Thumbnail
  • 01.02.2022

Değerli meslektaşlarım,

Bilindiği üzere, ocak ayının son haftası kar yağışı tüm yurdu etkisi altına aldı.

Yoğun kar yağışı nedeniyle özellikle İstanbul’daki havalimanlarımız uçuş operasyonlarına ara vermek zorunda kaldı, yolcular ve çalışanlar havalimanlarında veya yollarda zor durumlarda yaşadı.

Kar yağışı etkili oldu ama, kurumlarımızın da yeterli hazırlık yapamadığını veya kurumlarımız arasındaki iletişim veya koordinasyon eksikliğinin de yaşanan sorunlara temel oluşturduğunu ifade etmek yerinde olur.

Dünyanın başka coğrafyalarında daha şiddetli yağışlar olmakta ve benzer sorunlar yaşanmaktadır. Ancak, havacılığımızın ve kurumlarımızın hedeflerine ulaşabilmesi için risk analizlerinin bir zorunluluğu yerine getirmek için değil, efektif ve gerçekçi bir şekilde yapılmalı ve bu tür olayların tekrar yaşamasının önüne geçilmelidir. Tüm paydaşların değerlendirme karar süreçlerinde söz hakkı olmaları sorunların daha geniş alanda görülmesine ve değerlendirilmesine katkı sağlayacaktır.

Şiddetli tipi nedeniyle şehir ulaşımı da felç olmuş, meslektaşlarımızın da aralarında bulunduğu havacılık emekçileri olumsuz hava şartlarından dolayı yollarda mağdur oldu.

Zarar gören şirketlerimize ve havacılık camiamıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.

Allah benzer ve daha büyük felaketlerden hepimizi korusun.

Kıymetli Dostlar,

Bilindiği üzere bayrak taşıyıcımızın ve yalnızca havacılığımızın değil ülkemizin en değerli markası olan Türk Hava Yolları üst yönetiminde de devir teslim süreci yaşandı. Devir teslim töreninde iki başkanı yan yana görmek bizleri mutlu etti.

Mayıs 2015’ten bugüne kadar Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı olarak görev yapan Sayın İlker Aycı görevini Prof. Dr. Ahmet Bolat’a teslim etti.

Sayın İlker Aycı’ya görevi süresince; meslektaşlarımızın da arasında bulunduğu çalışanlara yaklaşımı, 2016 yılında mezun ancak işsiz gençlerin istihdam edilmesi için yaptığımız talebimize olumlu tutumu, lisanslandırma süreçlerinde ortaya çıkan sorunlarımızın çözümü ve sosyal faaliyetlerimize yaptığı destek için kendisine teşekkür ederim.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı olarak atanan Sayın Ahmet Bolat’a çalışmalarında başarılar dilerim.

Değerli meslektaşlarım,

Özellikle yüksek öğrenim kapsamında 4 yıl teknik içerikte eğitim alan gençlerimizin “unvan” sorununu bir adım daha yukarı çıkarmaya ve bu sorunun çözümü için yeni girişimlerimizin olduğunu ve yakın zaman ortaya çıkacak yeni gelişmeleri de sizlerle paylaşacağız.

Ayrıca, aralık ayında yapılan ilk TUBEK toplantısına ilgi ve desteğin büyük olduğu bir kere daha gururla ifade etmek isterim. Şubat ayı içerisinde çalışma gruplarımızı belirleyeceğiz ve “ortak akıl” yaklaşımı ile sorunlarımızın çözümü için, akademisyenlerimiz ve sektör paydaşlarımızla çalışmalara başlayacağız.

Sonuçlarının gençlerimize ve sektörümüze hayırlı olmasını dilerim.

Meslektaşlarıma ve sivil havacılığımızın tüm paydaşlarına görevlerinde kolaylıklar ve emniyetli çalışmalar dilerim.

Saygılarımla...

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği