Thumbnail
  • 10.06.2022

GÖKYÜZÜNDEKİ  EFSANE VALKÜRLER

 

Valkyrie, XB-70A, Valkürler, Opera, Wagner, Süpersonik, Tom Cruise, Hitler, İskandinavya, Mitoloji, Soğuk Savaş, Stauffenberg, Suikast kelimeleri bir araya gelip bir hikâyeyi oluşturuyor.

 

Richard Wagner, 1813 yılında doğmuş Alman bir besteci. Bestelediği operalar, klasik müziğin şaheserleri olarak kabul ediliyor. Ünlü “Nibelungen Yüzüğü opera dörtlemesinden” ikincisi olan, “Ata binen Valkürler” operasını, dinlerken tüylerinizin ürpermemesi mümkün değil.

Hitler, kendisinin iktidara gelmesinden elli yıl önce yaşamını kaybetmiş olan, Richard Wagner’in en büyük hayranlarından biriydi. Richard Wagner’in sağlığında, musevi karşıtı söylemlerinin de Hitler’in Wagner hayranlığında etkisi olduğunu söylerler.

Valkürler, İskandinav mitolojisinde, savaşırken ölen Viking savaşçılarının ruhlarını gökyüzüne taşıyan, kanatlı ve atlı bayan mitolojik varlıklar olarak tanımlanmış. Savaşçıya öldürücü darbenin inmesi ile ortaya çıkıyorlardı ve savaşçının ruhunu, öbür dünyada Odin’in yanında savaşması için Valhalla’ya götürüyorlardı.

Hitler taraftarı olup da Wagner’in müziğini sevmemek söz konusu değildi. Buna benzer şekilde, günümüzde de İsrail’de, Wagner’in müziğinden hoşlanmak ya da bir radyoda, televizyonda operalarını yayınlamak, Nazi taraftarı olmakla eşdeğer tutulabiliyor. 2018 yılında İsrail’de yayın yapan bir klasik müzik radyosu, Richard Wagner’in bir operasının kaydını yayınladıktan sonra, gelen tepkiler üzerine özür dilemek zorunda kalmıştır.

Bu suikasttan dokuz ay sonra, Hitler Berlin’deki bir sığınakta, yaklaşan Rus ordusunun eline düşmemek için intihar edecektir. İkinci Dünya Savaşı’nda gerçekten yaşanmış olan bu suikast girişimi, 2008 yılında ABD-Almanya ortak yapımı olarak çevrilen ve başrolünde Tom Cruise’un oynadığı “Valkürler Operasyonu- Operation Valkyrie” adlı filmin konusu olacaktır.

Valkürler operasyonu, Nazi Almanya’sında Hitler’e bir suikast düzenlendiği takdirde, yönetimi yedek ordunun almasına yönelik bir planın adıydı. Nazilerin, Hitler’in hayranı olduğu Richard Wagner’in Valkürler operasından esinlenerek, ismini koyduğu bu resmi plan, daha sonra Albay Stauffenberg ve arkadaşları tarafından Hitler’e düzenlenecek bir suikastın gizli unsuru olmuştu. Aslında planın isminin Valkürler konması son derece uygundu. Savaş meydanında ölecek Viking savaşçısı Hitler’di, bu suikastin sonrasında, yönetimi ele alarak karışıklığı önleyecek yedek ordu ise, Valkürler (Valkyrie) oluyordu. 20 Temmuz 1944 günü, Hitler’i bir toplantı sırasında bombalı suikast ile öldürmeye çalışan Albay Stauffenberg ve arkadaşları başarısız oldular ve yakalanıp idam edildiler. Bu suikast, Adolf Hitler’e karşı düzenlenen ve başarısız olan on beşinci suikast girişimidir.

XB-70A Valkyrie uçağının, 8 Haziran 1966 günü, F-4 Fantom, F-5 Özgürlük Savaşçısı, T-38 Pençe ve F-104 Yıldız Savaşçısı uçakları ile yaptığı gösteri uçuşu sırasında, F-104 Yıldız Savaşçısı uçağı, XB-70A Valkyrie uçağının sebep olduğu girdaba yakalanarak, kanat üstü yatıp ters döndü ve sağ tarafından gelip, XB-70A Valkyrie uçağına çarptı. F-104 uçağının havada infilak ettiği bu kazada, XB-70A Valkyrie uçağının her iki dikey stabilizesi de parçalanmış ve kanadı hasarlanmış olsa  da on altı saniye daha düz uçuşa devam etti. Bu sayede, pilot kendini fırlatma koltuğuyla atmayı ve paraşütle yere sağ inmeyi başardı.

1964 yılında ilk uçuşunu yapan ve 246 ton kalkış ağırlığına rağmen, ses hızının üç katı hıza erişip, 7000 kilometre mesafeye, 77000 ft irtifada gidebilen, ABD’nin stratejik bombardıman uçaklarına, İskandinav mitolojisindeki “Savaşçıların ruhunu alıp gökyüzüne taşıyan Valkürler” den esinlenerek Valkyrie adı verilmiştir.

Northern American firması tarafından iki adet prototipi yapılan, efsanevi Valkyrie uçağının 2 numaralı prototipi, 1966 yılında gösteri amaçlı yapılan bir kol uçuşu sırasında, F-104 yıldız savaşçısı uçağı ile havada çarpışmasının sonrasında düşmüştür.

Çok yüksek maliyetli XB-70A Valkyrie stratejik bombardıman uçağı, ABD ve SSCB’nin kıtalararası balistik füzeleri geliştirmesi ile, işlevsiz kaldı ve seri imalata geçemedi. XB-70A Valkyrie uçağının 1 numaralı prototipi, ABD’nin Ohio eyaletinin Dayton şehrindeki askeri müzede sergilenmektedir.

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği