Thumbnail
  • 15.05.2023

ChatGPT’nin daha gelişmiş versiyonu

 

Yapay zeka devi OpenAI, ChatGPT ve bu teknolojiyi kullanan arama motoru Microsoft Bing’e güç veren teknolojinin bir sonraki büyük güncellemesi olan GPT-4’ü 14 Mart 2023 tarihinde duyurdu. GPT-4’ün ChatGPT’den daha büyük, daha hızlı ve daha doğru olduğu söyleniyor, bizde GPT-4’ün hem havacılık alanındaki hem de diğer sektörlerdeki kullanım alanlarını sizler için derledik.

 

GPT-4 nedir?

GPT’nin açılımı Generative Pre-trained Transformer olup insan benzeri, konuşmaya dayalı metinler üretmek için derin öğrenmeyi kullanan bir tür dil modelidir. GPT-4, OpenAI tarafından geliştirilen GPT büyük dil modelleri ailesinin dördüncü iterasyonudur. 14 Mart 2023 tarihinde duyurulan GPT-4, büyük bir multimodal modeldir. Multimodal modeller metinden daha fazlasını kapsayabilir; örneğin, GPT-4 görüntüleri de girdi olarak kabul ediyor. GPT-3 ve GPT-3.5 ise yalnızca tek bir modalitede, metinde çalışıyordu, yani kullanıcılar yalnızca yazarak soru sorabiliyordu.OpenAI, yeni görüntü işleme becerisinin yanı sıra GPT-4’ün “çeşitli profesyonel ve akademik ölçütlerde insan düzeyinde performans sergilediğini” söylüyor. Ayrıca, viral yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’ye güç veren GPT-3 modelinin halefi olan GPT-4, önceki sürümler gibi insan benzeri metin üretmek, özetleme ve dil çevirisi gibi görevleri tamamlamak ve hatta şiir, müzik sözleri ve kurgu gibi yaratıcı yazılar üretmek için tasarlanmıştır. Bunun yanında dil modeli, simüle edilmiş bir baro sınavını, sınava girenlerin ilk yüzde 10’u civarında bir puanla geçebiliyor ve daha geniş genel bilgi, problem çözme yetenekleri sayesinde zor problemleri daha yüksek doğrulukla çözebiliyor.

Peki havacılık sektörünü düşündüğümüzde bu teknolojiyi hangi alanlarda kullanabiliriz?

Uçuş rezervasyonları: Müşterilere rezervasyon yapmalarında yardımcı olabilir.

Müşteri desteği: Sık sorulan soruları yanıtlayarak sanal bir yardımcı olarak müşteri desteği sağlayabilir.

Uçuş Durumu Güncellemeleri: Yolcuların bilgilendirilmesine yardımcı olan gerçek zamanlı uçuş durumu güncellemeleri sunabilir. Gecikmeler, iptaller ve anormal durumlarda bilgi vererek yolcuların seyahat planlarını yönetmelerine yardımcı olabilir.

Havalimanı Navigasyonu: Yolcuların havalimanında yol bulmasına yardımcı olup yol tarifi verebilir. Ayrıca, güvenlik prosedürleri, check-in süreçleri ve diğer ilgili ayrıntılar hakkında bilgi verebilir.

Seyahat Önerileri: Yolcu tercihleri ve bütçesine göre seyahat planları ve popüler destinasyonlar, aktiviteler ve konaklama önerileri sunabilir. Ayrıca, yerel etkinlikler ve kültürel deneyimler hakkında bilgi verebilir.

Uçak İçi Eğlence: Yolcuların ilgi alanlarına ve tercihlerine göre kişiselleştirilmiş uçak içi eğlence önerileri sunarak rahat ve keyifli bir seyahat deneyimi yaşamalarına yardımcı olabilir.

GPT-4 ayrıca, 25.000 kelimeden fazla metin işleme kapasitesine sahip olduğundan, artık uzun biçimli içerik oluşturma, belge arama ve analizi, ayrıca genişletilmiş konuşmaları da içeren daha fazla sayıda kullanım senaryosunun önünü açıyor.

GPT-4'ten en iyi şekilde yararlanma konusunda dünya genelinde inanılmaz derecede hızlı bir talep artışı varken, havacılık sektörünü düşündüğümüzde bu teknolojiyi hangi alanlarda kullanabileceğimizi inceledik, OpenAI'nin yeni GPT-4'ün kullanabilecek diğer en iyi 10 kullanım alanına birlikte göz atalım.

1. 3D Modelleme ve Oyun Tasarımı

3B ölçme ve oyun tasarımı GPT-4 ile daha da iyi hale geldi. Artık istemlerin işlemcilerini bir şekilde 3D görüntülere dönüştürebileceği bir aşamaya gelinebilir. GPT-4, daha hızlı ölçümünüze ve çok daha üretken olmanıza yardımcı olacak şekilde ayarlanmıştır.

2. Güvenlikte Güvenlik Açıklarını Bulma

Söylemeye gerek yok, özellikle kod yazarken veya uygulamayı geliştirirken güvenlik her zaman önem vermemiz gereken bir sonuç. En iyi teknolojiye sahip olmasına rağmen, bir bilgisayar korsanlığının işlerini gerçekleştirmesi için her zaman yer vardır. O zaman ne yapılabilir? Kodunuzu Chat GPT ile test etmek için muhtemelen incelemeyi halletmenin en iyi ve en kolay bulma. GPT, güvenlik açıklarını belirlemeye ve bir miktar kalite güvencesi yapmaya yardımcı olacaktır.

3. Dilleri Daha İyi Anlamak

GPT-4 API mevcut olduğundan, geliştiriciler bunu araçlara dahil edebilir. Bu, ana dillerinde yazmayı tercih eden geliştiricilere daha fazla yardımcı olur.

4. Mini Oyunlar Oluşturma

GPT-4, geliştiricilerin tek komut isteminde JavaScript ve HTML5 ile yılan ve pong gibi mini oyunların oluşturulmasına yardımcı oldu. Bu, birçok geliştiricinin JS yerleşimlerini göstermek için portföyleri için mini oyunları oluşturmasıyla popüler hale geldi. Eh, en iyi yanı - bu daha basit oyun çerçevelerini seçerek özelleştirebilirsiniz.

5. Kodunuzda Hata Ayıklama

Bir geliştirici olarak en sıkıcı görevlerden biri kodda hata yapmaktır. Artık değil. GPT-4 kurtarmaya geldi!

Ayrıca, yeni bir programlama diline başlıyorsanız veya öğrenmiyorsanız, GPT harika bir akıl hocasıdır. İlk olarak, yeni güncellemeyle daha fazla kod paylaşabilir ve sorun giderme önerileri için botu sorgulayabilirsiniz.

6. Yararlı Uzantılar Yapma

Uzantıları bulmak oldukça sıkıcı bir iştir. Devam etmek! Özel bağlantılarınızı oluşturmak için GPT'yi kullanabileceğiniz için GPT'nin gücü hafife alınamaz. Kendinizi tekrarlarken bulduğunuz yorucu görevleri ne olursa olsun, bir üretkenlik uzantısıyla otomatik olarak gerçekleştirilebilir veya hızlandırılabilir, bu nedenle burada GPT oldukça önemlidir.

7. Web Sitesine Eskizler

Chat GPT-4 görsel bir modeldir; bu, artık görselleri yükleyebileceğiniz ve resminize dayalı olarak GPT istemleri isteyebileceğiniz anlamla gelir. Son zamanlarda, elle çizilmiş bir eskiz, işlevsel bir web sitesine dönüştürüldü. Ancak, unutulmaması gereken bir nokta, bunun için sadece başlangıç ​​olduğudur. Gelişen teknoloji sayesinde bu özelliğin nereye kadar gidebileceğini hep birlikte görelim.

8. Kod Yazma

GPT-4, URL'leri alıntılara dönüştüren kod oluşturmak için kapsamı bir şekilde kullanılabilir. Tüm bu süre boyunca, AI araçları birkaç isim vermek gerekirse metin oluşturma, görüntü oluşturma ve kod oluşturma için test edildi. Geliştiricilerin GPT-4'ün bir sonucu olarak neden çok fayda sağlamasına şaşmamalı.

9. Veri Analizi

Veriler çok büyük ve uyarıcı uyarılara dayalı hükümler muhafaza edecek şekilde işlenmedikçe hiçbir değeri yoktur. GPT-4 burada kritik hale gelir. Görüntüleri girdi olarak kabul edebilir ve metinden tablolara ve grafiklere ve aradaki her şeye kadar her türlü veriyi analiz edebilir.

10. Tıbbi Durumların Teşhisi

Sağlık bölgesinin önemi sadece kelimelerle ifade edilmelidir. Böyle bir senaryoda, ileri teknoloji bu sektör için bir nimetten başka bir şey değildir. En son teknolojik gelişme olan GPT-4, tıbbi ürün çeşitliliği yüksek doğrulukla daha fazla teşhis etmek ve tahmin etmek için tıbbi veri analiz etme potansiyeline sahiptir. Bu, tıp endüstrisinin geçmesini daha da kolaylaştıracaktır.

 

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği