Bekleme Ekranından Çık

6 Ocak 1896-16 Temmuz 1969 yılları arasında yaşayan Vecihi Hürkuş, Türkiye’nin havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biri. Öyle ki sadece havacılık camiasında değil, popüler kültürde de yeri olan bir isim… 1977 yılında çekilen Neşeli Günler filminde Şener Şen’in canlandırdığı, “çılgın aşık” pilot Vecihi, ilhamını Hürkuş’tan alır.

 

Vecihi Hürkuş’un Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan ve Gönül Hürkuş Şarman ile Sevim Hürkuş Maxon’un yayına hazırladığı anıları dördüncü baskısını yaptı. “Bir Tayyarecinin Anıları” adlı kitap ilk baskısını 2000 yılında yapmıştı. Biyografi ve anı türünün önemli bir numunesi olan kitap, genç havacılara ilham verecek nitelikte. Vecihi Hürkuş’un 1915 yılında başlayan havacılık serüvenindeki maceralarını, gerçekleştirdiği ilklerin tamamını yazmak
mümkün değil ama birkaçını kitabın arka kapağından aktaralım:
“Vecihi Hürkuş anılarını kaleme aldığı kitabı Bir Tayyarecinin Anıları’nda, Kafkas cephesinde ilk Türk hava zaferini kazanan; İzmir hava meydanına ilk giren ve işgal eden; İstiklal Savaşı’nda ilk ve son uçuşu yapan; ilk Türk askeri ve sivil tayyaresini inşa eden; ilk Türk özel tayyare mektebini açan; ilk sivil pilotları özellikle ilk Türk kadın pilotunu yetiştiren; ilk Türk deniz tayyaresini ve planörü inşa eden; ilk Türk özel hava yollarını kuran kişinin kendisi olduğunu anlatıyor.

Hiçbir devrin ve hiçbir kimsenin adamı olmayan Vecihi Hürkuş: Üstün yetenekli bir pilot, başarılı bir uçak mühendisi, havacılığa aşık bir idareci olarak sürdürdüğü yaşamını ekonomik sıkıntılar içinde tamamlıyor. Başarı ve coşku dolu, buruk bir yaşamöyküsü…”

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği