Bekleme Ekranından Çık
Thumbnail
  • 01.03.2022

Dönemin atmosferİnde bir yolculuk

Uçan Doktor Müzesi

 

Büyük coğrafyalarda sağlık hizmetlerini ulaştırmak için hava yolunu tercih etmek birçok avantaj sağlıyor. Avustralya’da 1930’lara gelinmeden bu ihtiyaç yüzünden ortaya çıkmış  "Uçan Doktor"  ismiyle anılan bir hizmet var. Alice Springs’te bulunan Uçan Doktor  Müzesi, sizi o dönemin atmosferinde bir yolculuğa çıkaracak. 

 

Uçan Doktor'u  1927'de Rahip John Flynn adlı bir papaz kurdu. Flynn'in günlük mücadelelerine ilk elden tanık olduktan sonraki vizyonu, Avustralya'nın uzak topluluklarındaki insanların etrafına bir "güvenlik örtüsü" koymaktı.

Taşraya tıbbi yardım getirmek için havacılığı kullanma fikri, Flynn'in 1917'de aldığı bir mektupta ortaya çıktı. Mektubun yazarı, hevesli bir genç tıp öğrencisi, havacı ve savaş kahramanı olan Teğmen Clifford Peel'di. Peel, henüz 24 yaşındayken Fransa'da vurularak öldürüldü. Ne yazık ki, dünyanın ilk havacılık tıbbı hizmetlerinden biri haline gelecek olan şeyin planını kendisinin sağladığını asla bilemeyecekti.

Presbiteryen Kilisesi görevlisi din adamı John Flynn, uzak mesafelerde yaşayan kişilerin tedaviye ulaşmak için çektiği güçlüklere şahit oldu ve bu kişiler için işleri kolaylaştırmayı kendisine bir vizyon olarak belirledi. 15 Mayıs 1928 tarihinde Flynn’in bu düşü gerçekleşti. Flynn'in vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için 10 yıl boyunca yorulmak bilmeyen bir kampanya yürütmesi gerekti. 'Değerli bir şeye başlarsanız, hiçbir şey onu durduramaz' inancına sıkı sıkıya bağlıydı.

Alfred Traeger ile tanışmak, Avustralya Kraliyet Uçan Doktor Hizmetinin kurulmasında ve erken başarısında etkili oldu. Traeger, hayatının büyük bir bölümünde radyoya ilgi duydu. 1920'lerde, uzak ailelerin radyo ekipmanı kullanarak tıbbi tedaviye erişmesini sağlayacak deneylere yardımcı olmak için Rev John Flynn ile temasa geçti. Sonuç olarak Traeger, pedalla çalışan bir jeneratör tarafından desteklenen bir radyo vericisi-alıcısı olan Pedal Radyo'yu geliştirdi.

Flynn, QANTAS adlı yeni başlayan bir hava yolunun  kurucusu Hudson Fysh ile görüştükten sonra, 'Victory' adlı bir uçak kiralamak ve Cloncurry, Queensland'den bir hava ambulansı işletmek için bir anlaşma imzaladı. Zamanında küçük bir hava yolu şirketi olan Qantas’tan kiralanan Havilland DH.50 model bir uçakla başlayan yolculuk, Alice Springs’te bulunan Uçan Doktor Müzesi’nde devam ediyor.

Uçan Doktor'un adı ilk kurulduğunda Avustralya Havadan Sağlık Hizmetiydi, daha sonra  adını The Flying Doctor Service of Australia olarak değiştirdi. Açılış uçuşunu 17 Mayıs 1928 sabahı Cloncurry'den yaklaşık 60 mil uzaklıktaki Julia Creek Bush Huzurevinden  gelen bir acil durum çağrısı ile yaptı. Pilot Arthur Affleck ve Dr. Kenyon St. Vincent Welch, tek motorlu De Haviland 50 çift kanatlı uçakla havalandı. Dr. Welch'in o gün ameliyat ettiği iki hasta da hayatta kaldı ve Uçan Doktor efsanesi doğdu..

Müze ziyaretçileri, o dönem kullanılmış olan Pilatus PC12 model uçağı tırmanarak yakından görme şansına sahip olabiliyorlar ve aynı zamanda sergilenen tarihi radyolara ve tıbbi ekipmanlara da yakından bakma fırsatı buluyorlar. 

Müzede, Uçan Doktor Müzesi kurucusu Rev John Flynn'in hikâyesine gerçek üç boyutlu hologram teknolojisi ile şahit olacaksınız. Hayaletleri anlatan interaktif hikâye, Hemşire Kathy ve Alfred Traeger ile tanışacak, Uçan Doktor Müzesi'nin tarihine sanal gerçeklik gözlüğüyle tanıklık edebileceksiniz. Tam teçhizatı hizmet dışı bırakılmış Pilatus PC-12 uçağı ile bir hastanın gerçek tıbbi bakım deneyimini yeniden yaşayabilir hatta  bir Uçan Doktor Pilotu ile bir uçus deneyimleyebilirsiniz.  Darwin Limanı'nın bombalanmasının sanal gerçekliği adeta VR filmlerinin zirvesi olan bir yapım. 1942 yılında Darwin Limanı'na yapılan baskın ve bombardımanını VR ile uçak ateşi sırasında sanki oradaymış  gibi hissedeceksiniz. Müze şu anda, bir zamanlar Uçan Doktor Radyoevi’nin olduğu yerde bulunuyor.

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği