Bekleme Ekranından Çık

İngiliz mimar ve çevre bilim insanı Isaac Jemieson 50/60 hz (AC) alternatif akım elektrik yüklerinin hava kirliliğinin artmasına neden olmasından dolayı hastalık mikroplarının soluduğumuz havanın yoğunluğunu olumsuz yönde etkileyerek kirliliğin havada biriktiğini ve akciğerlerde tortulaşmanın daha fazla olmasına neden olduğunu belirtti.


Elektrikli aletlerin kullanıldığı hastanelerde ve binalarda enfeksiyon oranının daha fazla olduğunu ve elektrik yüklerinin daha yüksek olmasından dolayı bu binalarda bağıl nem oranının %20-30’un altında olmasından dolayı sentetik materyal ve metallerde elektrostatik yüklenme meydana gelmektedir.
Isaac Jemieson, çift kutuplu iyonizasyonun, doğal materyal kullanmanın (beton ve çelik binalar, doğal engeller) bağışıklık sistemine faydalı olan dikey elektrik alanlarının, topraklamanın insan vücudunda biriken kirliliği nötr hale getirdiğini önemle vurgulamaktadır.


California Earthing Enstütü merkezinde çalışan bilim insanları, bilimsel dergilerde iltihaptan kaynaklı pek çok hastalığın ve diğer sağlık problemlerinin topraklama ile azaltılabildiğine dair pek çok yazı yayımladılar. Dr. Havas kendinizi topraklamanızın oldukça önemli olduğunu vurgulamakta ve bunu yapmanın gerekliliği üzerinde durmaktadır.


Bir ortamda elektrik ortaya çıktığında eğer vücudumuz o elektriğe maruz kalıyor ve fazla şarj oluyorsa vücutta elektronlar birikir ve biriken bu elektronlar bir şekilde elektron hassasiyetine neden olur.
Örnek verecek olursak saatlerce bilgisayar karşısında yazı yazmak, tabletleri ya da cep telefonlarını uzun süre kullanmak bu elektronlarla yüklenmeye neden olmaktadır. Mesela elektrik endüstrisinde çalışan kişilerin evlerine vardıklarında bir metal tabaka üzerinde çıplak ayakla 2 ile 5 dk ayakta durmaları önerilmektedir ki vücutlarındaki zararlı elektronlardan temizlenebilsinler.


Earthing enstitüsünün araştırmasına göre, topraklama kablosu ile toprağa bağlanmış ayaklarınızın altına konan topraklama paspasıyla veya ince gümüş liflerle yapılmış pamuk yatak şiltesinde uyumak da etkilidir hatta evinizdeki elektrik alanından olumsuz etkilememeniz için bu tür materyallerin kullanımı daha fazla tavsiye edilmektedir. Bu sayede sabahları daha dinç ve dinlenmiş olarak uyanabilirsiniz.
Aşırı elektrik yükünün boşaltılması dışında topraklama vücudun topraktan beslenmesi iltihaplanmayı azaltarak, serbest elektronların vücuttan atılmasını sağlamaktadır.


Doktorların çok ilginç bir tavsiyesi ise sabah şebnemi diye bilinen sabah erken saatlerinde çimlik alanlarda kendiliğinden oluşan nemin üzerinde yalın ayak yürümenin insan vücudunu doğal toprakladığı ve bütün tavsiye edilenler içinde eğer imkanınız var ise bunun en ideal yol olduğudur. Nem yardımıyla tuz ve diğer mineral karışımının vücuttaki serbest elektronların ayak tabanlarına iletilmesinin sağlandığını söylemektedirler. Dr. Havas Mağnezyum sülfat banyosunun da iletkenliği arttırdığını ve aşırı yüklenilmiş elektronların vücuttan atılmasını kolaylaştırdığını açıklamaktadır.


Şehir hayatında bu tür imkanınız yok ise o zaman topraklama paspasını tavsiye eden bilim insanları topraklama paspası sayesinde evin içindeki prizden direk toprağa bağlanarak topraklamayı sağladığını belirtmektedirler ve bazı insanlarda çarpıcı biçimde olumlu gelişmelerin gözlemlendiğini, bir kısım denekte ise zaman içinde olumlu gelişmelerin gözlemlendiği belirtilmektedir. Bu gelişim hastaya ve elektron yüklenmenin dozuna, hastalığın ne kadar ilerlemiş olduğuna göre değişmektedir. Öncelikle şuna emin olunmalıdır; vücudunuz yüklenme yapabilen gözle görülmeyen fakat zararlı minik akımlarla dış yüzeylerde veya bulunduğunuz ortamın duvarlarında dolaşan akımdan temizlenilmelidir ki, vücudumuz hala olumsuz olan bu akımlara maruz kalmasın.


Ayrıca manyetik alanda bir öncü olan Amerikalı epidemolojist Sam Milham’a göre, topraklama paspaslarını kullanırken dikkatli olunması gerekmektedir. Kuzey Amerika’da elektrik dağıtımının yer altına taşınmasından dolayı oluşacak bu döngünün insan sağlığı için olumsuz olabileceğini vurgulamaktadır.
Herhangi bir topraklama pedi kullanıyorsa direkt olarak bu paspas bağımsız bir akım dönüştürücü olacaktır. Eğer bulunduğunuz ortamda zemin elektrik akımından temiz ise kullanımı kesinlikle çok faydalıdır ancak yer altından geçen elektrik akımı bu paspasların yararını zarar olarak değiştirebilmekte ve vücudumuzu bağımsız bir akımda bırakabilmektedir. Bu tür topraklama ürünlerinin çok farklı ve gelişmiş olanları her geçen yıl çıkmaktadır. Özellikle insan uyurken vücudunun topraklanması DNA yenilenmesi için oldukça önemlidir.


Bütün bunların yanı sıra dolaşan akım ortamında bulunurken istediğiniz kadar vücudunuzu topraklamaya çalışın evinizdeki veya uzun süre bulunduğunuz yerlerdeki elektrik tesisatında var olan problemler çözülmediği sürece yani asıl sebep olan kaynaktan güç kesilmediğinde ya da elektrik santralleri, fabrika gibi yoğunluğun fazla olduğu yerlere yakın yaşanması durumunda sadece vücudunuzu topraklamanız da hiçbir zaman tam bir etki oluşturmayacak ve rahatsızlıklar devam edecektir.


Bu tür ortamlarda fazlasıyla zaman geçiriliyorsa dışardayken de bu topraklama aletlerine bağlanılmalı ya da bunların portatif mini ceket ya da pantolon ceplerinde taşınanlarından edinilmeli ve devamlı olarak minyatür olan bu topraklama aletleri ile dolaşılmalıdır. Bunda da yine yüzey akım problemlerinizin olmadığına emin olmalısınız. Dr. Havas’a göre gece ve gündüz, rastgele zamanlarda vücut toprak seviyenizi, vücut topraklamanızın güvenirliğini devre test aleti ile tespit etmelisiniz. Eğer bu değerler 10mV veya daha yüksek ise topraklanmanıza gerek kalmayacaktır.

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği