Thumbnail
  • 01.10.2022

Değerli meslektaşlarım,

Hepimizin bildiği üzere, havacılık sektörü gelişmiş teknolojinin kullanıldığı bir sektördür. Yaptığımız işin sürekliliği, ürettiğimiz emeğin anlam kazanması ve hepimize katma değer sağlaması için; uçak teknisyeni, pilot, kabin ekibi, dispeçer, hava trafik kontrolörü ve yer operasyon personeli olarak uçuş operasyonunda “havacılık hizmet zincirinin” halkalarını oluşturuyoruz.

Dispeçerler ve yer operasyon personeli uçuş hazırlıklarının emniyetli bir şekilde yapılmasını, bizler de uçağın sorunsuz olarak sefere verilmesini, pilotlar uçuş operasyonunun emniyetli olarak gerçekleşmesini ve hava trafik kontrolörleri de uçuş trafiğinin sorunsuz olarak yönetilmesini sağlıyor. Hepimiz görevlerimiz de birbirimiz için ortaya çıkardığımız artı değerleri kullanıyoruz.

‘Zincir, en zayıf halkası kadar güçlüdür’ sözünü bir kere daha ifade etmeyi uygun buluyorum.

Kıymetli meslektaşlarım,

2016 yılında yaklaşık 200 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Yunanistan ve Bulgaristan sivil havacılık otoritelerinden aldığı lisansları bu ülke sivil havacılık otoriteleri tarafından askıya alınmıştı. Sayı nispeten az olduğu için bu durum uçuş operasyonlarımızı olumsuz etkilemeden yönetilebilmişti.

O günden bugüne, bu alanda söz sahibi olan büyük aktörler elini taşın altına koymadı ve sorunun kartopu gibi büyümesini izledi. 2018 yılı başında bu konunun CİMER üzerinden ilgililere iletilmesi için talepte bulunmuştum.

Belirli aralıkla bu hususu gündeme getiriyor ve hepimizin “ekmeğinin bekası” için önlem alınmasını talep ediyoruz. Bugün özellikle Yunanistan ile yaşanan politik gerginlik sürecinde bu otoriteler tarafından lisansların iptal edilebileceğini tüm ilgililerin düşündüğünü, B ve C planlarımızın olduğunu bilmek de hepimizin hakkı olsa gerek…

Değerli meslektaşlarım,

Geçtiğimiz ay teknoloji alanında geleceğimize yön verecek çalışmaların sergilendiği ‘Teknofest’ ziyaretçilerine savunma sanayi için üretilen yerli ve milli teçhizat ve araçlarla eşsiz güzellikte bir görsel şölen yaşattı ve hepimizin göğsünü kabarttı.  

Ekim ayının ilk haftasında yapılacak olan ‘İstanbul Airshow’ havacılık fuarında yerimizi alacağız. Tüm havacılık tutkunlarını, özellikle genç uçak teknisyeni adaylarını standımıza bekliyoruz.

Değerli meslektaşlarım,

Bu yıl, Cumhuriyetimizin 99’inci yılını kutlayacağız ve şanlı bayrağımızı daha da yukarılara çekeceğiz. Cumhuriyetimizin kuruluşundan beri vatanımızın birliği ve bölünmez bütünlüğü için canını ortaya koyan başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Mekanları cennet olur inşallah.

Tüm meslektaşlarıma ve sivil havacılığımızın tüm paydaşlarına görevlerinde kolaylıklar ve emniyetli çalışmalar dileriz.

Saygılarımla...

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği