Thumbnail
  • 15.04.2023

Değerli Okurlar,

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi ile 23 Nisan 1920 tarihinde kurulan bugünkü cumhuriyetimizin ve demokrasimizin temellerinin atıldığı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 103’üncü kuruluş yıldönümü ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağanı olan “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” hepimize kutlu olsun.

Öncelikle daha bir ay bile geçmeden yüksek bir destek ile üyeliklerini tamamlayan, sayımızı 2 bin 500’lere kısa sürede taşıyan tüm meslektaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim. Sahaya inip yaptığımız görüşmelerde ilettiğim gibi, bir dernek temsil ettiği kitle kadar güçlüdür. Bu sebeple sektördeki 10 binleri aşan uçak teknisyeni sayısına oranla hala yolun çok başında olduğumuzu söylemek isterim. Desteğiniz olduğu müddetçe güçlü bir UTED yaratabilir, sorunlara hızlı çözümler üretebilmek için sizden alacağımız gücü kullanabiliriz.

Ramazan ayında olmamız vesilesi ile tüm uçak teknisyenlerimizi bir araya getirebilmek için nasıl bir organizasyon yapmamız gerektiğini düşündük. Geçmişte çok güzel organizasyonlar yapıldı, ancak şahsım olarak Ramazan’ın ruhuna aykırı kaçan lüks işletmelerde yapılan organizasyonlara karşıyım. Amacın bir arada olmak kadar, paylaşmak ve ekmeğini bölüşmek olduğu bu özel ayda özellikle deprem felaketi ile sarsılan 11 ilimizdeki vatandaşlarımızı da düşünmeden edemedim. O sebeple sağ olsun ‘THY Yönetimi’ninde böyle bir niyete desteğiyle,  ‘1 iftar bizden, 1 iftar sizden’ mottosu ile

‘THY Eğitim Tesisleri Restoranı’nda hem beraberliğimizi perçinleyeceğimiz hem de depremzede vatandaşlarımız için Kilis’de İyiliğe ‘Uçanlar Derneği’ tarafından kurulan iftar çadırına desteğimizi ileteceğimiz bir iftar yemeği düzenleyeceğiz.

Mart ayında gerçekleştirmiş olduğumuz UTED SHT-66 Yönetmeliği Danışma Kurulu Toplantısı’nın ardından sadece uçak teknisyenlerinin değil, tüm sektörün gözü kulağının bu toplantı sonrasında alınacak aksiyonlarda olduğunun farkındayız ve çalışmalarımızı bu konuda yoğunlaştırmış durumdayız. Ulusal havayolumuz ve diğer şirketlerimizin kalite, bakım ve eğitim birimleri ile iletişim halinde kalarak en doğru şekilde bu sürecin rayına girmesi için var gücümüzle çabalıyoruz. Nisan ayında Sivil Havacılık Genel Müdürümüzle yapacağımız değerlendirme toplantısından sonra umuyoruz ki düşündüğümüz ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda bir değişikliğin yapılabilmesine katkıda bulunmuş olacağız.

Bu konuda hızlı adım atmak ve sonuca ulaşabilmek için ilk önce sektörün en büyüğü Türk Hava Yolları üst yönetimi ile görüşme gerçekleştirdik. Hem THY Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Bolat’ı hem de THY Genel Müdürü Sayın Bilal Ekşi’yi konu hakkında detaylı bilgilendirip; süreç haritasındaki yerimizi, sektörü bir araya toplayıp SHGM’nin varsa gözden kaçırdığı unsurları hazırlayacağımız rapor ile kendilerine sunacağımızı ve hızla büyüyen dernek yapımızla hem şirketlerin hem de sektör yöneticilerinin bizlerin yanında olması gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulunduk. THY Teknik A.Ş. Genel Müdürü Mikail Akbulut ile de yaklaşık 2 saat süren uzun ve detaylı bir toplantının ardından UTED olarak ne yapmak istediğimizi, sektör ile uçak teknisyenlerinin arasındaki bağı nasıl kuvvetlendirmemiz gerektiği, uçak bakımının daha kaliteli hale nasıl getirilebileceği konularında istişarelerde bulunup, kendilerinin de desteğini aldık.

Bu arada bu ziyaretlerimizin daha yeni başladığını, sektördeki tüm şirketler ile görüşmelerimize önümüzdeki ay kaldığımız yerden devam edeceğimizi ifade etmek isterim.

Yazımı sonlandırırken tüm dünya çocuklarının “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nı tekrardan kutlar; vatanın bütünlüğünün, milletin bağımsızlığının bizlerden sizlere emanet olduğunu hatırlatırım.

Tüm meslektaşlarıma ve sektör çalışanlarına emniyetli bakım ve uçuşlar diliyorum.

Saygılarımla.

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği