Hiç hobiniz var mı? Bizim çocukluk ve gençliğimizde en popüler hobi pul biriktirmekti. İmkanlarımız da pek az olduğundan farklı hobiler aklımıza bile gelmiyordu. Ancak bugün durum farklı, çok ilginç hobiler edinebilir, hayatınızı zenginleştirebilirsiniz.

 

İyi de hobi ne?

Hobi, Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde “uğraşı” olarak açıklanmış. Uğraşı ise “Görev ve meslek dışında severek yapılan, dinlendirici, oyalayıcı uğraş, düşkü, hobi” olarak tanımlanmış. Yani, işiniz dışında severek yaptığınız ve vakit ayırdığınızda sizi mutlu eden şeyler… Tabii işin püf noktası yaptığınız şeyin “faaliyet” olması. Yani yan gelip yatmak, dinlenmek, uyumak gibi pasif etkinlikler hobi sayılmaz. Bir etkinliğin hobi olması için aynı zamanda sürekliliğinin de olması gerekir şüphesiz… Örneğin dolu bir pul defteri satın aldığınızda ve bir daha onlarla ilgilenmediğinizde hobisi pul olan biri sayılmazsınız.

 

Ne işe yarar?

Fayda, insan faaliyetlerinin en önemli nedenlerinden biridir. Hobilerin faydası oldukça dolaylı olduğu için pek kolay anlaşılmayabilir. Örneğin hobiler insanı dinlendirir. Özellikle de zihni olarak… Dinlenme denince herhangi bir faaliyetten uzak durmayı, fiziken hiç çalışmamayı anladığımız için de, bir şeyler yaparak, bir anlamda da çalışarak nasıl dinleneceğimiz pek kolay anlaşılmaz. Ama gerçek bu, hobiler, insanların yap­mak zorunda oldukları işlerden ve bu işlerin sorunla­rından uzaklaştırdıkları için dinlendiricidirler.

 

Bir başka katkıları ise hayatımızı zenginleştirmeleridir. Hayatımızın sınırlarını genişleten hobiler yeni ve farklı güzelliklerle tanışmamızı ve daha mutlu olmamızı sağlarlar.

 

Bilgi ve görgümüzü artırıp, bakış açımızı geliştirirler. Farklı alanlarla ilgilenmek, farklı alanlarda bilgilenmeyi getirir. Bu yeni bilgiler de bakış açımızı geliştirip, doğ­rudan kendi işimizde bile yeniliklere imza atmamızı sağlayabilir. Bir örnek vermek gerekirse, Steve Jobs, üniversite yıllarında ilgilendiği kaligrafinin, Machintosh bilgisayarların fontlarındaki zenginliği ve mükemmel­liği sağladığını her fırsatta söylerdi.

 

Benim hobim ne olsun?

Hobi seçmek için nelerden hoşlandığınızı, ne yaparken sıkılmadığınızı belirlemeniz yeterli. Herkesin hoşlandığı şeyler farklı olduğu için sayısız hobi var. Pul koleksi­yonerliği en bilinenlerden. Ancak birşeyler biriktirmek zorunda değilsiniz. Amatör balıkçılık da bir hobidir, bir dil inşa etmek de… Evet dil yani lisan oluşturmak. Bir alfabe yaratabilir, hatta tüm bir dil de oluşturabilirsiniz. Bu hobinin ilk örnekleri yüzyıllar öncesine gider ve tamamen yeniden oluşturulmuş Esperanto dilini 2010 yılında yaklaşık 1000 kişi konuşuyordu.

 

Maket yapmak da güzel hobilerden biridir. Özellikle uçak maketleri ile uğraşmak sizi kelimenin her iki anlamıyla da uçuracaktır.

Teknolojik gelişmeler yeni hobilerin ortaya çıkmasına yol açıyor. Bunlardan biri Youtube için film yapmak. Yani “youtuber”lık… Hazırladığınız film ya da klipleri Youtube ile dünyaya ulaştırabilirsiniz.

 

Amatör sihirbazlık, aile tarihçiliği, kelebek ya da farklı böcek toplamak, para koleksiyonerliği, fosil avcılığı, minyatür ya da hat sanatları… Hayatınıza yeni tatlar katacak binlerce hobi sizi bekliyor.

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği