Thumbnail
  • 09.05.2024

Sayın Okurlar,

Geçtiğimiz sayıda sizlere ilettiğimiz müjdeyi artık somutlaştırmış bulunuyoruz. Havacılıkta haber ,eğitim ve teknik bilgileri içeren yapısı itibarı ile uluslararası alanda dikkat çekeceğini umduğumuz UTED International dergimizi Amerika fuarında görücüye çıkardık. Şimdi de 3 Mayıs 2024 Cuma Saat:12:30’da Atatürk Havalimanında İstanbul Havacılık Eğitim Fuarında gerçekleşecek olan Lansman ve kokteyl organizasyonumuzla ilk sayımızın heyecanını sizlerle paylaşıyor , hepinizi davetimize bekliyoruz. 

Sevgili Hava Aracı Bakım Teknisyenleri,

Öncelikle hepimizin Hava Aracı Bakım Teknisyenleri gününü kutlayarak bu paragrafa başlamak istiyorum. Osmanlı Tayyare Bölükleri ile başlayan havacılık sevdamız , Türk Hava Kuvvetleri ve Sivil havacılığımızla ilerlemiş uzaya çıkan ilk Türk Alper Gezeravcı ile perçinlenmiştir. O demir kuşların havada güvenle süzülmesini sağlayan siz değerli teknisyen arkadaşlarım, yaptığınız iş o kadar önemli ve değerli ki en ufak bir hatayı bile kabul etmiyor. Elinizdeki lisans ile en doğru ve güvenli bir şekilde görevinizin hakkını sonuna kadar verdiğinizi ve uçuşa elverişliliği sekteye uğratmayacak şekilde emeğinizi harcadığınızı sizlerle birlikte yaşayarak görüyor ve biliyorum. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde dünyada 650.000 üzerinde Hava aracı bakım Teknisyeni ihtiyacı olacak. Pilotaj konusunda bile RCO (Reduced Crew Operation) ‘ın gündemde olduğu bu dönemde sizlere dünden daha çok ihtiyaç olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Değerinizi bilin , değerinizin gerekliliklerini her zaman olduğu gibi eksiksiz bir şekilde sağlamaya devam edin.

Değerli UTED üyeleri,

Dernek adına zor süreçleri yavaş yavaş atlatıyoruz. Gerek pandeminin etkileri, gerekse derneğe küsenler derken sekteye uğrayan çalışmaları detaylandırarak yeniden iyileştirme yoluna gidiyoruz. Sizlerin desteği ve yönetim kurulumun gönüllü çalışmaları ile yapılmayanları yapmaya, olmaz denilenleri oldurmaya çaba gösteriyoruz. Akıl ve mantık çerçevesinde şirket yönetimleri ve otoriteler ile istişare içinde ilerliyoruz. Bildiğiniz üzere son olarak Amerika’nın Chicago şehrinde MRO Americas fuarına katılım sağladık. Bu fuara katılmamızda sponsorumuz olan MYTechnic ailesine teşekkür etmek istiyorum. Bizler hepbirlikte birşeyler ifade ediyoruz, hangi şirketimiz olursa olsun onları yanımızda görmek doğru yolda ilerlediğimizi ve Hava Aracı Bakım Teknisyenleri için yapılabilecekleri beraber çözebileceğimizi bizlere gösteriyor. Amerika fuarının detaylarını dergi içinde okuyacaksınız ancak şunu söylemek isterimki havacılık alanında Amerika kesinlikle çok farklı ve gelişmiş. Bizlerin bu gelişimden haberdar olabilmesi ve ilgili değişimleri sizlere ve sektöre aktarabilmemiz için en doğru yerler de bu fuar ve konferanslar. 

“Geleceği tahmin etmek imkansızdır. Ama şimdiki zamanı çok iyi bilirsen geleceği kontrol edebilirsin.” diyor Adam Fewer. Biz de bugünü iyi değerlendirip etrafımızda olan biten tüm gelişmelerden haberdar olabilmek için yoğun bir çaba içerisindeyiz.

Milli Mücadele Kahramanlarının Torunları,

Kasım 1918’de İstanbul’u işgal eden itilaf devletleri donanmasını görünce yaveri Cevat Abbas’a, “Geldikleri gibi giderler” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basması ile başlayan Milli mücadelemiz sayesinde bugün güven ve gururla anadolu topraklarında yaşayabiliyor, her yıl bu önemli günü Atatürk’ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlayabiliyoruz. Hepimizin en değerlisi, kahramanları ve torunlarını yetiştiren dünyamızı şevkati ile güzel ve anlamlı kılan tüm annelerimizin anneler gününü kutluyorum.

Saygılarımla;

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği