Thumbnail
  • 15.09.2023

Tarih kokan, sevimli ve bizden bir kent…

Gümülcine

 

Roma İmparatorluğu ve Osmanlı’nın mirası Gümilcine, içinde barındırdığı kale ve surlar, kilise, cami, imaret, anıt, saat kulesi, arkeoloji müzesi, halk müzesi ile tarih kokan sevimli bir kent… 

 

Bu ay Yunanistan’ın çok sayıda Türk vatandaşın yaşadığı bir kentte, Gümülcine’deyim. Trakya bölgesinde yer alan Gümülcine, Rodopi ilinin merkezidir. Üstelik bize çok yakın İpsala sınır kapısına 70 kilometre uzaklıktadır.

Gümülcine, eskiden beri surlarla çevrili bir kent imiş. Bunlar Roma İmparatoru Flavius Theodosius döneminde (İ.S. 379-295) yapılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’na 1361-1363 yılları arasında katılmıştır. 1913 yılında Bükreş Antlaşması ile de Bulgaristan’a bırakılmıştır. 1920 yılında yapılan San Remo Atlaşması ile de Batı Trakya ile birlikte Yunanistan’a dahil edilmiştir.

Gümülcine o kadar yeşil, o kadar bizden bir şehir ki, nüfusun çoğunluğu Türk ve bu nedenle hiç yabancılık çekmiyorsunuz. Şehirde birçok tarihi yer bulunuyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Kale ve Bizans Surları

4’üncü yüzyılda yapılmış olan kale ve surlar, ilk dikkat çekici yerler.

Church of Dormition of Mother of God
(Tanrının Annesinin Ölümü Kilisesi):

1800’lü yıllarda Osmanlılar tarafından eski Bizans kilisesinin üzerine yapılmıştır.

İmaret

16 ve 17’nci yüzyıla ait tarihi dini objelerin sergilendiği en eski tarihi Osmanlı yapıtlarından birisidir.

Yeni Camii

Sultan 3’üncü Murat döneminde 1585’te yapılmıştır.

Kılıç Anıtı

Gümülcine Meydanı’nın tam ortasında yapılmış, bence Gümülcine’nin kalbi olan anıt. 1967 yılında savaşta ölen Yunan askerleri anısına yaptırılmış. Tüm kutlamalar bu anıtın çevresinde yapılmaktadır.

Tarihi Saat Kulesi

1885’te Padişah İkinci Abdülhamit döneminde yapılmıştır.

Gümülcine’de tarihi mekanların yanı sıra bir de üniversite bulunuyor. Trakya Demokritos Üniversitesi. 1973’ten beri. Kentte ayrıca bir arkeoloji ve bir de halk müzesi bulunuyor.

Ben tarih yüklü ve çok sevimli bu kenti çok beğendim. Şehri yürüyerek gezmek mümkün. Sizler de yolunuzu Gümülcine’ye düşürürseniz, biliyorum ki çok etkilenecek ve çok beğeneceksiniz.

 

 

 

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği