Thumbnail
  • 10.06.2024

Saygıdeğer Okurlar,

1 Haziran itibarıyla UTED International dergimiz hem basılı hem de dijital yayına çıkmış bulunmaktadır. İstanbul Uçuş Eğitim Fuarı'nda lansmanını gerçekleştirdiğimiz uluslararası dergimizin hem sektörümüze hem de derneğimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Derneğimizin, teknisyenlerimizin ve sektörümüzün yurtdışındaki yüzü olmasını beklediğimiz bu yeni dergimizi önce MRO Middle East Dubai’de, daha sonra MRO Americas Chicago’da ve son olarak Aircraft Interiors Exposition Hamburg’da görücüye çıkardık. Olumlu eleştirilerle motive olmuş durumdayız. Her ne kadar uluslararası bir dergiyi yönetmek, basıma hazırlamak ve dağıtmak zor olsa da bizlere destek olan şirketler ve üyelerimiz sayesinde bu süreçleri başarıyla sonuçlandırıyoruz. Önümüzdeki dönemde UTED International dergimiz ile birlikte uluslararası alanda daha iyi işler yapabileceğimize inancımız tam.

Değerli Üyelerimiz,

Bu ay Ulaştırma Bakanlığı'nın daveti ile Atlas Projesi kapsamında, Avrupa müktesabatına uyum sürecinde havacılık iş kolundaki süreçlerle ilgili bir çalıştaya katıldık. İki gün süren bu çalıştayda toplam 8 madde üzerinde yapılan istatistikler ve bunların maddi manevi sektöre olan sonuçları hakkında görüşlerimizi ilettik.

Atlas Çalıştayının Ankara’da olmasını fırsat bilerek, THY Teknik Hangarındaki değerli Hava Aracı Bakım Teknisyenlerimizi ziyaret etme fırsatı bulduk. Sektörün ve teknisyenlerin genel sıkıntıları ve çözüm yolları üzerine birlikte hasbihal ettik. Aldığımız veriler ışığında gerekli çalışmaları yapıp ilgililere ulaştıracağımızdan ve konuların takipçisi olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nde Genel Müdür Yardımcılığı görevine yeni atanan Sayın Feyzullah Çınar Bey'i makamında ziyaret ederek, daha önce Eğitim Başkanlığı sürecinde ilettiğimiz, özellikle İngilizce sınavlar konusunda kendisinden bilgi aldık. Gerek onların bizden, gerekse bizim onlardan taleplerimizi ilettik. Uçuşa Elverişlilik Daire Başkanı Sayın Musa Ardoğan Bey ile de modül sınavlarının hazırlık süreçleri, SHGM’ye gönderilen lisansların dönüş zamanının uzun olması, EASA lisans dönüşümlerinde uygulanması gereken yol ve yöntemler gibi hususlarda yaşanan sıkıntıları detaylı bir şekilde sunduk. Çözüm konusunda bizlerle birlikte çalışarak, daha sistematik ve hızlı yöntemler hakkında tekliflerimizi kendilerine ilettik.

Yoğun bir programla geçen Ankara ziyaretimizde, Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticaret Genel Müdürlüğü’nün daveti ile bir görüşme gerçekleştirdik. Şimdilik istişare halinde olan bazı konularda, kendilerinin derneğimizden taleplerini dinledik ve sektör ile ilgili gerekli bilgi paylaşımını yaptık.

Derneğimizin, bakanlıklarımız tarafından da yaptığımız ve ortaya koyduğumuz somut işler sebebiyle dikkate alınması ve süreçler içerisine dahil olmamız, dernek yönetiminin vizyonu kadar siz değerli üyelerimizin desteğinin eseridir. Bu hususta hep ilettiğim gibi, daha iyi ve güçlü bir UTED için sektörünüzün tek ve en büyük derneğine üye olup destek olarak yapılabileceklerin çıtasını sizler yükseltebilirsiniz.

Yazımı sonlandırırken, “İstikbal Göklerdedir” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, Türk ordusunun irade ve gücünü gökyüzünde temsil eden milli savunmamızın temel yapı taşlarından Türk Hava Kuvvetlerimizin 113. kuruluş yıldönümünü en içten dileklerimle kutluyorum.

Evlatlar için babaların gölgesi bile yeter. Varlığı ile evine güven ve huzur veren fedakâr ve şefkatli babalarımızın Babalar Günü kutlu olsun.

Saygılarımla; 

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği