşları Uçuş Salonunda, tarihin en önemli uçaklarını ve mekikleri sergileniyor. Evreni daha küçük hale getiren bu kilometre taşlarının her biri cesaret, savaş ve barış, toplum ve kültür hikâyelerini anlatıyor. Bu salonda sergilenenler arasında; Charles Lindbergh’in ilk transatlantik uçuşunu yaptığı Spirit of St. Louis, ses duvarını aşan ilk insanlı uçak olan Bell X-1, John Glenn tarafından kullanılan ve Amerika’nın ilk yörünge uçuşunu tamamlayan Friendship 7 kapsülü, Mariner, Pioneer ve Viking gezegen kâşifleri ve ilk özel olarak geliştirilmiş uzaya erişen pilotlu araç olan SpaceShipOne yer almaktadır.

Bir adet üretilmiş olan SpaceShipOne ilk uçuşunu 20 Mayıs 2003 yılında gerçekleştirmiş ve 4 Ekim 2004’te emekliye ayrılmıştır. John Glen tarafından uçurulan Amerika’nın ilk yörünge uçuşunu yapan Friendship 7 kapsülü uçağı ve ses duvarını aşan ilk insanlı uçak olan Bell X-1 uçağı da müzede ilgi çeken uçaklar arasında bulunuyor.

Boeing Kilometre Taşları Uçuş Salonu’nun haricinde Evreni Keşfetme Salonu yer alıyor. Bu salon, evren hakkındaki fikirlerin yeni astronomik araçlar geliştirirken nasıl geliştiğini göstermektedir. Evreni çıplak gözle görüldüğü gibi sunmakla birlikte teleskop fotoğrafçılık, spektroskopi ve dijital teknoloji gibi gelişmelerin, evreni görüşümüzde nasıl bir devrim yarattığını göstermektedir. Salondaki şaşırtıcı araçlar arasında; 10 asır öncesine ait İslami bir usturlap, William Herschel’in 20 metrelik teleskobunun gerçek teleskop tüpü, Wilson Dağı Gözlemevi’nin 100 inçlik Hooker Teleskobu’nun gözlem kafesi ve Hubble Uzay Teleskobu’nun yedek aynası yer almaktadır.

Evreni Keşfetme Salonu’nun tam karşısında ise Dünya’yı Öteye Taşıma Salonu bulunmaktadır. Burası, son insanlı uzay uçuşunu ve gelecekteki olanakları keşfetmek için ziyaretçileri “yörüngeye” yerleştiren interaktif ve sürükleyici bir sergidir. Dünya’nın uzay istasyonundan görüldüğü haliyle geniş bir manzarası bir duvarda görülebilmektedir. Salonun ortasında, canlı etkinlikler ve web yayınları için yerleştirilmiş olan sahne, aynı zamanda ziyaretçilerin “uçuşa hazır olup olmadıklarını” gördükleri bir test olan Space Flight Academy’ye ev sahipliği yapıyor.

Müzenin ikinci katında, Neil Armstrong’un tarihi Apollo 11 ile Ay’a inişi esnasında giydiği astronot kıyafeti sergilenmektedir. Uzay giysisi, 2015 tarihinde kamu bağışı ile finanse edilen kapsamlı bir koruma sürecinden geçmiştir. Sergilenen hassas giysinin korunmasına yardımcı olmak için son teknoloji ürünü bir vitrin ve manken yaratılmıştır.

Neil Armstrong’un 1969’da Ay’a götürdüğü 1903 tarihli orijinal Wright Flyer’da kullanılan kumaş ise karşısında yer alan Wright Kardeşler Salonu’nda sergilenmektedir. Dünyanın ilk başarılı uçağı olan 1903 Wright Flyer, Wright kardeşlerin tarihi uçuşlarının yüzüncü yılını kutlayan salonun merkezinde yer almaktadır. Bu salonun ilk bölümü, Wilbur ve Orville Wright’ın uçağı nasıl icat ettiklerini, kim olduklarını, nasıl çalıştıklarını ve başarılarını anlatmaktadır. İkinci bölüm, başarılarının dünyayı nasıl etkilediğini göstermektedir. Sergide, birçok tarihi fotoğraf ve kültürel eser, ayrıca Wright Kardeşlerin kişisel eşyaları yer

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği