Thumbnail
  • 20.03.2023

Değerli Okurlar, Saygıdeğer Meslektaşlarımız,

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılı’nda memleketimizde asrın en büyük afetlerinden birini yaşadığımız bu günlerde, hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, geride kalanlara sabırlar diliyoruz. Arama kurtarma, lojistik destek ve ilk yardım anlamında eğitim almış UTED üyeleri, depremin etkisini göstermiş olduğu 11 ilimizde ilk günden itibaren gönüllü olarak depremzedelerimizin yanında oldular. UTED olarak bizler de sürdürülebilirliği sağlamak için gerekli çalışmalara katkıda bulunarak deprem sonrası yaraların sarılması için her zaman olduğu gibi elimizden gelen gayreti fazlasıyla göstereceğiz. Destek kampanyalarına gerek maddi destek yapmış, gerekse deprem bölgesinde aktif görev almış tüm meslektaşlarımıza minnettarız.

32’nci Dönem UTED Yönetim Kurulu olarak görev almanın haklı gururunu ve sizlere ilk kez seslenmenin heyecanını yaşamaktayız. 25 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirilen UTED Genel Kurulunda bayrağı devralarak yeni ve daha büyük hedeflere kanat açmak için sizlerin teveccühü ile göreve geldik. Bizlere olan güven kadar, beklentinin de bir o kadar yüksek olduğunun farkındayız. Bu sebeple hızlı bir şekilde görev dağılımı yapıp projelerimize başlamak amacındayız. Görevi devreden 31’inci Dönem Başkanı Necdet Aksaç ve ekibine hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz.

Normalde alışık olduğunuzdan farklı olarak ilk sayımızda sayfamızı başkanımızın talimatı ile yönetim kurulu olarak sunmaya, kişiler ile değil ekipler ile yürütülecek bir yapıya büründüğümüzü sizlere anlatmaya çalışacağız. Bundan sonra eski-yeni, alaylı-okullu, SHGM’li-EASA’lı ayrımından tamamen kurtulup her kesimi kucaklayan yepyeni bir UTED’in ayak seslerini duymanızı istiyoruz. Her nerede her ne durumda olursanız olun sektörel sıkıntılarda omuzunuzdaki eli hissedecek, bu sorunları çözümlemeye samimiyet ile çalışan bir ekibi sürekli yanınızda göreceksiniz. Değerlendirmelerimiz sonucunda dernek ve üyelerimizin ihtiyaçları hususunda ortaya konulacak projelerde siz değerli üyelerimizin fikirlerine başvurarak hep birlikte başarıya ulaşacağız. Derneğin sektörel anlamda güçlenmesi ve sizleri daha iyi temsil edebilmesi için sizlerin de bizlere verebileceğiniz en büyük destek en hızlı şekilde üyelik başvurularını tamamlamanız olacaktır.

Hepimizin bildiği üzere SHGM, 9 Şubat 2023 tarihinde sektörümüzü direkt olarak etkileyecek SHT-66, SHT-147 ve SHT-145 talimatlarını yayınladı ve yürürlüğe girdi. Bu talimatlarda en büyük değişiklik sektörde EASA PART-66 ve HBL-66 lisansı ile görev yapan meslektaşlarımız ile yeni HBL-66 lisansı alacak personellere getirilen karma sınav şartı ve yabancı dil yeterliliğindeki puan artışları oldu. UTED olarak sektörün ve meslektaşlarımızın gelişimine katkıda bulunacak her türlü düzenlemenin sonuna kadar arkasında olduğumuzu ve her türlü desteği vereceğimizi belirtmek isteriz. Bu düzenlemelerin sektör temsilcileri ile paylaşılması ve gelecek geri bildirimlere göre şekillenmesi, uzun soluklu çalışmalar neticesinde alınacak sonuçların sektörde yaratacağı etkilerinin değerlendirilerek uygulamaya koyulması taraftarıyız. Bu sebeple meslektaşlarımız emin olmalıdır ki UTED olarak, yeni düzenlemelerin yaratacağı her türlü mağduriyet ve hak kaybının önüne geçmek adına otoritemiz ile uzlaşmak ve çözüm yolları bulmak için tüm yollar aranacaktır.

Bizler ekip olarak ulusal ya da uluslararası otoriteler, yurt içi ve yurtdışı şirketler, STK’lar ile birlikte UTED’in temsil ve sorumluluk alanına giren; mesleki gelişim ve lisans imtiyazları süreçlerinde gerekli görüşmeleri sizler için gerçekleştirip bunun takipçisi olacağız. Şüphesiz ki sektördeki en değerli mesleklerden birini icra eden uçak teknisyenleri artık hak ettiği saygı ve değeri bizlerin yönetimi sizlerin desteği ile sağlayacaktır. UTED Yönetim Kurulu olarak, yeni dönemde sizlerin de destek ve katkılarıyla çok daha büyük başarılar elde edeceğimize yürekten inanıyoruz.

Saygılarımızla...

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği