Elektrik Alanı Nedir?


Elektrik yükleri tarafından oluşan itme ve çekme kuvveti sayesinde elektrik alan oluşmaktadır. Tıpkı gökyüzünde yağmurlu bir havada oluşan şimşek ve yıldırım gibi sadece elektrik yükünün olması elektrik alan oluşması için yeterlidir. Elektrik alan oluştuğu zaman bu alan içinde bir iletken olması durumunda iletken bu alandan etkilenmektedir ve oluşan enerji bu iletken aracılığı ile akıma dönüşmektedir. Elektrik alanda bulunan herhangi bir yalıtkan elektrik alanının etkisini azaltmaktadır.


Elektromanyetik alan nedir?


Elektrik yükleri yer değiştirebilmektedir ve bu hareketlilik sırasında meydana gelen alana ise manyetik alan denilmektedir. Şehir şebekesinden evlerimize, iş yerlerimize kısaca hayatımıza kullanmamız için gelen elektrik akımı yol aldığı bütün elektrik dağıtım kablolarının içinden geçtiği sırada etrafında bir manyetik alan oluşturmaktadır.


Evimizdeki TV, uydu, radyo, mikrodalga fırınlar, saç kurutma makinesi gibi elektrikle çalışan her araç gereç farklı frekanslara sahiptir ve şebekeden gelen elektrik yükleri ile çalışmaktadırlar ayrıca çalışsalar da çalışmasalar da elektrik prizlerine takılı olarak bulunduklarında etraflarına belli oranda frekans yaymaktadırlar.
Bu tür cihazların etraflarında oluşturdukları bu alanların oranı geçen ay bahsettiğim ve nasıl var olduğu ile ilgili hala araştırmalara konu olan dünyanın manyetik alnını olumsuz olarak etkilemektedir.


Yani uzaya araştırma yapmak için gönderilen astronotlar nasıl ki dünyanın doğal manyetik alanından uzaklaştıkları için hasta oluyorlarsa benzer şekilde dünyanın manyetik alanını değiştiren ya da bulunduğunuz çevrenin manyetik oranını değiştiren ya da bozan her araç, gereç ya da cihazın etrafında olmanız demek benzer etkilere maruz kalmanız demektir.

 

Tüketici olarak ne kadar bilinçliyiz?


Tüketicilerin kafası pek çok şeyde olduğu gibi manyetik alanların insan sağlığı üzerindeki etkilerinin ne olduğu konusunda da karışık. Tüketicilerin konu hakkında sağlıklı bilgiye ulaşamayışlarındaki bir başka neden ise farklı kaynaklardan sık sık yapılan farklı açıklamalardır. Yapılan bazı açıklamalarda 60 hert gibi düşük frekansla çalışan elektrik hatları, kablolar ya da elektrik yüklerinin geçtiği araç ya da bölgelerin zararlı olmadığını ileri sürenler olduğu gibi çocuklarda lösemi riskini arttıran bir ortam oluşturduğunu ileri süren araştırmacılar ya da özellikle uyurken baş bölgesinden geçen kablolar nedeniyle beyin urlarındaki artışa dikkat çeken araştırmacılara kadar pek çok açıklamaya rastlanmaktadır.


2011 yılından sonra kanser hastalığının gittikçe artması ile beraber yapılan araştırmalarda cep telefonu kullanım oranı yüksek olan ailelerin çocuklarında kanser hastalığı diğer ailelere oranla çok daha fazla rastlanmaktadır.

Albany, New York Eyalet Üniversitesinde halk sağlığı profosörü olarak çalışan Dr. David CARPENTER duymaktan hoşnut olmayacağımız şeyleri biraz ileri gidip milyarlarca insanı etkileyen baş ucumuzdaki risklerin pek çok kanıtı olduğunu ve 2007 yılında yayımladığı ve en son 2012 yılında yenilenen Bio Initiative isimli raporonda APP ile ilgili en katı limitleri açıkladı.


Bio Initiative çalışma grubu 2007’den beri yayımlanan, 29 bağımsız uzman tarafından hazırlanmakta olan Elektro Manyetik Alan ile ilgili sağlık çalışmaları bulunan ve 1800 haber hazırlayıp yayınlayan bir gruptur. Sıklıkla wireless kullanan ve Elektro Manyetik Alan maruziyeti altında olan kişilerde kısırlık, çocuklarda otizm, beyin kanseri, lösemi, kalp krizi gibi nörolojik rahatsızlıklar çok daha sıklıkla görülmekte olup ayrıca bu hastalıkların her geçen gün arttığını da sağlam kanıtlarla sunmaktadırlar.


Manyetik alan ve bozulmuş manyetik alanın etkileri hakkında bir sonraki ay devam etmek dileği ile Sağlıcakla kalın…

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği