Thumbnail
  • 24.09.2023

Değerli okurlar,

Maalesef bu ayki yazıma üzücü bir haberle başlamak zorundayım… Beni tanıyanlar bilir, toplumsal olayların hiçbirine kayıtsız kalamam. Daha iki aylık kabin memuru çalışma arkadaşımız, kadın cinayetine kurban giderek hakkın rahmetine kavuştu. Dünya genelinde gitgide artan bir oranda kadın cinayetleri çoğalmaktadır. Medenileşen toplumların yapması gerekenin tersine, vahşileşen hayat stresini kendine göre daha naifinden almaya çalışan bir zihniyet asla kabul edilemez. Bunun adı sadece eğitimsizlik değil CEHALET’tir! Sivil toplum kuruluşu olarak bizler mesleğimiz kadar toplumumuzun da gelişmesi noktasında duyarlı olmak zorundayız. Hepimizin görevi kadın cinayetlerini önlemek ve bir daha tekrarlanmamasını sağlamak olmalıdır. Tüm havacılık camiasının en az bizim kadar konuya hassas olduğunu biliyorum. Ne kadar acı da olsa, bu tip olayların tekrarlanmaması adına gündemde tutmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Vefat eden arkadaşımıza Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve sevenlerine de başsağlığı dilerim.

Sevgili meslektaşlarım,

Aylardır yoğun uğraşlar, toplantılar ve kurduğumuz iletişim ile SHGM’nin ortaya koyduğu SHT 66 Yönetmeliği’nin eksikliklerini ve sektöre olacak etkilerini iletmeye devam ediyoruz. Elimizden geldiğince ortak paydada sektörü en az etkileyecek şekilde olayların gelişmesi için çabalıyoruz. Biz bunları yaparken yönetmeliğin olduğu hali ile kalmasını isteyen, hatta yapılan çalışmalara köstek olmaya çalışanlar da maalesef yok değil. Sizlere geçmişten bir örnek vererek anlatmak istiyorum. 2010’lu yıllarda SHT35 gereklilikleri ile lisans almış yılların uçak teknisyenlerine bir anda “Avrupa lisansı olan EASA Part66 uyumluluklarını karşılamıyorsunuz” denilerek ilgili teknisyenlerin yetkilerine tahdit konuldu. İşi bilen yapan ve yaptıran bu tahdit koyulan yılların tecrübeli teknisyenleri iken, uçak üzerinde daha yeni yetkilenmiş teknisyenler, uçakların CRS’ini verdi. O gün yapılan çok ciddi bir yanlıştı. Bu durum ast üst ilişkisini, usta çırak yapısını bozdu. Yılların emeğini bir günde çalmış oldular. Kimse bizden yine benzer hataların yapılmasına müsaade etmemizi, her söyleneni onaylamamızı beklemesin. Bizler otorite değiliz, onların görevini üstlenemeyiz, dernek yönetimi olarak yetkilenmiş bir C/S ya da S/S personelin arasında ayrım yapamayız. Bundan sonrası için elele vererek birlikte daha kalifiye uçak teknisyenleri yetiştirebilmek için çabalayabiliriz ki zaten bunun temellerini UTED Akademi’yi kurarak başlattık. Kendi içimizde oturup tartışalım. Kimin ne eksiği, ne hatası varsa bunları belirleyelim; ama biz bir olalım. Kol kırılsın yen içinde kalsın. 

Bazı uçak teknisyeni arkadaşlarımızın gözünde, geçmişte yeterli güce sahip olmayan, masalarda, toplantılarda görüş bildirmede eksik kalan bir UTED olmuş olabilir. Ancak bu konuda en büyük suç bizlerde arkadaşlar. Siz kendi adınızı taşıyan böyle büyük ve köklü bir derneğe sahip çıkmaz, üzerinize düşeni yapmaz iseniz; beklentilerinizi de yüksek tutmaya hakkınız olmaz. “Yapsın da görelim!” anlayışı günümüz şartlarında mümkün değil. Destek olacaksınız ki dernek sizden aldığı güçle mesleğimizi savunabilsin. 

Değerli UTED’liler

Yaz kış, sıcak soğuk demeden demir kuşların hatasız uçabilmesi için aynı bir cerrah edasıyla zorlu koşullarda çalışmaya devam ediyorsunuz. Uçuş yoğunlukları da bunlara eklendiğinde olağanüstü bir performans sergiliyorsunuz. Yaptığınız başarılı işler ve kalitenizle sadece yurtiçi değil yurtdışındaki şirketlerin de Türkiye’den hizmet almasını sağlayarak çok ciddi bir geliri ülkemize kazandırıyorsunuz. Ülkemizi kalkındıran, mesleğimizi yücelten tüm havacılık bakım teknisyenlerine kolaylıklar diliyorum. 

26 Ağustos 1071 tarihinde Büyük Selçuklu Hükümdarı Alp Arslan önderliğinde Malazgirt Zaferi ile Anadolu topraklarını yurt edindiğimiz, 30 Ağustos 1922 tarihinde Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın liderliğinde Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni kazanıp kurtuluş ve istiklal mücadelemizi devam ettirerek de Anadolu’ya sahip çıktığımız tarihin önemli günlerini, gazi ve şehitlerimizi minnetle anıyor, Yüce Türk Milleti’nin 30 Ağustos Zafer ve Tayyare Bayramı’nı kutluyorum.

Saygılarımla

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği