Bekleme Ekranından Çık
Thumbnail
  • 10.03.2020

Delta Havayolları’nın 14 Şubat Sevgililer Günü’nde 90 bin çalışanına özel giydirilmiş ‘Thank You’ uçağı ile teşekkür etmesi, Türk Hava Yolları’nın 15 Mart 2012 tarihinde dünyada bir ilki gerçekleştirerek, TC-JHL Boeing 737-800 uçağını, tüm çalışanlarının resimlerinin yer aldığı yapışkan folyolar ile kaplamasını hatırlattı.

 

Amerikan Delta Havayolları 14 Şubat Sevgililer Günü’nde düzenlediği törenle, gövdesinin her iki tarafında beyaz zemin üzerinde kırmızı büyük harflerle ‘Teşekkür Ederim-Thank You’ mesajının yer aldığı A321 uçağını tanıttı. Uçağın burun kısmında da “Dünyanın en iyi çalışanlarına ve müşterilerine adanmıştır” yazısı yer alıyordu.

 

Uçak, Delta Havayolları’nın Atlanta’daki bakım hangarlarında, bir hafta süren bir çalışmanın sonucunda özel üretilmiş yapışkan folyolar ile kaplanmıştı. Uçağa yaklaşıldığında ‘Teşekkür Ederim’ mesajının içinde listelenmiş isimler olduğu fark ediliyordu. Delta Havayolları, 90 bin çalışanının ismini ‘Teşekkür Ederim’ mesajının içine yazarak onlara olan şükranlarını ifade etmişti.

 

Delta Havayolları’nın projesinden sekiz yıl önce -15 Mart 2012 tarihinde-  Türk Hava Yolları, dünyada bir ilki gerçekleştirerek, TC-JHL Boeing 737-800 uçağını, tüm çalışanlarının resimlerinin yer aldığı yapışkan folyolar ile kaplamıştı. Proje kapsamında 4 ay süren bir çalışma neticesinde tüm THY çalışanlarının resimleri çekilmiş ve bunlar uzman bir ekip tarafından tek tek işlenerek tasarıma uygun bir hale getirilmişti.

Uçak üzerine ince hesaplarla yerleştirilen fotoğrafların zemininde, aynı zamanda THY uçaklarının kabin içi tasarımında da kullanılan, Türk süsleme sanatının en belirgin örneklerinden ‘Selçuklu Motifleri’ kullanılmıştı. Uçak üzerindeki düz alanlarda çalışanların vesikalık fotoğrafları, ‘Globally Yours’ yazısının yer aldığı alanlarda ise kürelerle verilen pozlar kullanılmıştı.

 

Tasarımın tamamlanmasının ardından uçağın giydirilmesi için THY Teknik hangarında yirmi kişilik bir ekip çalıştı ve yaklaşık bir hafta süren bir çalışmanın sonucunda uçağın üzerinde 400 metrekare alan, özel üretilmiş yapışkan folyolar ile kaplandı.

 

Üzerinde personel resimlerinin yer aldığı uçak herkesin ilgi odağı oldu. Özellikle, Türk Hava Yolları personeli kendi resminin uçağın neresinde yer aldığını merak ediyordu. Uçağı görme fırsatı bulan personel uçağın üzerinde dakikalarca kendi resmini arıyordu. Kendi resmini ararken diğer arkadaşlarının resimlerine rast gelenler; onları arayıp , resimlerinin uçağın neresinde olduğuna dair bilgi veriyordu. Uçağın yanındaki personel, üniversite giriş sınavı sonuç listesinde adını ararken yaşadığı duygulara benzer duygular yaşıyordu.Fotoğrafı uçağın güzel bir yerine denk gelenler sevinçlerini saklayamıyor; resimleri güzel denemeyecek yerlerde bulunanlar ise üzüntülerini gizlemeye çalışıyordu. Belki de içlerinden -bu uçakta olmadı, inşallah bir dahaki uçağa- diyorlardı.

 

Bu proje ile Türk Hava Yolları hem çalışanlarına değer verdiğini göstermiş hem de kurumsal imajını pekiştirmişti. Uçağın gördüğü büyük ilginin sonucu olarak; oyun tasarımcıları Microsoft Flight Simülatör oyununda, personel resimlerinin yer aldığı yapışkan folyolar ile giydirilmiş TC-JHL uçağına da yer verdiler.

Delta Havayolları, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde 90 bin çalışanına özel giydirilmiş ‘Thank You’ uçağı ile teşekkür ederek, THY projesinin bir benzerini sekiz yıl sonra hayata geçirmiş oluyordu.

 

Amerikalı hava yolu şirketi, çalışanlarına verdiği değeri, bu yıl çalışanlarına kâr paylaşımı olarak 1,6 milyar dolar ikramiye dağıtacağını açıklayarak da gösterdi. Böylece bu senenin rekor ikramiyesi ile Delta Havayolları’nın çalışanlarına altı yılda toplam dağıttığı ikramiye tutarı, 6,5 milyar dolara ulaşmış oldu.

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği