Bekleme Ekranından Çık
Thumbnail
  • 05.10.2018

Değerli meslektaşlarım,

Hepimizin bildiği üzere, havacılık sektörü gelişmiş teknolojinin kullanıldığı bir sektördür. Gelişmiş teknoloji kullanılırken yapılan hizmetinde emniyetli bir şekilde yerine gelmesi için, teknisyen, pilot, kabin ekibi, dispeçer, hava trafik kontrolörü ve yer operasyon personeli görev almaktadır. Uçuş operasyon zincirinin birer halkası olduğumuz herkes tarafından ifade edilmektedir. ‘Zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür’ sözünü bir kere daha ifade etmeyi uygun buluyorum. Teknoloji ne kadar gelişmiş olursa olsun, emniyet temelinde hizmet üretilen sektörümüzde ‘insan faktörleri’ yönetiminin de doğru yapılması esastır ve havacılık sektöründeki yasal mevzuatlarla da bu yönetim yapısının oluşturulması istenmektedir. 

Ayrıca, yaptığımız işin sürekliliği, ürettiğimiz emeğin anlam kazanması ve hepimize katma değer sağlaması için yolcu hizmetlerinin ve kargo hizmetlerinde görev alan personelin de emeğinin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Biz uçağın emniyetli olarak sefere verilmesini sağlarken, pilotlar da uçuş operasyonunun emniyetli olarak gerçekleşmesini sağlıyor. Bizim dışımızda görev alan personel de var ve onların çalışmalarının sonucunda ortaya çıkan artı değerleri de kullanıyoruz.

Yeteri kadar pilotumuz olmayabilir, bunun giderilmesi için çalışmalar yapılıyor olabilir. Küresel pazarlarda mücadelenin zorluğunu yaşıyor olabiliriz. Bu nedenle pilot maaşlarında iyileştirmeler yapılıyor olabilir. Ama çalışanları temsil eden sendika temsilcilerinin bu yapılan iyileştirmeleri açıklarken kullandıkları dile de dikkat etmeleri gerekir. Bir kesime yapılan iyileştirmeleri yapılırken, açıklama içeriğinin diğer çalışanları incitecek nitelikte olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Emeğin ve ekmeğin hepimiz için kutsal olduğu aşikar. Pilotlara yapılan ücret iyileştirmesini ‘ekmeğin bekası’ için yapıldığını açıklayan işçi temsilcilerinin ‘kimin ekmeğinin bekası için yapıldığı’nı da hepimize açıklaması gerekir.

Bizleri temsilen yetki alanların bu sektörün gerçeklerini bilerek hak ve özlük konularında bizleri temsil edebilmelerini bekliyoruz. Çalışanlarla iletişim kuramayan temsilcilerin veya adaletli davranmayan yöneticilerin; vizyonu ve büyük hedefleri olan kuruluşlara büyük zararlar verdiğini ifade etmek yerinde olur.

Değerli meslektaşlarım,

Eylül ayı havacılık alanında adeta fuar ve festival ayı oldu. Yeni İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirilen ve teknoloji alanında geleceğimize yön verecek çalışmaların sergilendiği ‘Teknofest İstanbul’, dört gün boyunca yüz binlerce ziyaretçiye eşsiz güzellikte bir görsel şölen yaşattı. Ülkemizdeki teknolojinin gelişimi için yapılan çalışmaların sunulduğu, ihtiyaçların konuşulduğu bir etkinlik oldu. Savunma sanayi için üretilen yerli ve milli teçhizat ve araçlar hepimizin göğsünü kabarttı. Gelecek için umudumuzu artırarak daha güçlü hissetmemizi sağladı. Devlet kurumlarımızın, teknolojide rekabetin içinde olacak; her zaman daha iyisini üretmek ve gelişmek için çabalayan gençlerimize destek olacağını görmekten mutlu olduğumu ifade etmek isterim.

‘İstanbul Airshow’ havacılık fuarına da katılım sağladık. Dernek olarak bu yıl katıldığımız üçüncü fuar organizasyonu olan İstanbul Airshow’da, standımızı ziyaret eden havacılık bakım alanında eğitim alan öğrenciler, havacılık tutkunları ve profesyonellerine derneğimizin yaptığı çalışmalar, gerçekleştirilen faaliyetler ve etkinliklere ilişkin bilgi aktarımı yaptık. Özellikle genç uçak teknisyeni adaylarına mesleğimizin püf noktaları, zorlukları ve sektörün beklentileri ile ilgili deneyimlerimizi aktardık. Dernek çalışmalarımızda gençlerimizi bizlere katılmaya davet ediyoruz.

Değerli meslektaşlarım,

Bu yıl, Cumhuriyetimizin 95’inci yılını kutlayacağız ve şanlı bayrağımızı daha da yukarılara çekeceğiz. Cumhuriyetimizin kuruluşundan beri vatanımızın birliği ve bölünmez bütünlüğü için canını ortaya koyan başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Mekanları cennet olur inşallah.

Tüm meslektaşlarıma ve sivil havacılığımızın tüm paydaşlarına görevlerinde kolaylıklar ve emniyetli çalışmalar dileriz.

Saygılarımla...

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği