Bekleme Ekranından Çık
Thumbnail
  • 05.11.2018

Değerli meslektaşlarım,

Ulusal ve uluslararası standartlarda nitelikleri belirlenmiş ve bu standartlara göre de lisanslandırılmış uçak bakımı yapan çalışanlar olarak, sendikalı çalışan oranı en yüksek sektörlerden biriyiz.

Bilindiği üzere, 2015 yılında yapılan bir değişiklikle bakım kuruluşları çalışanları ‘metal’ iş kolunda yer almaya başlamıştı. Meslektaşlarımızda, metal iş kolundaki sendikalardan ‘Çelik-İş’ sendikasını tercih etmişti.

Çelik-İş sendikasının (yakın zaman önce ismi Özçelik-İş olarak değişti) THY Teknik A.Ş’de yetkili sendika olarak belirlenmesinden sonra, ülkemizdeki sendikal hak arayışı kültürü üst düzeyde olan THY Teknik A.Ş çalışanlarıyla yeterli seviyede ve beklenen nitelikte iletişim kuramadığı yönünde, çalışan şikâyetlerini gördük. Sahada, çalışanların sendikal bir güvenceyi hissetmediği yönündeki söylemlerini de sesimizin yettiği ölçüde dile getirdik.

Son Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri süresince de, ‘metal’ iş kolundaki sendikaların niteliği ulusal ve uluslararası mevzuatla belirlenen bu sektörün çalışanlarının hak arayışını taşıyacak bilgiye, birikime ve beceriye sahip olmadığını bir kez daha gördük. Uçak bakımı çalışanlarının, toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ile ilgili çalışma alanlarında masada kendilerini temsil eden sendika temsilcileri yerine, işveren temsilcileri tarafından bilgilendirildiğini gördük.

Ülkemizde diğer sektörlere oranla havacılık çalışanlarının şirketlerine bağlılıklarının ve aidiyet duygusunun daha fazla olduğunu düşünüyorum. Şirketlerimizin zor dönemlerinde, kendi niteliğini bilen ücretli çalışanlar olarak ürettiğimiz bakım hizmetinin kalitesinden ödün vermeden ücret indirimi yapılmasını öneren ve ‘ekmeğimizin bekası’ için şirketlerimize sahip çıkan çalışanlarız. Geçmişte örnekleri mevcuttur. 2001 yılında yaşanan ‘11 Eylül’ saldırıları ve 2016 yılındaki ‘15 Temmuz’ hain darbe girişimi sonrasında çalışanlar tarafından yapılan fedakârlıkları bir kez daha hatırlamanın uygun olacağı kanaatindeyim.

Havacılık sektöründe, ‘uçuş emniyeti’ne direkt etki eden uçak bakım hizmetini üretiyoruz. Bu sektörün tüm üst düzey yöneticileri tarafından, ülkemizi ve havacılık kuruluşlarımızı büyük hedeflerine yalnızca nitelikli iş gücünün taşıyacağı ifade edilmektedir. Bilgimiz, becerimiz ve alın terimiz ile uçak bakımı yapıyoruz ve bakım sektörü kuruluşlarının da, hak edişlerimizde adil davranmasını bekliyoruz.

Değerli meslektaşlarım,

Bu yıl, Cumhuriyetimizin 95’inci yılını kutluyoruz. Hepimiz coşkulu ve büyük bir heyecan içindeyiz. Yine tüm dünyada ses getirecek ve birçok gencimize iş olanağı sağlayacak İstanbul’umuzun ‘Yeni Havalimanı’ açılıyor. Her ne kadar, yolcu ulaşımı ile ilgili metro ve hızlı tren gibi alt yapı çalışmaları devam etse de, ‘2023 vizyonu’ ile ortaya konulan havacılık hedeflerinin gerçekleştirilmesinde lokomotif projelerden biri olacak. Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Devletimize ve milletimize hayırlı olsun.

Ülkemize fayda sağlayan ve katma değer katan her çalışmaya destek olacağız.

1919 yılı mayıs ayında millet olarak yeniden ‘uyanış’ mücadelemizi yöneten ve yokluklar içindeki bir millete ‘varoluş’ zaferini kazandıran Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete gidişinin yıldönümünde rahmetle anıyoruz.

Vatanımızın bölünmez bütünlüğü için canını feda eden tüm gazilerimizin ve şehitlerimizin ruhları şad, mekânları cennet olsun İnşallah Tüm meslektaşlarıma ve sivil havacılığımızın tüm paydaşlarına görevlerinde kolaylıklar ve emniyetli çalışmalar dilerim.

Saygılarımla…

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği