Bekleme Ekranından Çık

Elektro Manyetik Kirliliğin Azaltılması

Lösemi riskini minumum düzeye indirmek için elektro manyetik alanın 60Hertz’e kadar düşürülmesi gerektiğini söyleyen Dr. Havas, mikrodalga fırınların kullanımından özellikle kaçınmak gerektiği üzerinde durmaktadır.

 

Kirli elektrik akımı diye adlandırılan manyetik alanın oluşturduğu etkilerden kurtulmak, meydana gelen kirliliği temizlemek hayatımızda önemli bir yer tutmalıdır. Hayvanları bile hasta eden bu tarz ortamların oluşma nedeni artık ayak basılan her ortamda elektrik akımının olmasıdır. Elektrik akımının yer altında bile serbest dolaşması topağa ayak basan her canlıyı olumsuz etkilemektedir.

 

Son yıllarda artan kanser hastalıkları, MS rahatsızlığı ve belirtilerinin hızlı ilerleme nedeni olarak yaşadığımız ortamlardaki manyetik alan kirliliği gösterilmektedir.

 

Kirli Elektriği Flitreleme

Kirli elektrik kaynakları olarak kabul edilen evinizdeki koblolardan, komşularınızdan yayılan elektrik alanlarının meydana getirdiği kirlilikten, işyerlerinde, fabrikalarda meydana gelen ve elektrik şebekesi tarafından dağıtılan aynı zamanda belli mesafeleri de etkileyen bu kirlilikten tamamen kurtulmak imkansızdır.

 

Bundan dolayı Kirli Elektrik alanlarını filtre etmek şu an için bulunabilmiş olan tek çözüm olarak görülmektedir. Bazı üreticiler Televizyon ve diğer elektronik cihazlardaki karşılıklı etkileşimi yok etmeye çalışmaktadırlar. Bir kısım bilim insanı Hükümet yetkililerine karşılıklı etkileşim yolu ile yeni düzenlemeler getirmeleri için önerilerde bulunuyorlar fakat bu konuda bir gelişme elde edilene kadar evlerimizde bazı filtre cihazları kurabileceğimizi önermekteler.

 

Dr. Havas tarafından test edildiği açıklanan filtre cihazı Graham-Stetzer (GS) filtreleridir. Bu test cihazını öğretmenlerin ve öğrencilerin içinde bulunduğu bir ortamda uyguladığını, öğretmenlerin sağlığı ve öğrencilerin davranışlarında olumlu gelişmeler sağladıklarını açıklamaktadır. Deneysel çalışmaların başlangıcında bir hata olduğunu düşünen Dr. Havas, bu filtreyi kullanmanın nasıl bir fayda sağlayacağını anlayamadığını fakat sonrasında 30 MS hastasınının üçte birinde titreme ataklarının azaldığını gördüğünü ve filtrelerin electrosensitivity belirtilerini azalttığına ikna olduğunu açıklamaktadır. Şimdi tamamen Kirli Elektriğin zararlı olduğuna ikna olduğunu ve MRI taramaları ya da EMR’lerin özellikle Kirli Elektriği azaltıldığını test ettiklerini resmen açıklamaktadır. Konutlarda da uzun yıllardır yaşadıkları semptomlarla kendisine müracaat eden hastalarının bu filitreleri kullandıklarını ve yaşanan semptomlarda büyük bir azalma olduğunu gözlemlediklerini açıklamaktadır. Sadece Kirli Elektriği filtre etmenin ilerlemiş MS hastalarının tamamında işe yaramadığını da özellikle vurgulamaktadır.

 

MS hastası olan Brad Blumbers 2006 yılında GS filtrelerini evinde kullanarak bastonsuz yürüyebildiğini söylemektedir. MR. Blumbers GS filitrelerini tavsiye eden bir MS hastasıdır ve son zamanlarda bir güç kaynağı hattında geçtiğindeki etkilerini vücudunda fazlasıyla hissettiğini, bu alanlara karşı çok duyarlı olduğunu ve bütün vucudunun eskisi gibi titrediğini söylemektedir.

Graham-Stetzer filtreleri 4 ile 100 kHz arasındaki güç titreşimlerini azaltan kapasitorlerdir. Dr. Milham Rusya’da yaptığı deneylerde çiftliklerde 10kHz titreşimi filitrelediklerinde ineklerin 24 saat içerisinde daha fazla süt üretebileceğini yaptığı çalışmalarla gösterdi.

 

GS Microsurge Meter’ın Kirli Elektrik seviyesini ölçmesindeki gereklilik gibi bu filtreler özellikle PURE POWER SOULTIONS tarafından Canada’da satılmaktadır. Bu ürünlerin büyük bir destekçici olan Dr.Havas için yapılan suçlamalar karşısında Wisconsin tabanlı Stetzer Elektriğin ve Dave Statzer gibi üreticilerle arasında herhangi bir ilişki olduğunu inkar etmektedir. Stetzer firmasından komisyon almadığını ve deneylerini finanse etmediklerini belirtmektedir.

 

Havas kablo problemlerinin çözülmesi durumunda daha düşük seviyede magnetik alan etkisinde kalınacağını fakat elektronik cihazlar tarafından üretilen kirli elektriğin asla temizlenemeyeceğini belirtmetedir fakat öncelikle kablo hatalarını düzeltmenin en azından temizlemek istenilen kirli ortamdaki bozuk bir devre aracılığı ile kullanılacak filtrenin kirli elektiriği temizlemek yerine yüksek magnetik alan üreteceğini vurgulamaktadır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken konu eğer bu devre üzerinde bir talep düğmesi kurulursa Graham-Stetzer filtresine gerek olmayacaktır çünkü bütün cihazlar otomatik kapatıldığında yayılacak bir enerji olmayacağından ortam kirliliği de meydana gelmeyecektir. Özellikle bu tarz düğmelerin ya da anahtarların yatak odalarındaki elektrik alanını kesmek için kullanılması tavsiye edilmektedir.

 

Güneş panelleri ve yerdeğirmenleri tarafından üretilen doğru akımı alternatif akıma çevirmek için de bu tarz çeviriciler kullanılmaktadır. Önemli bir uyarıda bulunan bilim insanları bu filtrelerin uygunsuz kullanımının harmonik rezonans nedeniyle yangınlara neden olabileceğine dikkat çekmektedirler. Ayrıca eğer bu filitreleri kullanmayı düşünüyorsanız etraflarında manyetik alan ürettikleri için baş uçlarından ve yatılan yataklardan en az 2 feet yaklaşık 60CM uzaklıkta olmalarına özen gösterilmelidir.

 

MS rahatsızlığı olan bir hastanın MRI taraması ve MS hastasının Graham-Statzer filtreleri kullanmadan önceki ve sonraki MRI.

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği