Thumbnail
  • 15.11.2023

Değerli okurlar,
Yaklaşık 2,5 milyon insanın yaşadığı Gazze’de insani dram her geçen gün derinleşiyor. Bir sivil toplum kuruluşu olmaktan öte bir insan olarak sebebi ne olursa olsun sivil insanların bu denli sıkıntılı şartlara maruz bırakılmasının kabul edilebilir olmadığını düşünüyoruz. Dünyanın bu duruma kayıtsız kalması, basit kınamalar ve kitleleri sükunete davet ediyor olması, kendileri için çözüm bekleyen milyonlarca insanı mağdur ediyor. Uluslararası hukuka dayalı konuları içeren mevzuatlar dolayısıyla yapılması istenen ya da yapılacak aksiyonlar sınırlı kalıyor.

Maalesef Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı, etrafımızda olan çatışmalar ve insanlık dramının gölgesinde geçiyor. İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırılar nedeniyle Cumhuriyetin 100’üncü yılı için planlanan etkinliklerin bir kısmının iptal edilmesi, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını üzdü. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına geldiğimizde, ülkemiz ekonomik, sosyal ve siyasi açıdan önemli değişimler geçirdi. Dünya ekonomisinde giderek daha fazla etkili bir oyuncu haline geldik. Ülkemizde sanayi, turizm, teknoloji ve havacılık gibi birçok sektör hızla büyüdü ve gelişti. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlarken, Türkiye’nin geleceği için umutlu olabiliriz. Ancak aynı zamanda, ülkenin karşı karşıya kaldığı zorlukları da göz önünde bulundurmamız, bu zorlukları aşmak için uluslararası toplumla işbirliği yapmak, toplumsal birlik ve dayanışma içinde hareket etmek ve modernleşmeye devam etmemiz gerekiyor.


Değerli teknisyenler,
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşme ve çalışmalar tüm hızı ile devam etmektedir. Bildiğiniz üzere yapılan İngilizce sınav ücreti ile ilgili bizlerin de bulunduğu itiraz sürecinde, sınav bedeli daha makul seviyelere çekilmiştir. Yeni sınav için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz gerekli hazırlık ve çalışmaları yapmaktadır. Önümüzdeki dönemde sınav sayı ve lokasyonlarının artacağını söyleyebiliriz.Lisanslanma süreçlerinde yapılan değişiklikler sonrası yönetmeliklerde net olarak ifade edilmeyen ancak otoritemizin denetçileri tarafından değerlendirilerek yapılan işlerle elde edilen tecrübe kayıtları konusunda da yaptığımız resmi başvurular ile, ilgili konuda sıkıntı yaşayan teknisyen arkadaşlarımızın sorunlarını otoritemiz ile çözmek adına müzakerelerimizi sürdürüyor olacağız.Göreve gelirken ifade ettiğimiz gibi hava aracına dokunan tüm teknisyenlerimiz bizim için değerlidir. EASA’lı, SHGM’li, üniversiteli, liseli gibi ayrımlardan yavaş yavaş kurtulduğumuzu görmek; birlik ve baraberliğimizi daha da kuvvetli hale getirip, tek hedef olan mesleğimize odaklanmamızı kolaylaştırıyor. Bununla birlikte ön atölye, arka atölye gibi hoş olmayan ifadeler ile yapılan ayrımların da bir son bulması gerekiyor ki, bu ay komponent atölyelerinde çalışan arkadaşlarımızı ziyaret ederek onların sorunlarına çözüm, isteklerine cevap olmak için ayakta kalan tek tüzel kişiliğin UTED olduğunu ifade etmeye çalıştık. Önümüzdeki dönemde ulusal ve uluslararası alanlarda UTED ismini daha çok göreceksiniz. Tüm hava aracı bakım teknisyenlerimizi temsil edebilmek için daha yoğun bir şekilde çalışmaya ve sizlerin desteği ile büyümeye devam edeceğimizi umuyoruz. Bu hususta yönetimimize güvenen, değişimi fark edip üyeliğini tazeleyen veya yeni üye olan tüm teknisyenlerimize verdikleri destek için teşekkür ediyoruz.


Saygıdeğer Türk Halkı,
10 Kasım denilince tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gözünden bir damla yaş süzülür yanaklarına... Atatürk, Türkiye’nin modernleşme ve bağımsızlık mücadelesinde öncü bir rol oynamış, ülkeye yeni bir kimlik ve yönetim anlayışı getirmiştir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 85’inci yılında saygı, özlem ve rahmetle anıyoruz. İstiklal Harbi ve kurduğu cumhuriyetin yolunda muvaffak olduğu zaferlerle sadece Türk milletinin değil tüm dünya nezninde büyük bir kahraman olan atamızdan aldığımız güç ile, önce sektörümüzü, ardından Cumhuriyetimizi yüceltebilmek için tüm gücümüzle mücadelemizi sürdüreceğiz. Ve son olarak başta Mustafa Kemal Atatürk ve bugüne değin bu ülke adına emek vermiş, halen vermeye devam eden tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlarım.

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği