Bekleme Ekranından Çık

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM,

Öncelikle, yeni eğitim ve öğretim yılının geleceğimizin teminatı tüm öğrencilere ve ebeveynlerine hayırlı olmasını dilerim.

 

MEB ve YÖK’e bağlı çok sayıda uçak bakımı ile ilgili okul olmasına rağmen, sektörümüzün en önemli sorunu nitelikli insan kaynağının temin edilememesidir. Nitelikli insan kaynağının sağlanamamasının en önemli nedeni de eğitim kurullarımızın SHY/SHT-66 mevzuatında açık olarak belirtilen müfredata uygun eğitim ortamı sağlamamalarıdır.

 

Havacılık bakımı veren yükseköğretim okullarına kayıt yapan öğrenciler ve velilerinin bizleri aradığını sektör ile ilgili bilgi talep ettiklerini bilmenizi isterim. Bizi arayan tüm ilgililere mevcut durum ile ilgili bilgi aktarıyoruz. Kayıt etmeyi düşündükleri veya kayıt ettikleri okulların, temel eğitim kapsamında, SHGM tarafından tanınırlığını sorgulamalarını öneriyoruz. SHGM tarafından yetkili ise sorun olmadığını, yetkili değil ise, alınan eğitimin bir karşılığının bulunmadığını ifade ediyoruz.

 

Buradan bakıldığında, bu sorununun çözülememesinin en büyük sorumlusu olarak eğitim kurumları görünmektedir. Devlet üniversitelerine bağlı yükseköğrenim kurumlarındaki yöneticiler eğitmenlerinin akademik kariyerlerini düşünmekte, özel üniversiteler ise, parayı nasıl kazanacağını hesaplamaktadır.

 

Değerli Meslektaşlarım,

SHGM tarafından İstanbul’da düzenlenen son Sektör Buluşması’nda, sektör yöneticilerinin dile getirdiği tek sorun “nitelikli insan kaynağının sektör ihtiyaçlarını karşılayamaması” olmuştur. Uçak bakım ortamındaki en önemli sorunun, ilk lisans alma sürecinin olduğu ve bu süreçte de “Temel Eğitim Tecrübe Kayıt Listesi”nin yerine getirilememesi olduğunu her ortamda tüm yetkililere aktardık.

 

Eylül ayı çerisindeki yapılan son “SHY/SHT-66 Çalışma Grubu” toplantısında da bu listenin en kısa sürede güncelleneceği ile ilgili alınan kararı sizlerle de paylaşmak isterim.

Bundan sonra gençlerimizi niteliği belli olmayan, EASA kurslarına mahkûm etmeyeceğimizi umuyorum.

 

Değerli Meslektaşlarım,

Rekabeti yüksek olan bir sektörde çalışıyoruz. Sektörümüzde yaşanan gelişmeleri ve pazarda meydana gelen yeni oluşumları uluslararası “Istanbul Airshow” havacılık fuarında takip edebilme imkânı bulacağız.

 

UTED olarak bizde uluslararası havacılığın vitrini olan “Istanbul Airshow” havacılık fuarındaki yerimizi alacağız. Tüm üyelerimizi ve misafirlerimizi standımıza bekliyoruz.

 

Değerli Meslektaşlarım,

Milli birlik ve beraberliğimizin güçlenerek devam etmesini, hainlerle mücadele eden güvenlik güçlerimizin her ortamda muzaffer olmasını Yüce Allah’tan dilerim.

 

Tüm meslektaşlarıma ve sivil havacılığımızın tüm paydaşlarına görevlerinde kolaylıklar ve emniyetli çalışmalar dilerim.

 

Saygılarımla...

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği