Bekleme Ekranından Çık

Bir Savaş Pilotunun Anıları

Zübeyir Batur

Her Türk vatandaşı kız-erkek gençlerin hayalinde pilot olmak vardır. Türk Hava Kuvvetleri gençleri bağrına basarak pilot olmanın herkese açık kapısıdır. Hava Harp Okulu"na girince, gençler ancak emeline kavuşur, kendini bulur.

Bu kitabın yazarı (E) Hava Pilot Albay Zübeyir Batur da Allah vergisi sesi nedeni ve ailesinin önerisi üzerine kendini konservatuarda bulur. Çok başarılı 2. sınıf öğrencisi iken hep havalara bakan gözleri bu sefer kendi iradesi ile ayakları Hava Harp Okulu"na götürür. 1957 yılında üniformasını giyince ailesi de bağrına basar.

Bu kitap küçük hacimli olmasına rağmen 28 yıl savaş pilotu olmanın öyküsü Zübeyir Batur"un şahsında her genç savaş pilotu brövesi takıldığı anın heyecanını, aynı zamanda yaşamış gibi olur.

Günümüzde İstanbul Atatürk Havalimanı"na 2 dakikada bir inen ve kalkan uçakların pilotları yüzlerce insanın sorumluluğunu taşır ama savaş pilotunun sorumluluğu vatanı havadan korumaktır. Hedefte aynı zamanda darbeyi indiren uçaklarda bir pilot vardır. Yardımcıları, kendi yeteneği ve vatan aşkıdır.

Zübeyir Batur"un 28 yıllık yaşam öyküsü savaş brövesini takmakla kalmaz. Hocaları gibi kendisi hoca olur. Nice nice gençlerin brövelerini takma şerefine erişir. Bu tutkusu Hava Harp Akademisi"ne girmesi için bile zamanı yetişmez. Filo komutanlığı, yurtiçi-yurtdışı görev yaptığı süreçte tanık olduğu ve kader birliği yaptığı filo arkadaşlarıyla paylaştığı olaylar üzerine anıları ve yorumlarıyla Zübeyir Batur sizlerle...

 

Yayınevi: Kastaş Yayınları

Sayfa Sayısı: 186

 

 

 

Aviation Instructor"s Handbook

Federal Aviation Administration

The Aviation Instructor’s Handbook was developed by the FAA in order to help beginning ground instructors, flight instructors, and aviation maintenance instructors understand the basics of flight instruction. This handbook provides aviation instructors with up-to-date information on learning and teaching, and how to relate this information to the task of teaching aeronautical knowledge and skills to students. Experienced aviation instructors will also find the updated information useful for improving their effectiveness in training activities.

 

Yayınevi : Skyhorse Publishing

 

 

Aviation Markets

David Starkie

Aviation Markets: Studies in Competition and Regulatory Reform is a collection of 17 papers selected from David Starkie"s extensive writings over the last 25 years. Previously published material has been extensively edited and adapted, and combined with new material, published here for the first time. The book is divided into five sections, each featuring an original overview chapter, to better establish the background and also explain the papers" wider significance including, wherever appropriate, their relevance to current policy issues. These papers have been selected to illustrate a significant theme that has been relatively neglected thus far in both aviation and industrial economics: the role of the market and its interplay with the development of economic policy in the context of a dynamic but partly price regulated industry. The result provides a strong flavour of how market mechanisms, and particularly competition, can operate to successfully resolve policy issues. The book will be of interest to academics and those engaged in the formulation of aviation policy, such as public administrators and consultants, as well as those working in the aviation industry. It is also relevant to economic studies in a more general context, particularly to students and practitioners in industrial organisation economics, including those studying and researching the public utility industries.

 

Yayınevi: Taylor and Francis

 

 

Havada Kalan Sorular

Menderes Çakıcı

Bir pilotun kaleminden, herkes için havacılıkla ilgili sorular ve cevaplarını içeren kitabın tanıtım bülteninden:

 • Pilot acil durumlarda arkadaki yolcuyu düşünür mü?
 • Hava boşluğu nedir?
 • Kanatlarımız kırılır mı?
 • Uçağın tüm motorları durabilir mi? Durursa ne olur?
 • Neden uçuş boyunca kemerlerimiz bağlı kalmalıdır?
 • Pilotlar uçan daire görüyor mu?
 • Neden rötar olur?

Günümüzde yolcu uçakları yaygınlaşsa da hala içimizde uçağa karşı bilinmeyen korkular ve cevaplanması gereken, tam açıklanmamış sorular vardır.

Bu kitap kafanızdaki tüm sorulara yanıt vermek ve sizi daha bilinçli kılmak adına yazılmıştır. Henüz uçmadıysanız, düşüncesi bile size uzaksa Havada Kalan Sorular" ı okurken siz de uçuş keyfini yaşamak isteyeceksiniz. Havada Kalan Sorular kitabı yolculuğunuz sırasında da sadık bir dost olacaktır.

Şimdi kemerlerinizi bağlayın, arkanıza yaslanın ve gökyüzünün tadını çıkartırken aklınıza takılanları öğrenmek için Havada Kalan Sorular"a başlayın.

 

(Tanıtım Bülteninden)

Yayınevi: Efil Yayınevi

Sayfa Sayısı: 336

 

 

Uluslararası Sivil Havacılık Hukuku

Tunay Köksal

Sivil Hava İşletmeciliği Mevzuatı

Uluslararası Hava Lojistik ve Taşımacılık Mevzuatı

Ulusal Hava Lojistik ve Taşımacılık Mevzuatı

Dış Ticaret Lojistiğinde Yaygın Kullanılan Belge Örnekleri

Lojistik Terimleri Sözlüğü

"Dış ticaret serisi kapsamında yayınlanmakta olan bu kitap, geleceğin mesleği -Sivil Hava İşletmeciliği- alanında uzmanlaşmak isteyen uygulamacılara ve öğrencilere, uluslararası/ulusal sivil havacılık mevzuatı ve uygulamaları hakkında geniş kapsamlı sistematik bilgi vermeyi amaçlamaktadır.

Bu kitabın, sivil havacılık sektörünün uygulamacı aktörlerine; başta Sivil Havacılık Yüksekokullarının öğrencileri olmak üzere ön lisans / lisans / lisans üstü düzeylerinde -Sivil Havacılık Hukuku- eğitimi almakta olan öğrencilere ve özel -Sivil Havacılık Uzmanlığı- sertifika programlarının kursiyerlerine hitap etmek amacıyla hazırlanmış olması nedeniyle, yalın bir üslupla kaleme alınmasına mümkün olduğunca özen gösterilmiştir. Bu amaçla, hem zaten hiçbir monografik eserden ve ders kitabından alıntı yapılmadığı için hem de metinde akıcılığı sağlamak bakımından dipnotlu atıf sistemi tercih edilmemiş olup; alıntı yapılmak suretiyle faydalanılan anonim nitelikli mevzuata ve ilgili internet sitelerine, kaynakçada yer verilmekle yetinilmiştir. Ancak, kendilerinden alıntı yapılmamakla beraber, konu ile ilgili monografik eserlere ve ders kitaplarına da kaynakçada değinilmiştir."

 

(Önsözden)

Yayınevi: Adalet Yayınları

Sayfa Sayısı: 408

 

 

Avrupa Birliği - Eurocontrol Sivil Havacılık Düzenlemeleri ve Türkiye

Salih Uygar Kılınç

Ayrıntılı bir teknik inceleme içeren kitabın konuları şöyle:

 • 1944 Şikago/ICAO Sivil Havacılık Rejimi
 • Avrupa Birliği Sivil Havacılık Düzenlemeleri
 • Tek Avrupa Hava Sahası I
 • Hava Sahasının Esnek Kullanımı
 • Hava Sahasının Sınıflandırılması
 • Merkezi Yönetim Akış Birimi
 • Fonksiyonel Hava Sahası Blokları
 • Tek Avrupa Hava Sahası II
 • EUROCONTROL
 • ECAC
 • EASA
 • Ege ve Doğu Akdeniz Uyuşmazlık Noktaları

 

Yayınevi: On İki Levha Yayıncılık

Sayfa Sayısı: 249

 

 

Uluslararası Hava Yolu Taşımalarında Taşıyıcının Yüke İlişkin Sorumluluğu

Gökhan Turhan

Hava yolu taşımacılığı günümüz şartlarında en seri ve en güvenilir ulaşım yoludur. Hiç şüphesiz ki küresel ticaret hacminin her geçen gün daha da artması hava yolu ile yük taşımasına olan ilginin de artmasını sağlamıştır. Ancak bu gelişmelerle beraber hava yolu ile gerçekleşen uluslararası yük taşımalarında taşıyıcının sorumluluğunun yeknesak düzenlemelerle ele alınması zarureti duyulmuştur. Varşova/Lahey Sözleşmesi ve Montreal Sözleşmesi uluslararası taşımalarda yükün zıyaı, hasara uğraması ve gecikmesi durumlarında hava yolu taşıyıcısının sorumluluğunu düzenlemektedir. Çalışmamız, Varşova/Lahey Sözleşmesi ve Montreal Sözleşmesi kapsamına giren uluslararası yük taşımalarında ortaya çıkan çeşitli problemleri Türk Hukuku açısından detaylıca değerlendirmektedir. Hem doktrine hem de uygulamaya katkı sağlayacak olan bu çalışmamız, yerleşik Türk Hukuku prensipleri, doktrindeki görüşler, Yargıtay kararları ile yabancı devlet mahkemelerinin kararlarını da dikkate alarak Türkiye açısından Varşova/Lahey Sözleşmesi"nin ve Montreal Sözleşmesi"nin uygulamasına dair problemleri çözmeyi hedeflemektedir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

Yayınevi: On İki Levha Yayıncılık

Sayfa Sayısı: 249

 

 

 

Pilot Vizyonu

John Michael Magness

Hem havacılık, hem de iş hayatıyla ilgili bu ilginç kitap hakkında söylenenler:

"İş hayatının içinde olan herkes, bu kitaptan çok büyük yararlar sağlayabilir. Okurken büyük bir keyif alacağınız bu kitabı için Magness"i kutluyorum."

Wally Schirra - Mercury 8, Gemini 6 ve Apollo 7"nin Astronotu

"John Magness, kokpit tecrübesini ve kendi başarılı yönetim stilini, hayatta başarılı olmak isteyenlerin uygulayabilecekleri pratik ilkeler haline dönüştürmeyi başarmış."

T.K Mattingly - Nasa Astronotu

"Pilot Vizyonu, uzak mesafeli uçuşlardaki planlama ve karar verme mekanizmalarını, profesyonel iş dünyasında kullanılabilecek bir şekle dönüştürerek anlatan çok başarılı bir çalışma."

Dick Rutan - Voyager Uzay Gemisi Pilotu

"İş hayatında bir pilotun vizyonuna sahip olmanın ve işinizi bir pilot gibi yönetmenin size ne gibi ufuklar açabileceğini öğrenmek istiyorsanız mutlaka "Pilot Vizyonu"nu okumanız gerekiyor."

 

Ross Perot, Jr. - Hillwood Development Şirketi Başkanı

Yayınevi: Arıtan Yayınevi

Sayfa Sayısı: 112

 

 

Uçak ve Uzay Mühendisleri için Uçuşa Başlangıç

John D. Anderson Jr.

Havayolu işletmesinde ve havacılık tasarım ve imalat sanayisinde son yıllardaki hızlı gelişmeye ve ülkemiz insanının bu alanlardaki büyük ilgisine karşılık ne yazık ki havacılığa ilişkin Türkçe kaynak neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu konudaki talepler sıklıkla dile getirilmektedir. Bu kitap tercümesi, ihtiyaca yönelik atılmış bir ilk adım olarak nitelendirilebilir.

J.D. Anderson "un son olarak 7. Basımı yapılmış olan kitabı "Introduction to Flight" çok uzun yıllardır tüm dünyada geniş biçimde kullanılan bir kaynak kitap olma özelliği taşımaktadır. Yazarın, ilk basımın ön sözündeki kelimeleriyle bu kitap hava-uzay mühendisliğine teknolojik ve tarihsel bakış açılarından bir giriş mahiyetindedir. Hava-uzay mühendisliğini tanımaya çalışan lise son sınıf öğrencilerine, mesleği tanımaya çalışan üniversite birinci ve ikinci sınıf öğrencilerine, meslek hakkında daha geniş bakış açısı elde etmeye çalışan lisans-yüksek lisans öğrencilerine ve mesleğin esasları ve tarihsel geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen çalışan mühendislere hitap etmektedir.

Kitap havacılığın çeşitli teknik yanlarını incelediği gibi bunlara paralel olarak sunulan tarihçelerle bir ayrıcalık taşımaktadır. Ayrıca İngiliz Mühendislik Birim Sistemini ve SI sistemini birlikte kullanarak geçmişe ve geleceğe yönelik ihtiyaçları bir arada karşılamaktadır.

Kitabın ilk baskılarında havacılık tarihçesini takiben atmosfer modeli, profil ve kanat aerodinamiği, uçak performansı, uçak denge, kararlılık ve kontrolü gibi konulara yer verilirken, son basımında bunlara ilave olarak uzay araçlarına, motorlara ve hipersonik akışlara ilişkin bilgilere de yer verilmiştir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

Yayınevi: Nobel Akademik Yayıncılık

Sayfa Sayısı: 944

 

 

Modern Hava Sistemleri

Sami Atalan

 • İlk Türkçe askeri sistemleri ansiklopedisi
 • Dünden bugüne sistemlerin tarihsel gelişimi
 • Belirli parametrelerde sistem karşılaştırmaları
 • 450 farklı sistem
 • 700"ün üzerinde farklı sistem,
 • 350"I aşkın çizim
 • 100"den fazla tablo
 • 21. Yüzyılın başında dünyada kullanımda olan muharebe uçakları, helikopterler ve ilgili füzelerin anlatımları
 • Zengin içeriği ile dünyada ve Türkiye"de ilk...

 

(Tanıtım Bülteninden)

Yayınevi: Dstil Tasarım

Sayfa Sayısı: 348

 

 

Yüksek İrtifa, Yerelden Küresele THY"nin Başarı Öyküsü

Ali Genç

Türkiye"nin uluslararası tek markası Türk Hava Yolları"nın başarısının sırrı neydi?

Küresel oyunculuğa giden yolda hangi stratejiler izlendi?

Genel Müdür Temel Kotil"i bir ay zorunlu izne göndermek için alınan kararda ne yazıyordu?

Ödüllü ikramların mimarı Attila Doğudan"la THY"nin yolu nerede kesişti?

Manchester United ve Barcelona kulüpleriyle sponsorluk anlaşmaları nasıl imzalandı?

Dünyanın konuştuğu deve krizinin perde arkasında neler yaşandı?

"Kara Kıta" Afrika"da yolunu kaybeden Airbus 310 uçağında bulunanlar son anda ölümden nasıl döndüler?

Bamako"daki otel baskınında yatağın altına girerek odasındaki teröristlerden saklanan kabin memurunun kurtuluş hikâyesi…

Daha birçok sorunun cevabını bu kitapta bulacaksınız. Türk Hava Yolları"nın dünya markası haline geldiği 2003-2015 yılları arasında yaşananları, şirketin 11 yıl boyunca basın müşavirliğini yapan Ali Genç kaleme aldı.

 

(Tanıtım Bülteninden)

Yayınevi: Alfa Yayıncılık

Sayfa Sayısı: 404

 

 


Sanal Pilot

Cevdet Acarsoy

Uçmayı Öğrenmenin En Keyifli ve En Kolay Yolu

Uçmayı seviyor ya da öğrenmekten hoşlanıyorsanız, Cevdet Acarsoy"un yazdığı bu muhteşem kitap çok işinize yarayacak demektir. Sanal Pilot, hem gerçek hem de sanal havacılık dünyasında yer almak isteyenler için oldukça eğitici ve heyecan verici bir kaynak.

1973"ten beri uçuş eğitmenliği yaptığım için, uçmayı öğrenmenin ne kadar masraflı bir süreç olabileceğini biliyorum. İşte bu yüzden, yıllar içinde uçuş simülatörlerinin büyük bir hayranı oldum. Uçuş simülatörleri, size pratik uçuş yetenekleri kazandırarak hem eğitim maliyetlerinizi düşürür hem de eğitim sürecinizi hızlandırır. Microsoft Flight Simulator"un gerçek uçuş derslerine çok katkı sağladığını öğrenci pilotlardan sıkça duyuyorum. Bu öğrencilerin çoğu, uçuş tecrübelerinin az olmasına karşın, eğitmenleri onların havacılık bilgilerinden çok etkilendiklerini söylüyorlar. Dolayısıyla, eğer uçmayı öğrenmek istiyorsanız, Microsoft Flight Simulator"u kullanarak havacılık dünyasını keşfe başlamak kesinlikle iyi bir seçenek olacaktır.

Sana Pilot size bu keşif sırasında çok yardımcı olacak. Pilotlar ve Eğitmen Pilotlar tarafından kullanılan karmaşık terimleri, kavramları ve fikirleri anlamanızı kolaylaştıracak.

 

(Tanıtım Bülteninden)

Yayınevi: Pusula Yayıncılık

Sayfa Sayısı: 264

 

 

Bir Jet Pilotunun Anıları

İrfan Sarp

Keşke daha fazla anı kitabı yayınlansa dedirten kitap hakkında söylenenler:

Bir jet pilotu olmanın zevkini ve heyecanını yaşatan (E.)Tümgeneral İrfan Sarp"ın havacılık anılarını. Uçuş anılarınızı büyük bir heyecanla okurken, sanki kokpitin içinde ben de uçuyorum!

 • Güner Kurtuluş, Emekli Hava Pilot Kurmay Albay-
 • Komutanım, havacılık tarihimize ışık tutan anılarınız, havacılığı hem sevdiriyor hem de özendiriyor.
 • Ercan Çetinerler, Emekli Hava Kıdemli Başçavuş-
 • Anılarınızı zevkle okuyorum. Bu havacılık anıları, Hava Kuvvetlerimizin tarihçesi açısından ilerde ciddi araştırmalar yapacaklar için aslında güzel birer kaynakça olacaktır.
 • Turfan Gökalp, Emekli Hava Tuğgeneral-
 • Havacılıkla ilgili yazılarınızı ve hatıralarınızı zevkle takip ediyorum. İyi ki varsınız.
 • Hikmet Elyan, Emekli Kaptan Pilot-

 

(Tanıtım Bülteninden)

Yayınevi: Kastaş Yayınları

Sayfa Sayısı: 318

 

 

 

Göklerin Kurdu
Yusuf Kurt
Çocukken bir hayalim vardı. "Uçmak" Kağıttan yaptığım uçaklarla oynarken, elimi uçak seklinde tutarak hızla koşarken adeta uçuyordum. Hızla atan kalbim heyecanımın, alnımdan süzülen ter ne kadar çalışmam gerektiğinin habercisi gibiydi. Sık sık yüksek bir yere tırmanıp uçsuz bucaksız gökyüzünde ufuğa bakıyordum. Gökyüzünü seyretmek gökyüzü kadar geniş bir yer açıyordu ruhumda ve ne kadar yolum olduğunu gösteriyordu adeta.
Bulutlara dokunacak kadar yakın olduğumu görüyordum rüyalarımda. Bir gün uyandığımda ordaydım bulutların yanında. Aşıktım gökyüzüne ve bir sevgililer gününde geldi haberi SoloTürk görevinin. Artık "Uçmak" paylaşmaktı.
Mutluluğu paylaşmaktı, gururu paylaşmaktı, vatan sevgisini paylaşmaktı, başarıyı paylaşmaktı. Binler, onbinlerle paylaştıkça artıyordu duygular…
Çocukken bir hayalim vardı. "Göklerin Kurdu" olmak.

(Tanıtım Bülteninden)
Yayınevi: Cenevre Fikir Sanat
Sayfa Sayısı: 320

 

 

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği