Thumbnail
  • 15.07.2023

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANLARINDAN BİRİ

İSTANBUL HAVALİMANI

 

Şehrin Avrupa yakasında, Çatalca-Göktürk-Arnavutköy alanında bulunan İstanbul Havalimanı Taksim’den 40 km ve Kadıköy’den 52 km mesafededir. Tayakadın ve Akpınar köylerinin ortasında kurulu havalimanı, 110 ülkede 350’den fazla yurtiçi ve uluslararası güzergâha hizmet vermekte ve dünyanın en büyük duty-free alanlarından birine sahip bulunmaktadır. Türkiye’nin yeni havacılık merkezi 2018’den  itibaren Atatürk Havalimanı’nın bütün yolcu uçuşlarını üstlenmiştir ve 2025 yılında 200 milyondan fazla yolcuya ev sahipliği yapması beklenmektedir.

 

Bu ay, 29 Ekim 2018’de açılışı yapılan, İstanbul’un Avrupa yakasında Arnavutköy ilçesinde yer alan 76,5 km karelik bir alanı kapsayan bir havalimanında, İstanbul Havalimanı’ndayım.

Singapur Changi Havalimanı’nın 93,45 puanla birinci sırada yer aldığı listede, İstanbul Havalimanı 91,17 puanla ikinci seçilmiştir. İlk uçuş 29 Ekim 2018’de İstanbul’dan Ankara’ya yapılmıştır.

İstanbul Havalimanının ihalesini 3 Mayıs 2013’te Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu (OGG) kazanmıştır. 42 ay gibi bir süre sonunda havalimanı tamamlanmıştır. Gayrettepe-Kâğıthane-İstanbul Havalimanı metrosunu kullanarak 30 dakika gibi bir sürede gittiğim havalimanının en önemli özelliği görkemli bir büyüklüğe sahip olması. Çok etkileyici ve çok güzel bir havalimanı burası. Ana terminal binasının büyüklüğü 1,4 milyon metrekaredir.

2020’de LEED Sertifikası (LEED, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından oluşturulan Sürdürülebilir Yeşil Bina Sertifikasyonu anlamını taşır) alan terminal binası, dünyadabu sertifikaya sahip olan en büyük binadır. Havalimanında toplam aynı anda iniş ve kalkış yapılabilen 3 bağımsız ve 2 de yedek olmak üzere toplam 5 adet operasyonel pist hizmet veriyor.

Bu pistler sayesinde en büyük yolcu uçakları (F kodlu, Airbus A 380, Boeing 747-8) alana iniş yapabiliyor. Havalimanının en etkileyici yerlerinden biri de Hava Trafik Kulesi. 90 metre yüksekliğinde ve 17 katlı olan kule, lale figürlü bir tasarıma sahip. Bu tasarımı ile 2016 yılında Uluslararası Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştır. Havalimanında her şey o kadar güzel tasarlanmış ki tabelalar ve oklar ile gideceğiniz yere kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. 40 bin araç kapasiteli bir park yeri bulunan havalimanında ayrıca bir de 451 kabinli bir otel (YOTEL)bulunmaktadır.

Havalimanının içinde bir de ‘İstanbul Havalimanı Müzesi ‘olarak adlandırılan Türk kültürünü dünya vatandaşlarına tanıtmak amacı ile bir de müze bulunmaktadır. 1000 metrekarelik bir alanda, dış hatlar giden yolcu katında yer almaktadır.

Yılda 90 milyon yolcu kapasitesi, 3 bağımsız pisti, hava kontrol kulesi ve destek tesisleri ile İstanbul Havalimanı hizmete devam ediyor. Açıldığı günden beri toplam 31 ödül ve sertifika alan havalimanı, ’dünyanın en iyi 10 havalimanı’ arasında yer alıyor. Ayrıca ‘erişilebilir havalimanı ’ödüllerine de layık görülen bir havalimanı.

Yalnız seyahat amaçlı değil, sadece gezme amaçlı da olsa İstanbul Havalimanı’nı görmenizi öneririm. Siz de benim gibi çok etkilenecek ve beğeneceksiniz.

 

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği