Amerika’da 6000 fizikçi hiçbir kar amacı gütmedikleri bir toplantı gerçekleştirerek, tarihe imza attılar. Konu elektro manyetik alan, radyo frekansları ve etkileri; cep telefonları, tabletler hakkında neleri bilip bilmediğimiz; çocuklarımızın, genç nüfusun ve hastalığa karşı direnci düşük kişilerin elektro manyetik alandan nasıl etkilendikleri ile ilgiliydi. Bu toplantı sonrasında Cumhuriyetçiler tarafından kabul edilmeyeceği düşünülen bir tasarı öne sürüldü. Gerçekleşen bu toplantı aslında tüketiciyi bilinçlendirmeye yönelik bir araştırmadır.

 

 

Uzay yolculukları dönüşünde astronotlarda rastlanan rahatsızlıklar;

Elektro manyetik alan ve bu toplantıda konuşulanlara değinmeden önce manyetik alanla ilgili ilk defa çalışmalar ne zaman başlamıştır, buna değinmek gerekir.

İlk uzaya gönderilen astronotlarda tüm sağlık kontrollerinden geçmiş olmalarına rağmen uzaya gidip geldikten sonra haftalarca yorgunluk, adele ağrısı, baş ağrısı ve baş dönmesi gözlemlenmekte olup nedeni bir süre anlaşılamamıştır. Yapılan detaylı araştırmalar sonrasında dünyanın manyetik alanından uzaklaşmanın çeşitli hastalıklara neden olduğu anlaşılmıştır. Yani dünyanın bir manyetik alanı var ve bu alanın da bir gücü var. Dünyada yaratılmış olan her canlının ve insan vücudundaki hücrelerin kendine özgü manyetik özelliği vardır. İnsan kendine özgü bir elektrik devresidir de diyebiliriz. İnsan vücudundaki her organ birbirleri ile haberleşir ve bu haberleşme esnasında hem hücreler hem organlar kendi aralarında manyetik bir iletişim içinde olup aynı zamanda organlar dünyanın manyetik alanı ile de uyum içindedirler. Her ne kadar yaşamaları için gereken ortam sağlanmış olsa bile insanoğlunun dünyanın manyetik alanından uzaklaşması durumunda organlar birbirleri ile haberleşme sorunu yaşamaktadır. Eğer insanın kendi içindeki manyetik alanı ile dünyanın manyetik alanı arasında herhangi bir uyumsuzluk da gerçekleşirse insan yine hastalanır. Dünyanın manyetik alanının etkisi gece ve gündüz aynı değildir. Gece uykusunun insan

 

üzerinde gündüz uykusuna nazaran daha yararlı olmasının nedenlerinden birisi de bu manyetik alana dayanmaktadır. Dünyanın manyetik alanı hücresel oksijeni arttırma gibi bir özelliğe sahiptir ve bu özellik geceleri daha etkilidir. Manyetik alandan direkt olarak etkilenen melatonin hormonu iyi ve sağlıklı bir uyku için mutlaka belli bir seviyede olmalıdır. Insan yaşı ilerledikçe bu hormon daha az üretilmeye başlar bu da ciltte yaşlanmaya, adelelerde zayıflamaya neden olmaktadır. Insan genç yaşlarında iken vücudundaki bu hormon herhangi bir sebepten dolayı üretilmezse ya da yeterli üretilmezse yine hastalanmaya başlayacaktır. Demek ki gece uykumuz esnasında bulunduğumuz ortamdaki manyetik alanın belli oranda olması gerekmektedir.

 

Dünya’nın Manyetik alanı nasıl oluşur ?

Dünyanın çekirdeğinde, çok derinlerdeki magmadan güney kutbuna doğru hareket eden ve güney kutbundan çıkıp dünyanın etrafını sararak tekrar kuzey kutbundan giriş yapan ve tıpkı yerçekimi gibi gözle görülmeyip varlığı bilimsel çalışmalara dayanan, dünyamızı ve üzerindeki canlıları uzaydaki güneş ve diğer yıldızlarda meydana gelen radyo aktif patlamalara karşı koruyan bir dış kalkandır. Bu kalkanın belli bir oranda olması demek bizi uzaydan gelen etkilere karşı koruduğunu ayrıca dünyada yaşayan canlıların sağlıklı olmasını, hastalandığımızda iyileşmemizi, gece uykumuzda hücre yenilenmesini de sağlamaktadır.

Peki dünyanın manyetik alanı bu kadar önemliyken biz ondan yeterince yararlanabiliyor muyuz? Son yıllarda insanoğlunun manyetik alan üzerindeki etkileri nelerdir? Elektro manyetik alan nedir? Evlerimizde, alışveriş merkezlerinde ve işyerlerimizde elektro manyetik alanın etkileri nelerdir?

 

Elektro Manyetik alan ve manyetik alan ile ilgili detaylı bilgilere bir sonraki yazıda devam edeceğim;

Sağlıklı günler…

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği