Bekleme Ekranından Çık
Thumbnail
  • 10.03.2020

Acımız büyük, yüreğimiz buruk…

Suriye’nin İdlib bölgesinde bulunan askeri güçlerimize rejim unsurları tarafından düzenlenen hain saldırı sonucu kahraman askerlerimizin şehit olduğunu ve yaralandığını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.

 

Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet; ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve milletimize başsağlığı, yaralı askerlerimize acil şifalar dileriz.

 

Acımız büyük ama millet olarak tek yürek, tek yumruk olacağız ve düşmana korku salacağız.

Rabbimiz, kahraman Mehmetçiğimizi korusun ve her mücadelesinde Şanlı Ordumuzu muzaffer etsin inşallah…

 

Değerli meslektaşlarım,

5 Şubat 2020 tarihinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Pegasus Havayolu’muza ait bir uçağımız iniş esnasında kaza yapmıştı. Kazada hayatını kaybedenlere Yüce Allah’tan rahmet, yaralı olarak kurtulan vatandaşlarımıza da acil şifalar dileriz.

 

Bu olayla ilgili-ilgisiz kişilerin meydana gelen kaza hakkında ulusal haber kanallarına açıklama yaptığına tanıklık ettik. Bu açıklamaları yapanların hem mesleki bilgilerinin yetersiz olduğunu hem de havacılık mevzuatı ile ilgili bilgi eksikleri olduğunu gördük.

 

Kazanın oluş şekli veya arızaların yönetimi ile ilgili güncel olmayan bilgilerle kamuoyuna açıklamalar yapılmıştır. Bu süreçte, havayolu operatörlerimize ve havacılık profesyonellerine ihanet edilmiş ve zarar verilmiştir. Havacılık emekçileri olarak; sadece uçuş emniyeti ve sivil havacılığımızın gelişmesi için çalışmaya devam edeceğiz. Her koşulda ve şartta uçuş emniyetine bağlı çalışmak bizim mesleki etiğimizin bir gerekliliğidir.

 

Havacılık kurallarının kesin olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir. Ayrıca, havacılık sektörünün kuruluşları da sivil havacılık otoriteleri tarafından sürekli gözetim altında tutulmaktadır. Tüm bakım yönetimi ve uygulamalarına ait süreçler onaylanmakta ve ilgili tüm kayıtları da izlenmektedir. Bu incelemeler de sivil havacılık otoriteleri tarafından yapılmaktadır.

 

Tüm ilgilileri ve ulusal basın kuruluşlarımızı daha duyarlı davranmaya davet ediyoruz…

 

Sevgili meslektaşlarım,

Yaklaşık beş yıl önce dernek yönetimine aday olduk. Seçimde oy kullanacak üye listelerinin bile bize verilmediği anti demokratik şartlarda yarıştık ve seçimi kazandık.

 

Yönetimlerimiz süresince ‘gelenekten geleceğe bağ kurma’ temasıyla çalıştık. Sektörel hafızamızı geliştirdik. Mesleğimize ve onun tek temsilcisi olan derneğimize olan ilgiyi yeniden canlandırdık. İki dönem bizimle yönetim ve denetim kurullarımızda görev alan özveri ile çalışan ve emek veren tüm arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ederim.

 

‘Gelenekten geleceğe bağ kurma’ çalışmalarımız daha bitmedi. Tüzüğümüzde gerekli değişiklikleri yapacağız ve bu bağı kalıcı hale getireceğiz. Herkesin doğrusu kendisini bağlamaktadır. Ama küçük hesaplarla bu kuruma zarar veren veya vefasızlık edenlerle de her ortamda hesaplaşırız. Tüm ilgililere de tüm yaşananları aktarırız.

 

Mesleğimiz için yeni söylemlere ve geleceğimizle ilgili de yenilikçi düşüncelere ihtiyacımız olduğunu belirtmek isterim. Hepimiz, derneğimiz için gerekli olan paylaşma, dayanışma, gönüllülük, toplum hizmeti, vefa, kuruma sahip çıkma duyarlılığını göstermeliyiz.

 

Geçen beş yıllık süreçte; mesleğimiz ve sektörümüzün geleceği ile ilgili de ‘çözüm odaklı’ bir duruş sergiledik. Lisanslandırma süreci ile ilgili yapılan iyileştirme çalışmalarının lokomotifi olduk. Bu ‘vizyoner’ yaklaşımımızı sürdüreceğiz. Sivil havacılığımızın otoritesi SHGM’den, yapılan ortak çalışmaların alanının genişletilmesini ve tüm uçuşa elverişlilik süreçlerini kapsamasını talep edeceğiz.

 

Özellikle de sektörümüzün nitelikli insan kaynağının temini ve sürekliliğinin sağlanması hususunda önyargılarımızdan arınmalı, somut kavramlarla düşünmeli ve akılcı hareket etmeliyiz.

 

Genel kurulumuzun bu yaklaşımla geçmesini ve camiamıza hayırlı olmasını dilerim.

Meslektaşlarıma ve sivil havacılığımızın tüm paydaşlarına görevlerinde kolaylıklar ve emniyetli çalışmalar dilerim.

Saygılarımla...

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği